۱۹ اردیبهشت ۱۴۰۰،‏ ۱۲:۰۱
کد خبرنگار: 1229
کد خبر: 84323039
۰ نفر

برچسب‌ها

رژه نظامی در روسیه همزمان با افزایش تنش‌ها با غرب

تهران- ایرنا- به گزارش خبرگزاری رویترز، رژه سالگرد پیروزی اتحاد جماهیر شوروی بر آلمان نازی در حالی قرار است در روسیه برگزار شود که کرملین درگیر تنش فزاینده با غرب و کاهش روابط دیپلماتیک با اروپا و آمریکا است.

به گزارش روز یکشنبه ایرنا به نقل از این خبرگزاری انگلیسی، انتظار می رود «ولادیمیر پوتین» رئیس جمهوری روسیه امروز یکشنبه براساس سنت دیرینه در این نمایش میهن پرستانه حضور داشته باشد.

در این مراسم که در میدان سرخ مسکو و به مناسبت هفتاد و ششمین سالگرد پیروزی اتحاد جماهیر شوروی بر آلمان نازی در جنگ جهانی دوم برگزار می شود، انتظار می رود بیش از ۱۲هزار نیرو، بیش از ۱۹۰ دستگاه سخت افزار نظامی از جمله پرتاب گرهای موشک بالستیک قاره پیما و در صورت مساعد بودن هوا، پرواز نزدیک به ۸۰ هواپیمای نظامی به نمایش درآید.

پوتین که از سال ۱۹۹۹  به عنوان رئیس جمهوری و یا نخست وزیر قدرت را در دست داشته، قرار است از ساعت ۰۷:۰۰ به وقت گرینویچ همراه با کهنه سربازان جنگ شوروی این رژه را تماشا کند.

رژه امسال در حالی برگزار می شود که روابط مسکو با غرب به دلیل درگیری ها در مرز با اوکراین و سرنوشت «الکس ناوالنی» منتقد سرسخت پوتین به شدت پر تنش است.

ایالات متحده و روسیه در ماه های اخیر طی یک سلسله اقدامات تلافی جویانه دیپلمات های یکدیگر را اخراج کرده و مسکو و کشورهای عضو اتحادیه اروپا نیز درگیر اختلافات دیپلماتیک مشابهی بودند.

رژه امروز یکشنبه همچنین در پی نمایش گسترده نیروهای نظامی روسیه در نزدیکی مرزهای اوکراین و کریمه که روسیه آن را در سال ۲۰۱۴ ضمیمه خاک خود کرد و افزایش تنش در شرق اوکراین میان جدایی طلبان مورد حمایت روسیه و نیروهای دولت کی‌ یف برگزار می شود.

مسکو در پی استقرار نیروهای نظامی خود در مرز با اوکراین اعلام کرد این اقدامات که غرب را نگران کرده یک تمرین آموزشی در پاسخ به فعالیت های پیمان نظامی ناتو و اوکراین است. هرچند کمی پس از آن کرملین دستور داد برخی نیروهای مستقر در مرز با اوکراین از منطقه خارج شوند.

قرار است رژه های نظامی کوچکتری در روز یکشنبه در شهرهای سراسر روسیه از جمله در کریمه و پایگاه هوایی «حمیمیم» سوریه که هم اکنون روسیه از آن به عنوان پایگاه هوایی استفاده می کند برگزار شود.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha