۱۹ اردیبهشت ۱۴۰۰،‏ ۱۱:۰۵
کد خبرنگار: 2104
کد خبر: 84323008
۰ نفر

برچسب‌ها

هشت هزار سالمند کردستانی علیه کرونا واکسیناسیون شدند

سنندج - ایرنا - رییس دانشگاه علوم پزشکی کردستان گفت: هشت هزار سالمند بالای ۸۰ سال سن در استان علیه کرونا واکسیناسیون شدند و مرحله بعدی واکسیناسیون این بار در محدوده سنی ۷۵ تا ۷۹ سال از دیروز آغاز شده است.

فرزین رضاعی روز یکشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: کار واکسیناسیون گروه‌های اولویت‌دار از ۲۱ بهمن در کردستان آغاز شده و تاکنون بیش از ۲۶ هزار نفر علیه کرونا واکسیناسیون شده‌اند.

وی با بیان اینکه بر اساس سند ملی واکسیناسیون فاز اول تمام شده است، افزود: ممکن است افرادی جا مانده و یا خود راضی به واکسیناسیون نبوده باشند ولی بخش بزرگی از پرسنل بهداشت و درمان و افراد مرتبط با این بخش علیه بیماری کووید ۱۹ واکسیناسیون شده‌اند.

رییس دانشگاه علوم پزشکی کردستان اضافه کرد: ۲۰ هزار و ۴۳۶ نفر در نوبت اول و پنج هزار و ۹۵۲ نفر در نوبت دوم واکسن دریافت کرده‌اند که در مجموع تعداد واکسن شدگان را به ۲۶ هزار و ۳۸۸ نفر در استان رساند.

رضاعی اضافه کرد: واکسیناسیون افراد مسن بالای ۸۰ سال بیش از یک هفته است که شروع شده و افراد جامانده می‌توانند به ‌هر درمانگاه شهری نزدیک محل سکونت خود مراجعه و واکسن دریافت کنند.

وی با بیان اینکه در رده سنی ۷۵ تا ۷۹ سال هم ۱۴ هزار سالمند در استان واجد شرایط دریافت واکسن هستند. افزود: در این رده سنی سالمندان  ۶۵ تا ۸۵ سال از بالا به پایین در فواصل سنی ۸۵ تا ۸۰، ۸۰ تا ۷۵، ۷۵ تا ۷۰، ۷۰ تا ۶۵ سال واکسینه می شوند.

رییس دانشگاه علوم پزشکی کردستان با اشاره به اینکه حدود ۱۲۵ هزار نفر از جمعیت استان، سالمند هستند،  تاکید کرد: با واکسیناسیون گروه سالمندان، آمار مرگ و میر ناشی از کرونا تا ۷۰درصد کاهش پیدا می کند.

وی با بیان اینکه در فازهای بعدی افراد بالای ۱۸ سال دارای بیماری‌های زمینه ای علیه بیماری کووید ۱۹ واکسیناسیون می شوند، اضافه کرد: اگر گروهی در استان واکسن کرونا را انجام داده و گروهی از انجام آن خودداری کنند، واکسیناسیون بی فایده خواهد بود چرا که زنجیره چرخش بیماری قطع نخواهد شد و ممکن است جهش های خطرناکتری را هم شاهد باشیم.

 رییس دانشگاه علوم پزشکی کردستان گفت: فاز سوم واکسیناسیون مشاغل پر خطری را شامل می شود که با مردم در ارتباط هستند و از فاز چهارم عموم مردم استان از پاییز امسال واکسن دریافت می‌کنند.

 رییس دانشگاه علوم پزشکی کردستان با تاکید بر اینکه هر واکسنی که وارد استان شده تاییدیه بهداشتی دارد، افزود: مردم استان نگران نوع واکسن نباشند چرا که تاییدیه لازم را دارد و به برخی شایعات درباره مرگ افراد مسن بر اثر دریافت واکسن کرونا توجه نکنند.

در ۲۴ ساعت منتهی به ظهر روز شنبه ۱۹ اردیبهشت ۱۸۱ بیمار جدید مبتلا به کرونا در کردستان شناسایی و چهار بیمار هم جان خود را از دست دادند تا شمار فوتی‌های کرونا از اسفند ۱۳۹۸ تاکنون به یک‌هزار و ۲۶۸ نفر برسد.

هم اکنون ۴۸۶ بیمار در مراکز درمانی استان بستری هستند که حال ۷۳ نفر آنها وخیم است.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha