۱۹ اردیبهشت ۱۴۰۰،‏ ۱۱:۳۷
کد خبرنگار: 3131
کد خبر: 84322997
T T
۱ نفر

برچسب‌ها

اهل سنت خراسان شمالی: در اعلام عید فطر تابع رهبری هستیم

بجنورد- ایرنا- علما و روحانیون اهل سنت خراسان شمالی روز یکشنبه با صدور بیانیه‌ای گفتند: گرچه در امر استهلال ماه شوال اختلاف نظر در بین فقها وجود دارد اما یکی از دلایل اصلی اثبات ماه حکم حاکم است که همه از آن تبعیت می کنیم. 

به گزارش ایرنا در این بیانیه آمده است: در ایران اسلامی همه مسلمانان بویژه شورای تقریبی اهل سنت خراسان شمالی هرساله، حکم حاکم شرع و اطلاعیه ولی امر مسلمین برای اثبات رویت هلال ماه را حجت دانسته و با تبعیت از ستاد استهلال دفتر مقام معظم رهبری(حفظه الله تعالی) عید سعید فطر را اعلام می کنند.

علما و روحانیون خراسان شمالی در این بیانیه با بیان اینکه بحث استهلال یک بحث کاملا شرعی است و اختلاف نظر هم در بین فقها موجود است، افزودند: یکی از راه های اثبات رویت ماه، حکم حاکم است که رفع اختلاف می کند به گونه ای که حکم مقام معظم رهبری برای ایجاد وحدت بهترین راه است و نیازی به پیروی از کشورهای دیگر در این زمینه نیست.

این بیانیه تصریح دارد: در واقع نتیجه ای که ما علمای اهل سنت با بررسی منابع معتبر اهل سنت به ویژه فقه احناف گرفته ایم، این است که هیچ کشوری به اندازه نظام جمهوری اسلامی ایران به امر استهلال ماه شوال اهمیت نمی دهد، به گونه ای که کمیته استهلال با متخصصانی برگزیده و دستگاه هایی مجهز هلال ماه را رصد می کنند که این نشانگر آن است که رهبری، با جدیت تمام رویت هلال ماه را بررسی می کنند.

روحانیون اهل سنت خراسان شمالی افزودند: اما نکته مهمی که باید به آن اشاره کنیم این است که مباحث مربوط به رویت هلال ماه در میان عامه مردم به زمانی برمی‌گردد که حاکم اسلامی در راس حکومت نبوده است یا اگر حاکم اسلامی در راس حکومت بود، حکمی صادر نمی کرد. حال اگر حاکم اسلامی حکم صادر کند و حکم به رویت هلال ماه بدهد به هر طریقی که برای وی ثابت شده باشد، حکم او لازم الاجرا است که با این کار اختلاف از میان امت برداشته می‌شود.

در این بیانیه آمده است: در نتیجه ما بر اساس احساسات قومی و مذهبی نباید حرفی که مورد قبول نظام اسلامی نیست، بیان کنیم بنابراین جامعه اهل سنت خراسان شمالی به اطاعت از فرامین صادره از دفتر مقام معظم رهبری که مسوولیت را برعهده گرفته و با ظرافت و دقت تمام و پشتوانه علمی موضوع را رصد و ابلاغ می فرمایند، با صراحت تمام اعلام می نماییم که بیش از پیش رهنمود های رهبری عزیز را اجرایی کرده و هر روزی را که حضرت آقا اعلام کنند، آن روز را عید فطر می دانیم.

بیش از ۱۰ درصد از جمعیت ۸۶۳ هزار نفری خراسان شمالی را ترکمن های اهل سنت تشکل می دهند که در شهرستان های راز و جرگلان، مانه و سملقان و بجنورد سکونت دارند.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha