سالانه ۹۰ گونه پرنده مهاجر به تالاب میقان وارد می‌شود

اراک - ایرنا - مدیرکل حفاظت محیط زیست استان مرکزی گفت: سالانه ۹۰ گونه پرنده مهاجر به تالاب میقان وارد می‌شود.

« رضا میرزایی» روز یکشنبه به مناسبت روز جهانی پرندگان مهاجر در گفت و گو با ایرنا افزود: تالاب میقان در مناطق مرکزی کشور، تنها تالاب دارای آب در فصل پاییز است و در کریدور مهاجرت پرندگان قراردارد و سالانه ۹۰ گونه پرنده مهاجر وارد این تالاب می شود که مهمترین آنها درنای خاکستری، چنگر، خوتکا، اردک نوک پهن، فلامینگو، غاز خاکستری، هوبره، تنجه، حواصیل و اردک سرسبز است.
وی تصریح کرد: حفظ این تالاب به عنوان استراحتگاه میان راهی پرندگان مهاجر در پدیده کوچ از اهمیت بالایی برخوردار است واز زمان مهاجرت پرندگان و استقرار آنها در تالاب گشت‌های کنترل و محافظت از منطقه افزایش پیدا می‌کند و سال گذشته از همان ابتدای نمایان شدن بیماری آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان در تالاب میقان، با مدیریت صحیح ، و تشخیص سریع ، کنترل  و مهار بیماری در تالاب میقان در کوتاه‌ترین زمان ممکن به نحو مطلوب انجام شد.

میرزایی افزود: روز جهانی پرندگان مهاجر رویدادی بین‌المللی است که در آن بر اهمیت وجود پرندگان مهاجر برای حفظ تعادل زمین، اکوسیستم و انسان تاکید شده است.

وی بیان کرد: روز جهانی پرندگان مهاجر یک برنامه آگاهی بخشی سالانه است که نیاز به حفاظت از پرندگان مهاجر و زیستگاه‌های آن‌ها را برجسته می‌کند.

مدیرکل حفاظت محیط زیست استان مرکزی ادامه داد: گستره این رویداد، ابزاری مؤثر برای کمک به افزایش آگاهی جهانی در مورد تهدیدات پرندگان مهاجر، اهمیت اکولوژیکی آنها و نیاز به همکاری‌های بین المللی برای حفاظت از آنها است.
 میرزایی یادآور شد: از سال ۲۰۰۶ میلادی، هر ساله کمیته  WMBD (روز جهانی پرندگان مهاجر) بر روی یک موضوع متمرکز می‌شود و عنوان شعار سال ۲۰۲۱ « آواز بخوان، پرواز کن، اوج بگیر - مثل پرنده » تعیین شده است.
وی گفت: ۵۳۵ گونه پرنده‌ تاکنون در ایران رصد شده که این تعداد حدود یک‌سوم از پرنده‌های کل دنیا را تشکیل می‌دهند.

مدیرکل حفاظت محیط زیست استان مرکزی افزود: براساس آمارهای بین‌المللی می‌توان گفت چهار و ۱۲ صدم درصد از کل پرندگان دنیا یعنی بیشتر از ۱۹۲ گونه پرنده اکنون با خطر انقراض دست و پنجه نرم می‌کنند و بخش بزرگی از پرندگانی که در ایران وجود دارد نیز مهاجر هستند.
میرزایی عنوان کرد: برگزاری روز جهانی پرندگان مهاجر به منظور ترغیب مردم به مشارکت فعال در حفاظت از پرندگان مهاجر است و در سراسر دنیا فعالیت‌ها و برنامه‌هایی طراحی و اجرا می‌شود تا ضمن افزایش آگاهی عمومی، به حفاظت از این پرندگان و زیستگاه آنان کمک شود.

تالاب میقان اراک یکی از زیستگاه‌های مهم پرندگان بین‌المللی است که هر سال در فصل برگ‌ریزان درختان، پذیرای شمار زیادی از گونه‌های مختلف پرندگان به ویژه درناهای خاکستری است که این مهم بسترساز اکوتوریسم پرنده‌نگری است.

هر سال ۲۵ تا ۳۰ هزار پرنده مهاجر از گونه های مختلف از جمله درناهای خاکستری برای زمستان گذرانی به تالاب میقان اراک سفر می‌کنند و صحنه‌های زیبایی از پروازهای دسته جمعی را به رخ می‌کشند.

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha