برای حفظ زیستگاه پرندگان متحد شویم

تهران- ایرنا- معاون محیط‌زیست طبیعی و تنوع‌زیستی سازمان حفاظت محیط‌زیست در پیامی به مناسبت روز جهانی پرندگان مهاجر گفت: باید در یک تلاش همگانی و مشترک جهانی برای حفاظت از پرندگان و زیستگاه‌هایی که آنها برای بقا احتیاج دارند متحد شویم.

به گزارش روز یکشنبه ایرنا از پایگاه اطلاع رسانی سازمان حفاظت محیط زیست، کیومرث کلانتری افزود: مراسم روز جهانی پرندگان مهاجر، هر ساله در دومین شنبه ماه می (اردیبهشت ماه) و دومین شنبه ماه اکتبر(مهرماه) با هدف  جلب توجه، ارتقاء سطح آگاهی و آموزش در خصوص پرندگان مهاجر، تهدیداتی که پیش روی آنهاست، اهمیت اکولوژیک این پرندگان و نیاز به همکاری های بین المللی برای حفاظت از آنها برگزار می شود و مهاجرت پرندگان را در تمامی مسیرهای مهاجرتی آنها جشن می گیرد.

وی اظهار داشت: کشورهای مختلف با برگزاری برنامه های متنوع آموزشی و آگاهی بخشی شامل برگزاری جشنواره‌های پرنده ‌شناسی، سمینارها، مسابقات، نمایشگاه‌ها و تورهای پرنده نگری این روز را گرامی داشته، توجه عموم را به اهمیت حفاظت از پرندگان مهاجر و زیستگاه های آنها جلب می کنند.

وی ادامه داد: پرندگان با چهره های زیبا، آواز دلنشین و پروازهای دل انگیزشان به شکوه و زیبایی هر چه بیشتر مناظر طبیعی کمک می کنند و نوازشگر روح و جان علاقمندان به طبیعت هستند به ویژه در شرایط کنونی که پاندمی کووید ۱۹ بسیاری از مردم جهان را خانه نشین کرده و فعالیت ها و سفرها را به حداقل رسانده است، صدای پرندگان بلندتر از قبل به گوش می رسد و مردم سراسر جهان بیش از پیش به آواز دلنوازشان گوش فراداده و به تماشای آن ها می نشینند. برای بسیاری از ایشان، آواز و پرواز پرندگان آرامش و شادی و به عبارتی سلامت روحی و روانی را به همراه داشته و منجر به پیوند محکم تر آنها با یکدیگر و با طبیعت شده است. پرندگان همچنین با کنترل آفات، گرده افشانی و پراکنش بذر گیاهان در حفظ عملکرد اکوسیستم ها نقش بسزایی ایفا می کنند.

کلانتری گفت: شعار  بخوان! پرواز کن! اوج بگیر! مثل یک پرنده برای روز جهانی پرندگان مهاجر در سال ۲۰۲۱ برگزیده شده است. شعار امسال روز جهانی پرندگان مهاجر بر آواز و پرواز پرندگان تمرکز دارد و مردم سراسر جهان را دعوت می کند هر کجا که هستند با تماشای آگاهانه و گوش دادن به آوای پرندگان با طبیعت ارتباط برقرار کنند، و در یک تلاش همگانی و مشترک جهانی برای حفاظت از پرندگان و زیستگاههایی که آنها برای بقا احتیاج دارند متحد شوند.

وی افزود: پرندگان همه جا حضور دارند، در شهرها و روستاها، پارک ها و حیاط منازل، جنگل ها و کوه ها، تالاب ها و امتداد سواحل و به عنوان سفیران جهانی طبیعت، نه تنها جای جای کره زمین را به هم پیوند می دهند، بلکه پیوند مجدد انسان ها با کره زمین، طبیعت و دیگر انسان ها را برقرار می کنند.

معاون محیط‌زیست طبیعی و تنوع‌زیستی سازمان حفاظت محیط‌زیست گفت: ایران نیز همه ساله میزبان خیل عظیمی از پرندگان مهاجر درمسیرهای مهاجرتی آنهاست که به صورت عبوری یا زمستان گذران، بهاره یا تابستانه میهمان طبیعت بی نظیر کشور عزیزمان می شوند. اغلب این پرندگان به تالاب ها وابسته اند و زیبایی تالاب ها را صدچندان می کنند.

وی ادامه داد: اما متاسفانه این پرندگان در مسیر مهاجرت خود با تهدیدات بسیاری از جمله تخریب و از دست رفتن زیستگاه، شکار غیر فانونی، مسمومیت، برخورد با سازه های انسان ساز مانند ساختمان های شیشه ای و کابل های انتقال برق روبرو می شوند. تغییر اقلیم هم تهدید اساسی دیگری است که با تاثیر مخرب بر زیستگاه های مورد نیاز آنها برای تولید مثل، استراحت و تغذیه  فشار مضاعف بر پرنده وارد می کند.

کلانتری اظهار داشت: حفاظت هر چه بیشتر از زیستگاه ها و سایت های استقرار و استراحت این موجودات شگفت انگیز و جلوگیری از تخریب آن علاوه بر هماهنگی های بیشتر بین بخشی، همراهی و مشارکت جوامع ساکن در مجاورت این مناطق را نیز می طلبد، ضمن گرامیداشت این روز امیدواریم با درایت، تدبیر و همراهی و همکاری بخش دولتی، خصوصی و جوامع محلی هر سال میزبان تعداد بسیار بیشتری از پرندگان زیبای مهاجر و رونق هر چه بیشتر طبیعت گردی مسوولانه و پرنده نگری باشیم.
 

از سال ۲۰۰۶ هر ساله روز دهم می برابر با بیستم اردیبهشت ماه و ۱۰ اکتبر مصادف با ۱۹ مهر به نام روز جهانی پرندگان مهاجر شناخته می شود.  هدف از این نامگذاری و برنامه هایی که به این مناسبت تدارک دیده می شود تأکید بر مشارکت فعال در حفاظت از پرندگان مهاجر است.

برگزاری روز جهانی پرندگان مهاجر به منظور آگاه کردن مردم به درک اهمیت حضور پرندگان در محیط های طبیعی و ترغیب جوامع محلی به مشارکت فعال در حفاظت از پرندگان مهاجر می باشد.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار جامعه

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha