جمعیت آهوان کیش ۵۹ درصد افزایش یافت

کیش - ایرنا - رییس اداره محیط زیست جزیره کیش گفت: جمعیت آهوان این جزیره در ۲ دوره سرشماری با حمایت های انجام یافته در راستای حفاظت از آنان ۵۹ درصد افزایش یافته است.

مریم محمدی روز سه شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: در سرشماری سال ۱۳۹۲ جمعیت آهوان کیش ۵۷۰ راس برآورد می شد که این آمار در سرشماری بعدی در سال ۱۳۹۶ حدود ۲۱۰ راس و در نهایت در آخرین سرشماری (بهمن ۱۳۹۹) به ۹۳۶ راس رسیده است.

وی یادآور شد: بیشترین رشد جمعیت آهوان با ۳۷ درصد شامل ۲۱۰ راس بین سرشماری ۱۳۹۲ تا ۱۳۹۶ روی داده و در سرشماری ۱۳۹۶ تا ۱۳۹۹ نیز تعداد آهوان با رشد ۲۰ درصدی از ۷۸۰ راس به ۹۳۶ راس رسیده است.

رییس اداره محیط زیست کیش در خصوص رشد جمعیت آهوان از سال ۱۳۹۲ تا ۱۳۹۹ حدود ۵۹ درصد اعلام اضافه کرد: در این مدت اقدامات مختلف حفاظتی در این جزیره برای صیانت از آهوان انجام شده که فنس کشی حدود ۲۰۰ هکتار از اراضی جنگی جزیره زیستگاه حدود ۱۸۰ راس از آهوان جزیره (پارک آهوان) از جمله این اقدامات است.

رییس اداره محیط زیست جزیره افزود: جذب ۶ نفر محیط بان توسط سازمان منطقه آزاد از دیگر خدمات انجام یافته در این مدت است که با گشت و سرکشی به زیستگاه های آهوان از هرگونه شکار و زنده گیری آهوان توسط افراد سودجو جلوگیری می کنند.

وی یادآور شد: درمان و نگهداری از آهوانی که به هر دلیل دچار بیماری و یا مشکلات فیزیکی شده اند و  نگهداری و مراقبت از بره آهوانی که به هر دلیل از گله آهوان جدا شده اند از دیگر اقدامات حفاظتی از آهوان در این مدت است.

محمدی خاطر نشان کرد: ساخت ۱۲ آبشخور در نقاط مختلف جزیره از جمله سه مورد در محوطه پارک آهوان و عقد قرارداد با پیمانکار برای نگهداری و نظافت آبشخورها از دیگر برنامه های اجرا شده از سوی سازمان منطقه آزاد در این مدت است.

وی افزود: با توجه به گسترش توسعه شهری در راستای کنترل جمعیت آهوان با سازمان حفاظت محیط زیست مکاتبه شده در صورت لزوم این اداره آمادگی دارد تعدادی از آهوان  از جزیره خارج شود.

رییس اداره محیط زیست سازمان منطقه آزاد کیش اجرای طرح گردشگری در پارک آهوان را مهترین طرح این اداره برای سال های آینده اعلام کرد اظهار داشت: در این راستا با انتخاب مشاور ذیصلاح نسبت به انجام مطالعات لازم و طراحی پارک اقدام شده است.

وی گفت: در این طرح به منظور افزایش جذابیت های پارک، ایجاد باغ پروانه ها و باغ پرندگان ساخت ابنیه های لازم همچون ساختمان قرنطینه و کلینیک دامپزشکی  پیش بینی شده است.

در سال ۱۳۶۳ تعداد ۳۰ راس آهو برای حمایت از تکثیر آهوی ایرانی و افزودن جذابیت های جزیره توسط سازمان حفاظت محیط زیست از جزیره خارک به کیش منتقل شد و اکنون این جانواران در بیشتر مناطق جزیره به صورت گله های پراکنده دیده می شوند.

آخرین سرشماری توسط پرسنل این اداره و با همکاری بیش از پنجاه نفر داوطلب صورت انجام شد.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha