فرماندار: کشت برنج در اراضی کشاورزی هرسین ممنوع است

کرمانشاه - ایرنا - فرماندار هرسین با اشاره به مصوبه شورای حفاظت منابع آب استان کرمانشاه، گفت: کشت برنج در اراضی کشاورزی این شهرستان ممنوع است.

به گزارش ایرنا، عبادالله کنجوریان روز شنبه در جلسه شورای حفاظت منابع آب هرسین افزود: آب مهمترین عامل توسعه پایدار است و با توجه به میانگین پایین بارندگی، می‌طلبد ضمن مدیریت مصرف آب بویژه در حوزه کشاورزی از کشت برنج جلوگیری شود.

وی هدف از برگزاری این جلسه را علاوه بر جلوگیری از کشت برنج، مدیریت آب منطقه، جلوگیری از هدر رفتن آب در مصارف مختلف، بررسی وضعیت آب سفره های زیر زمینی و شناسایی چاه‌های غیرمجاز اعلام کرد.

کنجوریان تاکید کرد: اعضای شورا به منظور حفاظت از منابع آبی شهرستان موظف به اجرای مصوبات جلسه در حوزه مسوولیت و وظائف خود هستند.  

فرماندار هرسین یادآور شد: می‌بایست با یک برنامه ریزی موثر میزان برداشت آب توسط چاه‌های دارای مجوز را بررسی و کنترل کرد.

اعلام هشدار و اخطاریه به کشاورزان دارای سابقه کشت برنج، اطلاع رسانی به دهیاران در خصوص عدم کاشت برنج در روستاها، شناسایی خزانه های محل کاشت برنج، توقیف ادوات استحصال آب از چاه‌ها، موتور پمپ‌ها و سایر وسایلی که در کشت برنج استفاده می‌شوند از مهمترین مصوبات این جلسه بود.

شهرستان هرسین با بیش از ۸۰ هزار نفر جمعیت در ۴۴ کیلومتری شرق کرمانشاه واقع شده است.
سالانه از سطح بیش از ۴۰ هزار هکتار اراضی کشاورزی و باغی شهرستان هرسین بیش از ۲۶۰ هزار تن انواع محصولات تولید می شود که معادل هفت درصد کل تولیدات زراعی استان کرمانشاه است.
سال ۹۸ که پر آب ترین سال کرمانشاه در سال‌های اخیر بود، حدود سه هزار هکتار از اراضی استان شالیکاری شد که عمده آن در شهرستان های صحنه، گیلانغرب و هرسین بود.

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha