۱۸ اردیبهشت ۱۴۰۰،‏ ۱۵:۰۶
کد خبرنگار: 5210
کد خبر: 84322249
۲ نفر

برچسب‌ها

وزیر راه وشهرسازی از روند ساخت راه آهن یزد – اقلید بازدید کرد

یزد - ایرنا - محمد اسلامی وزیر راه و شهرسازی به منظور ارزیابی روند ساخت راه آهن یزد – اقلید روز شنبه با همراهی استانداریزد ، فرماندار  ابرکوه و جمعی از مدیران استان یزد از مسیر این خط ریلی از ابرکوه تا اقلید بازدید کرد.

به گزارش ایرنا ، سرپرست کارگاه طرح و ساخت راه آهن یزد - اقلید در جریان بازدید وزیر راه و شهرسازی از این پروژه گفت: این طرح ملی از مصوبات سفر مقام معظم رهبری است که هم اکنون ۹۵ درصد پیشرفت فیزیکی دارد و بزودی به بهره برداری می رسد.
سعید کرمی افزود: پیشرفت روسازی فاز نخست (بالاست ریزی با قطار و رلواژ) این طرح در سال ۱۳۹۹ از کیلومتر ۲۸ مسیر  که در طی ۹ سال اجرا شده بود هم اکنون به کیلومتر ۲۱۰ رسیده که در نوع خود بی نظیر بوده است و موجب شد این طرح ملی در راس تمام پروژه های وزارت راه و قرارگاه خاتم الانبیاء قرار گیرد.
وی خاطر نشان کرد: حتی در ساعات تحویل سال ۱۴۰۰ نیز پروژه تعطیل نشد و هم اکنون این طرح در بخش زیرسازی ۹۶ درصدپیشرفت فیزیکی، در روسازی ۹۶ درصد و  در بخش عملیات ساختمان و محوطه سازی ایستگاه ها ۸۵ درصد پیشرفت فیزیکی دارد و تکمیل آن نیازمند تامین ۳۰۰ میلیارد تومان است.
کرمی یادآور شد: ۲۴۵ کیلومتر طول این مسیر در استان یزد و بقیه در حوزه استحفاطی فارس قرار دارد که تاکنون ۲۰۰ کیلومتر آن در یزد و ۲۰ کیلومتر در استان فارس ریل گذاری شد و در بخش ابنیه نیز ۱۳ دهنه پل آن تکمیل شده است .
کرمی تصریح کرد: این طرح به دلیل مجاورت با معادن بسیاری که در طول مسیر آن قرار دارد، دارای توجیه اقتصادی بالایی است و در سال اول بهره برداری، قابلیت حمل بیش از سه میلیون تن بار را دارد.
وی ایستگاه اقلید را حلقه اتصال کریدور ریلی شمال به جنوب و شرق به جنوب غرب کشور دانست و افزود: بهره برداری از این طرح سه قطب گردشگری شیراز، یزد و اصفهان را به صورت مستقیم از طریق خط ریلی به هم وصل می کند و مسیر ریلی شیراز تا مشهد را ۳۱۱ کیلومتر کاهش می دهد.
حدود هزار کیلومتر خط‌آهن شامل هفت درصد مجموع خطوط ریلی کشور در یزد قرار دارد و بیش از ۳۰ درصد عملیات معادل چهار برابر بازدهی و بهره‌وری این بخش به نسبت دیگر نواحی کشور مربوط به منطقه یزد است.
در هر شبانه‌روز ۱۲۰ رام قطار از این محدوده تردد می کند که ۳۰ مورد آن مسافربری است.
مرکز شهرستان ۵۵ هزار نفر ابرکوه در ۱۴۰ کیلومتری جنوب غربی شهر یزد و در مسیر جاده اصلی یزد - شیراز قرار دارد و فاصله این شهر تا شیراز ۳۰۰ کیلومتر و تا اصفهان ۲۸۰ کیلومتر است.

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha