لزوم بهداشت دست در مراکز انجام واکسیناسیون

تهران- ایرنا- معاون بهداشت وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در نامه‌ای به معاونان بهداشتی دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور بر لزوم رعایت بهداشت دست هنگام تزریق واکسن در مراکزی که خدمات واکسیناسیون انجام می‌شود، تاکید کرد.

به گزارش ایرنا از وبدا، علیرضا رییسی روز شنبه در این نامه تصریح کرد: با توجه به گسترش پاندمی کووید ۱۹ در جهان، بهداشت دست به عنوان یک عامل بسیار مهم و تعیین کننده در کنترل و پیشگیری از گسترش بیماری، بیش از پیش حائز اهمیت بوده و لازم است به منظور حفظ سلامت کارکنان حوزه سلامت از جمله پزشکان، پرستاران، اعضاء کادر بهداشت و درمان در کلیه سطوح و همچنین نجات جان بیماران رعایت بهداشت دست بیش از پیش مورد توجه قرار گیرد.

وی افزود: داده های اطلاعاتی موجود نشان می دهد اکنون فاصله زیادی تا شرایط مطلوب از نظر دسترسی به تسهیلات ابتدایی آب، فاضلاب و بهداشت به ویژه در مراکز بهداشتی درمانی در جهان وجود دارد. بر اساس آخرین گزارش های منتشره یک سوم مراکز بهداشتی درمانی در جهان فاقد جایگاه مشخص برای بهداشت و شستشوی دست هستند، همچنین حدود یک سوم از جمعیت ساکن در حوزه مدیترانه شرقی به  تسهیلات شستشوی دست با آب و صابون در خانوار دسترسی ندارند.

رییسی ادامه داد: سازمان جهانی بهداشت به منظور ارتقاء بهداشت دست و تعیین جایگاه ویژه آن در پیشگیری و کنترل عفونت ها هرساله روز ۵ می مصادف با ۱۵ اردیبهشت را به عنوان روز جهانی بهداشت دست برگزار می کند که موضوع امسال این روز «دستیابی به اقدامات بهداشتی مطلوب هنگام مراقبت» و شعار آن «ثانیه ها نجات بخش زندگی - دستتان را بشویید» است.

معاون وزیر بهداشت تصریح کرد: با توجه به موارد پیش و به منظور همگام شدن با این پویش جهانی خواهشمند است دستور فرمایید موارد ذیل مورد توجه قرار گرفته و به نحو مقتضی در این خصوص اطلاع رسانی بعمل آید:

امکانات و تسهیلات کافی و در دسترس برای کلیه مدیران، پرسنل بهداشتی و درمانی به ویژه در مراکز ارائه کننده خدمات بهداشتی درمانی فراهم شود.

سلامت و بهداشت کارکنان در همه حوزه ها با تاکید بر شعار: «بهداشت دست در نقطه مراقبت- اکنون بیش از همیشه» مورد توجه و اقدام قرار گیرد.

برنامه ریزی ها و سیاست گذاری به منظور اطمینان از در دسترس بودن تسهیلات بهداشت دست برای همگان به نحو مطلوب صورت پذیرد.

در بیمارستان ها و مراکز بهداشتی درمانی از همه بیماران و خانواده ها برای کمک و پیوستن به این پویش درخواست شود.

در مراکزی که خدمات واکسیناسیون انجام می شود بر لزوم بهداشت دست برای هنگام تزریق واکسن تاکید شود.

در حوزه بهداشت عمومی بر فرهنگ سازی و تبیین «شستشوی دست» به عنوان یک رفتار و هنجار اجتماعی تاکید شود.

اهمیت، روش و اجرای صحیح بهداشت دست برای کارکنان بهداشتی و درمانی، مراقبین، بیماران و خانواده های آنها و همچنین عموم جامعه از طریق رسانه های عمومی، فضای مجازی، نصب پوستر در تمام بیمارستان ها، مراکز بهداشتی و درمانی، مراکز تهیه و توزیع و نگهداری مواد غذایی و سایر اماکن عمومی مورد توجه قرار گیرد.

ضمنا واحدهای زیرمجموعه آن معاونت می توانند از طریق لینک زیر و تکمیل اطلاعات مورد درخواست، نسبت به ثبت نامه و شرکت در بسیج همگانی ارتقاء بهداشت دست که به مناسبت روز جهانی بهداشت دست برگزار می شود، اقدام کنند:
https://www.who.int/infection-prevention/campaigns/clean-hands/register/en/

همچنین ابزار ارزیابی بهداشت دست و مستندات مرتبط با این روز از طریق لینک زیر قابل دریافت است:
https://www.who.int/campaigns/world-hand-hygiene-day/۲۰۲۱

با توجه به موارد پیش گفته شده خواهشمند است دستور فرمایید اقدام مقتضی بعمل آمده و از نتیجه این معاونت را مطلع کنند.

سرخط اخبار جامعه

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha