۲۰ اردیبهشت ۱۴۰۰،‏ ۱۲:۱۷
کد خبرنگار: 1101
کد خبر: 84322028
۰ نفر

برچسب‌ها

شانس کسب چهار سهمیه دیگر ایران در اردیبهشت

تهران- ایرنا- نمایندگان ایران در ادامه کسب سهمیه المپیک توکیو در اردیبهشت ماه شانس کسب چهار سهمیه را در ۲ رشته تکواندو و وزنه‌برداری دارند که در صورت تصاحب همه آنها نخستین دیگری طی همین ماه در ورزش کشور رقم خواهد خورد.

به گزارش ایرنا؛ در اردیبهشت ماه سرنوشت‌ساز ورزش کشور رویدادهای کسب سهمیه المپیک توکیو تا به امروز (دوشنبه بیستم اردیبهشت)  در رشته‌های کشتی، قایقرانی، شمشیربازی، شیرجه، کاراته برگزار شده است که در رشته شیرجه، کشتی فرنگی و شمشیربازی ایران دست خالی بازگشت.

در کشتی فرنگی که ایران در صوفیه بلغارستان به دنبال یک سهیمه باقی مانده در وزن ۸۷ کیلوگرم توسط «ناصر علیزاده» بود، محقق نشد و در نتیجه پرونده کشتی فرنگی با همان پنج سهمیه بسته شد و تنها در کشتی آزاد ۶ سهمیه کامل تصاحب شده است. کشتی در مجموع با ۱۱ سهمیه به توکیو خواهد رفت.

در مسابقات انتخابی شمشیربازی که پنجم همین ماه در تاشکند ازبکستان برگزار شد،   «علیرضا ادهمی» و «محمد رضایی» در اسلحه فلوره و اپه مردان و «نجمه سازنچیان»، «نگین کافی» و «پریا ماهرخ» در اسلحه سابر، فلوره و اپه زنان نتوانستند سهمیه‌ بگیرند و تیم ملی شمشیربازی سابر ایران با ترکیب مجتبی عابدینی، علی پاکدامن، محمد رهبری و محمد فتوحی در جام جهانی لهستان برای نخستین بار در بخش تیمی به المپیک راه یافت.

جام‌جهانی شیرجه نیز در ۲ ماده شیرجه از تخته ۳متر و سکوی ۱۰ متر (انفرادی و هماهنگ)  ۱۱ اردیبهشت به میزبانی ژاپن برگزار شد که «مجتبی ولی‌پور» و «حمید کریمی» نتوانستند سهمیه توکیو را کسب کنند.

اما درکاراته  «سارا بهمنیار» در وزن منهای۵۰ کیلوگرم ۱۱ اردیبهشت ماه در لیگ جهانی لیبسون پرتغال، سهمیه خود را تثبیت کرد. پیش‌تر در کاراته «حمیده عباسعلی» سهمیه المپیک توکیو را کسب کرد. در مردان «بهمن عسگری»،   «سجاد گنج‌زاده» و «ذبیح پورشیب» سهمیه گرفتند اما از بین گنج‌زاده و پورشیب یک نفر انتخاب می‌شود. تا به این جا کاراته چهار سهمیه (۲ سهمیه در زنان و ۲ سهمیه در مردان) گرفته است.  

البته رقابت‌های کسب سهمیه کاراته هنوز تمام نشده و در رقابت‌های پاریس که ۲۷ خردادماه برگزار می‌شود در بخش کومیته «رزیتا علیپور» و «امیر مهدی‌زاده» و در کاتا «فاطمه صادقی» و «ابوالفضل شهرجردی» به این رویداد اعزام می‌شوند که از بین چهار سهمیه باقی مانده در این رشته احتمال کسب حداقل ۲ سهمیه دیگر وجود دارد.   

قایقرانی دومین رشته که طی این ماه توانست ۲ سهمیه کسب کند. «علی آقامیرزایی»  ۱۶ اردیبهشت در فینال کایاک ١٠٠٠ متر، با ثبت زمان ۳:۳۶.۵۵۵ دقیقه بالاتر از حریفانی از ازبکستان، ژاپن و قزاقستان علاوه بر کسب مدال طلا سهمیه المپیک را بدست آورد و در ادامه تیم ملی روئینگ ایران پس از کسب ۲ مدال نقره توسط «نازنین ملایی» و «بهمن نصیری» هم موفق به کسب سهمیه المپیک توکیو شد. در مجموع ۲ سهمیه به نام قایقرانی ثبت شد.

گرچه رییس فدراسیون قایقرانی امروز برای افزایش تعداد سهمیه‌های المپیک روئینگ با رییس فدراسیون جهانی مکاتبه کرد تا هر ۲ ورزشکار رویینگ در المپیک حضور داشته باشند.

حال طی ۱۰ روز تا پایان اردیبهشت ماه ورزشکاران در ۲ رشته تکواندو و وزنه‌برداری شانس کسب سهمیه دارند که در تکواندو  «ناهید کیانی» در وزن منهای ۵۷ کیلوگرم و «مهلا مومن‌زاده» در منفی ۴۹ کیلوگرم برای کسب ۲ سهمیه ۲۶ اردیبهشت ماه در اردن مسابقه می‌دهند.

در وزنه‌برداری ۲ سهمیه داریم که از امروز رقابت‌های بین‌المللی وزنه‌برداری کلمبیا به عنوان یکی از مراحل گزینشی المپیک (سطح نقره‌ای)  آغاز شده و تا ۲۶  همین ماه ادامه دارد. در این رویداد «سهراب مرادی» شب گذشته عازم این رویداد شده است.   اما امتیاز «علی داوودی» در دسته فوق سنگین (به اضافه ۱۰۹ کیلوگرم)  مُسَجل شده است و به احتمال زیاد یکی از نفرات منتخب تیم ملی وزنه‌برداری در المپیک خواهد بود. برای دیگر نماینده کشورمان از بین سهراب مردای، کیانوش رستمی و علی هاشمی، یک نفر شانس حضور در المپیک را خواهند داشت.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار ورزش

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha