۳ اثر تاریخی خراسان رضوی در فهرست آثار ملی به ثبت رسید

مشهد - ایرنا - معاون هماهنگی و مدیریت امور زائران استانداری خراسان رضوی از ثبت سه اثر تاریخی و فرهنگی دیگر استان در فهرست آثار ملی خبر داد.

به گزارش روز شنبه استانداری خراسان رضوی، محمدصادق براتی گفت: ۲ مورد از آثار یاد شده مربوط به شهرستان کلات با عنوان محوطه رباط شرقی کلات و تپه سینه نو کلات واقع در دهستان هزارمسجد در مجاورت روستای سینه نو و یک اثر مربوط به شهرستان درگز با عنوان تپه شرقی چقر واقع در بخش لطف آباد دهستان دیباج است.

وی با اشاره به استعداد بالای این ۲ شهرستان از نظر جاذبه‌های طبیعی و تاریخی افزود: شهرستان‌های کلات و درگز به لحاظ کوهستانی بودن و وجود ابنیه تاریخی، زمینه مساعدی برای جذب زائر و گردشگر دارند و لازم است با معرفی جاذبه‌های تاریخی، فرهنگی و طبیعی برای زائران و گردشگران زمینه بهره‌وری و رونق اقتصادی را برای این شهرستان‌ها فراهم آوریم.

معاون هماهنگی و مدیریت امور زائران استانداری خراسان رضوی بیان کرد: راه‌اندازی تورهای یک و ۲ روزه از مشهد مقدس به این شهرستان‌ها از اقداماتی است که می تواند در ایام اوج همه گیری کرونا و نیز شرایط عادی پساکرونا به تراکم زدایی جمعیتی از این کلانشهر کمک شایانی بکند.

براتی با بیان اینکه آثار تاریخی و فرهنگی نمایانگر هویت جوامع بشری هستند،  گفت: باید دانست که امروزه اقتصاد بسیاری از کشورهای دنیا وابسته به گردشگری و بازدید از آثار تاریخی است که می‌تواند منبع تولید ثروت برای هر منطقه ای باشد و بحمد الله استان خراسان رضوی غنی از این آثار بوده و باید به صورت حرفه‌ای به زائران و گردشگران داخلی و خارجی شناسانده شود.

هم اکنون بیش از هزار و ۷۰۰ اثر تاریخی و فرهنگی خراسان رضوی در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha