ارزیابی واکسن‌ کرونا در دانشگاه علوم پزشکی مشهد  آغاز شد

مشهد- ایرنا- معاون پژوهش و فناوری دانشگاه علوم پزشکی مشهد گفت: اجرای "طرح مل ارزیابی واکسنهای تزریقی کرونا" با حمایت وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در سطح شش دانشگاه علوم پزشکی شامل مشهد آغاز شده است.

دکتر محسن تفقدی روز شنبه اعلام کرد: سووالات مشخصی در قالب یک پرسشنامه‌ ظرف ۲۵ دقیقه از افراد واکسینه‌شده در چارچوب اجرای این طرح ارزیابی پرسیده می‌شود. 

دانشگاه علوم پزشکی مشهد به نقل از وی ادامه داد: وضعیت افراد به این ترتیب مورد پیگیری می‌گیرد تا اگر عوارض احتمالی در پی تزریق هر یک از انواع واکسن "اسپوتنیک، آسترازنکا و سینوفارم" دیده شده باشد همه اینگونه موارد احتمالی ثبت شوند.

وی پرسشنامه مورد استفاده در اجرای این طرح ارزیابی را مطابق استاندارد سازمان جهانی بهداشت ذکر و بیان کرد: "واکسن ایرانی کرونا" نیز به محض آغاز تزریق آن در کشور به عنوان چهارمین گزینه در کنار واکسنهای "اسپوتنیک، آسترازنکا و سینوفارم" به پرسشنامه ارزیابی اضافه خواهد شد. 

معاون دانشگاه علوم پزشکی مشهد گفت: وضعیت سلامتی همه افراد واکسینه‌شده در سطح کشور با هماهنگی و همکاری کمیته علمی ستاد مقابله با کرونا، معاونت بهداشتی وزارت بهداشت و دانشگاههای علوم پزشکی مورد یپگیری قرار دارد. 

وی هدف اصلی اجرای طرح ارزیابی واکسنهای تزریق شده کرونا را "مقایسه عوارض کوتاه‌مدت و میان‌مدت" آنها در همه افرادی ذکر کرد که مورد تزریق واکسن قرار گرفته‌اند. 

دکتر تفقدی همچنین تاکید کرد: فعالیتهای معاونت پژوهشی دانشگاه علوم پزشکی مشهد از دیدگاه مسوولان در همه سطوح شهری، استانی و ملی بی‌نظیر ارزیابی شده بطوری که عملکرد این معاونت، تقدیر مسوولان ارشد دولت و وزارت بهداشت را در پی داشته است. 

۸۰ درصد جمعیت شش میلیون و ۸۷۰ هزار نفری خراسان رضوی زیرپوشش خدمات بهداشتی و درمانی دانشگاه علوم پزشکی مشهد هستند. خدمات بهداشتی درمانی به بقیه جمعیت این استان از سوی دانشگاههای علوم پزشکی سبزوار، گناباد، تربت‌حیدریه و دانشکده‌های پزشکی نیشابور و تربت‌جام ارائه می‌شود.

بر اساس آخرین آمار رسمی تاکنون دو میلیون و ۶۲۷ هزار و ۹۴ نفر در ایران به ویروس کرونا مبتلا شده و با فوت ۳۳۵ نفر از بیماران کووید ۱۹ ظرف ۲۴ ساعت اخیر تعداد جانباختگان کرونا در کشور به ۷۴ هزار و ۲۴۱ نفر رسیده است. 

همچنین تاکنون دو میلیون و ۷۴ هزار و ۸۹ نفر از بیماران کووید ۱۹ در سطح کشور بهبود یافته یا از بیمارستانها ترخیص شده‌اند. 

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha