۲ هزار خانه هلال افتتاح می‌شود

تهران - ایرنا - رییس جمعیت هلال‌احمر از افتتاح حدود ۲ هزار خانه هلال روز دوشنبه ۲۰ اردیبهشت با حضور معاون اول رئیس جمهور خبر داد.

کریم همتی روز شنبه در نشست خبری به مناسبت فرارسیدن هشتم می (۱۸ اردیبهشت) روز جهانی صلیب سرخ و هلال احمر افزود: بنای ما بر این است که ۳۷ هزار خانه هلال در مناطق دور دست و صعب‌العبور و محروم کشور داشته باشیم و نکته ای که در این مورد وجود دارد این است که جامعه ای تاب آور است که آموزش ها را به جامعه هدف بیاموزد و در برابر حوادثی و بحران ها بدون هرگونه استرسی به مقابله بپردازد.

وی توضیح داد :خانه های هلال این ظرفیت را دارد که با محوریت داوطلبان و با استفاده از ظرفیت نیروهای محیطی بتواند گروه های مختلف را بدون توجه به بحث های نژاد، فرهنگ و دین در کنار هم قرار دهد و اجتماعات کوچکی را فراهم آورد و در واقع یک هلال احمر کوچک در یک منطقه محروم و دور افتاده باشد.  

رئیس جمعیت هلال احمر اضافه کرد: این اتفاق مبارک امروز افتاده و بیش از ۵ هزار و ۴۰۰ خانه هلال در سال ۹۹ تا امروز که اردیبهشت ماه ۱۴۰۰ است آماده بهره برداری شده است و خیلی از آنها برای مدیریت بحران تجهیز شدند و بحث افتتاح حدود ۲ هزار خانه هلال را روز دوشنبه ۲۰ اردیبهشت با حضور معاون اول رئیس جمهور خواهیم داشت.

همتی با اشاره به اینکه ۹ میلیون دز واکسن توسط هلال احمر طی یک ماه آینده وار کشور خواهد شد، اظهار داشت: یک میلیون واکسن نیز طی روزهای گذشته وارد کشور شده است

وی افزود: بعد از نیروهای مسلح، هلال احمر بیشترین  بالگردهای امدادی را در اختیار دارد به طوری که هم اکنون ۲۴ فروند بالگرد فعال در هلال احمر داریم و بیش از ۱۰۰ خلبان آموزش دیده نیز در یگان هوایی هلال احمر فعال هستند.

رئیس جمعیت هلال احمر گفت: در سالی که گذشت  این جمعیت در فعالیت های بشردوستانه بین المللی نیز حضور پررنگی داشت به طور مثال پس از انفجار بندر بیروت ما به عنوان نخستین جمعیت ملی عضو فدراسیون بین المللی صلیب سرخ و هلال احمر ظرف کمتر از ۲۴ ساعت اقدام به برپایی بیمارستان صحرایی در این کشور کردیم و به مدت ۱۵ روز نیز در آنجا حضور داشتیم. در زلزله ترکیه نیز اعلام آمادگی برای امدادرسانی کردیم و در جنگ میان دو کشور ارمنستان و آذربایجان نیز ما به هر دو کشور اعلام کردیم که آماده امدادرسانی به آنان هستیم که کشور ارمنستان این کمک ها را دریافت کرده و آذربایجان هم در صورت ادامه درگیری ها از کمک های ما استفاده می کرد.

وی یادآور شد: جمعیت هلال احمر طی یک سال گذشته در کنار تمام وظایفی که در حوزه امداد و نجات، آموزش همگانی و نظایر آن داشته در ماجرای شیوع کرونا نیز به کمک وزارت بهداشت آمد که این حضور منجر به افزایش حجم کارها در هلال احمر شد ولی به هیچ یک از این بخش ها آسیبی وارد نشد و اقدامات به خوبی انجام شد. 

رئیس جمعیت هلال احمر افزود: از ابتدای سال ۱۴۰۰ نیز صدها نفر از امدادگران هلال احمر با حضور در ۲۸ مرز زمینی، دریایی و هوایی اقدام به پایش سلامت مسافران ورودی به کشور کرده و از موارد مشکوک تست های سریع و پی سی آر نیز اخذ کرده و مبتلایان به کرونا نیز قرنطینه شده اند.

همتی اعلام کرد: جمعیت هلال احمر موفق شد تا یک میلیون دوز واکسن کرونا را وارد کشور کند که این محموله در همان فرودگاه امام خمینی (ره) به عزیزان وزارت بهداشت تحویل داده شد. عدم دسترسی ما به منابع مالی در سایر کشورها و تحریم ها سبب شد تا دسترسی ما به واکسن کم باشد اما با این وجود تمام تلاش مان را برای تأمین واکسن انجام داده ایم.

وی با اشاره به اینکه تحریم ها باعث شد دسترسی کمتری به واکسن داشته باشیم اما توانستیم واکسیناسیون گروه های هدف را آغاز کنیم، اظهار داشت: کمیته بین المللی صلیب سرخ و فدراسیون بین المللی جمعیت های صلیب سرخ و هلال احمر باید در زمینه واکسن بیشتر ورود کرده و به دولت ها فشار بیاورند و باید بحث واکسیناسیون عادلانه باشد و به اندازه قلب نیویورک که دنبال واکسیناسیون هستیم باید در کشورهای محروم نیز دنبال واکسیناسیون باشیم و برای همگان فراهم باشد.

همتی در خصوص میزان کمک های جمع آوری شده از سوی جمعیت هلال احمر نیز گفت: حدود ۲۴۰ میلیارد تومان میزان کمک های مردم به هلال احمر بوده است. کمک های خارجی نیز در حدود ۷۳۰ میلیارد ریال نقدی و ۱۷۰۰ میلیارد ریال غیرنقدی بوده است که از منابع بین المللی تأمین شده است.

در ادامه این نشست دانیل مونوز روخاس، سرپرست دفتر نمایندگی کمیته بین المللی صلیب سرخ در تهران به مناسبت روز جهانی صلیب سرخ و هلال احمر اظهار داشت: روز جهانی صلیب سرخ و هلال احمر بزرگداشت سالانه اصول نهضت بین المللی صلیب سرخ و هلال احمر است.

وی توضیح داد: روز جهانی صلیب سرخ و هلال احمر در تاریخ ۸ مه هر سال برگزار می شود که این تاریخ برگرفته از سالگرد میلاد هانری دونان، بنیانگذار کمیته بین المللی صلیب سرخ و اولین برنده جایزه نوبل صلح است که در تاریخ ۸ مه ۱۸۲۸ متولد شد.

سرپرست دفتر نمایندگی کمیته بین المللی صلیب سرخ در تهران اضافه کرد: نهضت بین المللی صلیب سرخ و هلال احمر یک شبکه بشردوستانه جهانی متشکل از ۸۰ میلیون نفر است که به افرادی که با مشکلات ناشی از بلایا، مخاصمه و مشکلات بهداشتی و اجتماعی مواجهند کمک می کند. بشردوستی، بی غرضی، بیطرفی، استقلال، خدمت داوطلبانه، یگانگی و جهانشمولی این اصول بنیادین هفتگانه چارچوب اخلاقی، عملیاتی و سازمانی کار نهضت صلیب سرخ و هلال احمر را تشکیل می دهند که این اصول در بطن رویکرد نهضت برای کمک به مردم نیازمند در جریان مخاصمه مسلحانه، بلایای طبیعی و دیگر شرایط اضطراری قرار دارند. پایبندی به این اصول ماهیت بشردوستانه کار نهضت را تضمین کرده و برای طیف وسیعی از فعالیت هایی که این نهضت در سراسر جهان انجام میدهد ثبات ایجاد می کند.

سرپرست دفتر نمایندگی کمیته بین المللی صلیب سرخ در تهران افزود: طبق آمار و ارقام کلیدی (ارائه شده توسط فدراسیون بین المللی جمعیت های صلیب سرخ و هلال احمر)
یک نفر از هر ۶۳۶ نفر در جهان یک داوطلب صلیب سرخ و هلال احمر است.
 

خانه های هلال نقش بسزایی در کمک رسانی دارند
عطا دورانی، مدیر دفتر کشوری فدراسیون بین المللی صلیب سرخ نیز در نشست خبری روز جهانی هلال احمر و صلیب سرخ گفت: تمامی جمعیت های هلال احمر و صلیب سرخ در سراسر جهان یک تیم هستند و باید از همدیگر حمایت کنند. این حمایت در این برهه زمانی که جهان با کرونا دست و پنجه نرم می کند حیاتی تر است زیرا هیچ کس در جهان از این بیماری در امان نبوده است. امروز باید در کنار یکدیگر باشیم تا بتوانیم با این همه گیری در جهان مقابله کنیم.

وی افزود: جمعیت هلال احمر نیز در این مدت فعالیت های خوبی انجام داده است که جای تقدیر دارد. امروز در برهه ای از زمان قرار گرفته ایم که از هر ۶۰۰ نفر یک نفر عضو جمعیت های هلال احمر و صلیب سرخ است. ۶۵۰.۵میلیون نفر با فعالیت های ترویج سلامت و بهداشت مورد حمایت قرار گرفتند که یعنی ۱ نفر از هر ۱۲ نفر. ۱۰۶.۲ میلیون نفر از از فعالیت های آب و بهداشت بهره مند شدند که این یعنی ۱ نفر از هر ۷۲ نفر. ۷۹.۲ میلیون نفر کمک غذایی و غیرنقدی دریافت کردند یعنی هر یک نفر از هر ۹۷ نفر.

این مقام مسئول در فدراسیون بین المللی صلیب سرخ تاکید کرد: کرونا به ما ثابت کرد که برای مقابله با بحران های جهانی باید برنامه های جزئی و محلی را در دستور کار قرار دهیم. در همین راستا باید برای جوامع مختلف برنامه ریزی انجام شود. در همین راستا فدراسیون از جمعیت هلال احمر ایران حمایت می کند تا بتواند وظایف قانونی خود را به نحو احسن اجرا کند.

دورانی ادامه داد: ما به دنبال حمایت از صندوق جمعیت هلال احمر هستیم که می تواند کمک بسزایی در خدمات رسانی باشد. در سال گذشته سیل سیستان و بلوچستان و زلزله سی سخت نیز توانستند از همین خدمت استفاده کنند. خانه های هلال نیز در این عرصه توانستند بسیار موثر واقع شوند و یک اقدام خوب از جمعیت هلال احمر است که می تواند بهترین کارآیی را داشته باشد. ایران امروز تحت تاثیر تحریم هایی قرار گرفته است که در برخی قسمت ها امدادرسانی و خدمات رسانی را سخت کرده است و ما در تلاش خواهیم بود تا آلام متاثر از این تحریم ها را کم کنیم.

به گزارش ایرنا، هر ساله هجدهم اردیبهشت روز جهانی صلیب سرخ و هلال احمر گرامی داشته می شود به این امید که با رعایت اصول هفتگانه تعریف شده از سوی جمعیت های ملی صلیب سرخ و هلال احمر و اجرای مفاد حقوق بین المللی بشردوستانه ازسوی کشورهای مختلف به برقراری صلح و آرامش در جهان کمکی شده باشد.

 نام جمعیت هلال احمر می تواند برای افراد مختلف جامعه تداعی کننده خدمات عام المنفعه و بشردوستانه باشد، عده ای آن را سازمانی پیشرو و پاسخگو در ارائه خدمات اولیه امداد و نجات در حوادث و سوانح، بعضی ها آن را تامین کننده داروهای خاص و داروخانه های ویژه و تک نسخه ای، گروهی ارائه دهنده خدمات توانبخشی و عده ای دیگر آنرا سازمانی داوطلبانه و حمایتی می شناسند.

سرخط اخبار جامعه

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha