احیای برجام سبب ثبات سرمایه‌گذاری در کشور می‌شود

ساری - ایرنا - عضو هیات علمی دانشگاه آزاد اسلامی قائمشهر گفت : برآیند احیای برنامه جامع اقدام مشترک موسوم به « برجام » باعث بازگشت سرمایه به داخل کشور ، قوت بخشیدن به سرمایه‌گذاری و ثبات آن در کشور می‌شود.

دکتر قاسم نوروزی روز شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود : کمترین تاثیر برنامه هایی مانند برجام را این روزها شاهد هستیم و آن هم اثر روانی است که بر بخش های مختلف مانند بازار ارز و طلا گذاشته است و تاثیر اصلی آن که در آینده و با انجام تعهدات طرف های امضاء کننده پدیدار می شود ، کاهش ریسک سیاسی در حوزه اقتصادی است.

وی از جمله موانع و چالش های پیش روی سرمایه گذاری و تولید در کشور را ریسک بالای سیاسی عنوان کرد و توضیح داد : یکی از عواملی که ریسک سیاسی را افزایش می دهد ، جنگ است . خوشبختانه ما در ایران در شرایط حاضر نه با جنگ مواجه هستیم و نه با وضعیت جنگی ، ولی تداوم تخاصم و حل نشدن مشکلات کشور در صحنه بین المللی و میان کشورها سبب می شود تا ریسک سیاسی همچنان بالای سر هرگونه تحول اقتصادی به پرواز در بیاید.

نوروزی که دکتری اقتصاد با گرایش توسعه و سیاست دارد ، گفت : ایران در زمینه ریسک سیاسی ناشی از جنگ مشکلی ندراد و آرامشی که در آن مستقر است به نوعی خاطرجمعی در سرمایه گذاران داخلی و خارجی ایجاد می کند ، اما طی سال های اخیر و با تحریم های ناجوانمردانه ای که بر کشور روا شده ، این بخش از ریسک سیاسی بر جامعه اقتصادی کشور تحمیل شده است .  

وی افزود : واقعیت این است که سرمایه گذار برای انجام فعالیت و سرمایه گذاری خود به یک چتر امن و آرامش در کشور نیاز دارد تا به پشتوانه آن با خاطری آسوده به فعالیت بپردازد. به نظر می رسد مذاکرات احیای برجام و نشست های اخیر و خروجی دستاوردهای این نشست ها و توافق های صورت گرفته بارقه امیدی را در جامعه ایجاد کرده است .

این استاد دانشگاه گفت : با توجه به رفع ریسک سیاسی ناشی از تحریم ها علیه ایران برای سرمایه گذاران خارجی ، فعالیت و سرمایه گذاری در ایران جذابیت پیدا می کند . البته جذابیت تنها برای سرمایه گذاران خارجی نیست . مطمئنا برای سرمایه گذاران داخلی که می بینند ریسک سیاسی کشور کمتر شده است ، علاقه مندی بیشتری برای کار و فعالیت و ماندگاری ایجاد می شود.

وی افزود : با ورود سرمایه گذاری های داخلی و خارجی ، میل به تولید در کشور افزایش خواهد یافت و همراه با افزایش تولید و رشد اقتصادی مسائل و مشکلات در بخش اشتغال نیز رفع خواهد شد .

دکتر نوروزی گفت : علاوه بر این ، با فراهم شدن ارتباطات با دیگر کشورها پس از توافقات برجام ، مطمئنا بازارهای صادراتی کشورمان گسترده تر می شود و طبیعی است که صادرات ارز آوری برای کشور به همراه خوهد داشت . 

وی با ابراز امیدواری برای دستیابی به توافقی برد - برد در مسیر احیای برجام ، افزود : اگر برجام به سرانجام برسد ، می‌توان اطمینان داشت که بستیری برای شکوفایی بیشتر اقتصاد ایران ایجاد شده است.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha