احداث سه شهرک گلخانه‌ای با سرمایه‌گذاری بخش خصوصی در قزوین

قزوین - ایرنا - مدیرعامل شرکت شهرک‌های صنعتی استان قزوین گفت: سه شهرک گلخانه‌ای با سرمایه‌گذاری بخش خصوصی در این استان به مساحت ۵۰ هکتار در دست ساخت و ایجاد است.

به گزارش ایرنا، ارتقای بهره وری و کاهش هزینه های بخش تولید به همراه محدودیت در تامین و دسترسی به منابع آب موجود شده بسیاری از کشورها از جمله ایران سیاست خود را در بخش کشاورزی و حفظ امنیت غذایی به سمت توسعه گلخانه ها پیش ببرند.

از آنچا که منابع مالی دولت محدود است برای پیشبرد این هدف باید به داشته های بخش خصوصی و جذب سرمایه گذار اتکا کرد.

در استان قزوین با ایجاد بسترهای مناسب هم زمینه ایجاد و ساخت شهرک گلخانه ای از سوی بخش خصوصی فراهم شده و نیز با آماده سازی اراضی و ایجاد زیرساخت زمینه فعالیت سرمایه گذاران در شهرک گلخانه ای دولتی ایجاد شده است.

به منظور بررسی آخرین وضعیت سرمایه گذاری در شهرک گلخانه ای دولتی استان قزوین و ساخت شهرک های گلخانه ای خصوصی ایرنا مصاحبه ای را با "محمدرضا حسینی" مدیرعامل شرکت شهرک های گلخانه ای این استان ترتیب داد که در ادامه می خوانید.

ایرنا: آخرین وضعیت ایجاد شهرک های گلخانه ای در استان قزوین را تشریح بفرمایید.

به دنبال سفر رئیس جمهوری در سال ۹۵ به استان قزوین و وجود ظرفیت های مناسب در این استان، ایجاد یک شهرک گلخانه ای هزار هکتاری به تصویب رسید و مقرر شد به صورت فاز به فاز اراضی آن آماده سازی و در اختیار سرمایه گذاران قرار بگیرد.

و در این راستا فاز یک شهرک گلخانه ای دولتی در منطقه نودهک شهرستان تاکستان به مساحت بیش از ۷۰ هکتار با تخصیص زمین و آماده سازی و ایجاد زیرساخت در آن ایجاد شده است.

علاوه بر این سه سرمایه گذار نیز با دریافت زمین و مجوزهای لازم در حال ایجاد سه شهرک گلخانه ای خصوصی در استان قزوین هستند که ۲ مورد آن مربوط به شهرستان آبیک و یک مورد نیز به شهرستان بوئین زهرا اختصاص دارد.

شهرک گلخانه ای پارلمان با ۲۸ هکتار مساحت و شهرک گلخانه ای تقوی با پنچ هکتار مساحت در آبیک قرار دارند و شهرک گلخانه ای دودانگه با ۱۷ هکتار مساحت در شهرستان بوئین زهرا واقع شده است.

ایرنا: وضعیت ساخت این شهرک ها به چه شکل است و چه زمانی به مرحله بهره برداری می رسند؟

فاز اول شهرک گلخانه ای دودانگه بوئین زهرا به مساحت پنج هکتار به بهره برداری رسیده و امسال شاهد تولید محصول در این شهرک خواهیم بود اما شهرک های گلخانه ای پارلمان و تقوی در آبیک در حال ایجاد زیرساخت و نصب تجهیزات هستند و در صورت نبودن مانع خاصی تا پایان امسال امکان بهره برداری دارند.

در شهرک دولتی نودهک نیز امسال شاهد بهره برداری چند واحد و تولید محصول خواهیم بود.

ایرنا: چه مشوق هایی برای جذب سرمایه‌گذار در شهرک های گلخانه‌ای دولتی در نظر گرفته شده است؟

معافیت از پرداخت مالیات نخستین مشوقی است که دولت با هدف ترغیب سرمایه گذاری در بخش گلخانه ای آنرا اعمال کرده است.

همچنین تسهیلاتی در زمینه پرداخت هزینه های زمین و زیرساخت برای سرمایه گذاران متقاضی فعالیت در شهرک های گلخانه ای پیش بینی شده به این ترتیب که سرمایه گذاران در ازای واگذاری زمین با امکانات و زیرساخت تنها ۳۰ درصد هزینه ها را در ابتدا می پردازند و سایر هزینه ها به شکل اقساطی طی سه سال پرداخت می شود.

البته با زیرساخت های ایجاد شده در اراضی شهرک های گلخانه ای می‌توان اذعان کرد زمینی که به سرمایه گذاران ارایه می شود نه رایگان اما بسیار ارزان است و هزینه ایجاد زیرساخت از جمله انتقال آب و برق و گاز از سوی دولت تامین می شود.

ایرنا: قیمت اراضی در شهرک گلخانه ای نودهک چقدر بوده و امکانات ارایه شده به سرمایه‌گذاران چیست؟

براساس آخرین کارشناسی انجام شده، قیمت این اراضی هر متر ۴۴ هزار تومان است که همراه با زیرساخت های لازم برای تولید شامل آب، برق، گاز و امکاناتی چون راه دسترسی و روشنایی در اختیار سرمایه گذاران متقاضی قرار می گیرد.

نکته قابل توجه در این رابطه این است که اگر بخواهیم هزینه زیرساخت ها را به قیمت زمین بیافزاییم چندین برابر نرخ اعلام شده به سرمایه گذاران می شود اما دولت با هدف حمایت از سرمایه گذاران و رونق تولید در بخش کشاورزی بخش زیادی از هزینه های تامین زیرساخت و راه اندازی تولید را خود متقبل می شود.

ایرنا: آخرین وضعیت شهرک گلخانه ای نودهک تاکستان از حیث امکانات زیربنایی و زیرساختی را تشریح بفرمایید.

در حال حاضر با همکاری شرکت توزیع نیروی برق کار برق رسانی به این شهرک گلخانه ای به پایان رسیده است و همچنین آبرسانی به سرمایه گذاران نیز مراحل پایانی خود را پشت سر می گذرد و مشکلی در تامین آب واحدها در صورت بهره برداری نداریم.

آب این شهرک از طریق منابع زیرزمینی و با حفر چاه تامین و از طریق پمپاژ در استخر ذخیره سازی با ظرفیت ۶ هزار متر مکعب به واحدهای گلخانه ای توزیع می شود.

عملیات گازرسانی به این شهرک نیز حدود ۷۰ درصد پیشرفت فیزیکی دارد و براساس پیگیری های انجام شده و قول مساعد مسوولان امسال به پایان می رسد. 

ایرنا: سرمایه گذارانی که در شهرک گلخانه ای نودهک زمین گرفته اند، موفق به دریافت تسهیلات بانکی مصوب شده اند؟

سرمایه گذارانی که اقدام به سرمایه گذاری در شهرک های گلخانه ای می کنند در صورت تقاضا و داشتن وثیقه، امکان بهره مندی از تسهیلات بانکی با نرخ مناسب ۱۲.۵ درصد را دارند که نقش مهمی در کمک به تامین نقدینگی آنها دارد.

متقاضیان سرمایه گذاری در شهرک های گلخانه ای تقریبا به ازای هر هکتار زمین می توانند پنج میلیارد تومان تسهیلات بانکی دریافت کنند.

تاکنون از جمع پرونده های تشکیل شده متقاضیان سرمایه گذاری شهرک گلخانه ای نودهک در بانک ها برای دریافت تسهیلات، چهار پرونده منجر به پرداخت ۲۵ میلیارد تومان وام شده است و امیدواریم سایر متقاضیان نیز با تکمیل مدارک خود موفق به دریافت تسهیلات مورد نظر بشوند.

ایرنا: آخرین وضعیت پیشرفت طرح های در حال اجرا در شهرک گلخانه ای نودهک و طرح هایی که تا پایان امسال به بهره برداری می رسند را تشریح بفرمایید.

در حال حاضر پیشرفت طرح های در دست اجرا در شهرک گلخانه ای نودهک تاکستان متفاوت است اما در حال حاضر چهار طرح با پیشرفت فیزیکی ۳۰ درصد، چهار طرح با پیشرفت فیزیکی ۴۰ درصد و یک طرح نیز با پیشرفت فیزیکی ۵۰ درصد داریم که عملیات اجرایی آنها با سرعت در حال انجام است.

پیش بینی ما این است که تا پایان سال جاری شاهد بهره برداری از ۱۰ واحد گلخانه ای در شهرک نودهک به مساحت ۱۵ هکتار باشیم.

سرمایه گذارانی نیز که اقدام خاصی برای ساخت واحد تولیدی (گلخانه ای) در شهرک مطابق با زمان بندی ارایه شده نکنند، اراضی واگذار شده به آنها خلع ید و به سرمایه گذاران جدید ارایه می شود چرا که نمی توان اراضی آماده سازی شده را معطل نگه داشت.

ایرنا: با افتتاح این طرح ها چه میزان به ظرفیت تولید محصولات گلخانه ای در استان قزوین افزوده می شود؟

برآورد می شود به ازای بهره برداری از هر هکتار گلخانه بتوان ۲۵۰ تن محصول تولید کرد بنابراین با افتتاح طرح های یاد شده می توان پیش بینی کرد سه هزار و ۷۵۰ تن محصول در سال به ظرفیت تولید محصولات گلخانه ای در استان قزوین افزوده شود.

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha