آغاز تولید واکسن «اسپوتنیک وی» در برزیل از هفته آینده

تهران- ایرنا- مدیرعامل شرکت برزیلی که قصد تولید واکسن روسی را دارد، ضمن حضور در مجلس سنای این کشور گفت: این شرکت از هفته آینده آماده تولید «سریع» اسپوتنیک وی، حتی قبل از تایید و ثبت نهاد نظارتی این کشور است.

به گزارش شنبه ایرنا از رویترز، «فرناندو مارکز»  مدیرعامل شرکت دارویی اونیااو کیمیکا (Uniao Química) گفت: از هفته آینده با دریافت محموله مواد اولیه واکسن، فرآیند تولید و بسته بندی سریع اسپوتنیک وی را در کشور آغاز خواهیم کرد و در همین حال منتظر ثبت آن از سوی نهاد بهداشتی آنویسا (Anvisa) برزیل که به ما امکان استفاده از واکسن تولیدی را می‌دهد، خواهیم ماند.

مارکز با بیان اینکه هدف، علاوه بر استفاده داخلی، ایجاد بستری برای صادرات واکسن به سایر کشورهاست، تصریح کرد: این شرکت به روند عادی تولید واکسن به منظور استفاده آن در داخل برزیل و سایر کشورهای آمریکای لاتین ادامه خواهد داد.

اگرچه هفته گذشته، آژانس نظارتی بهداشت برزیل (آنویسا) درخواست واردات و استفاده میلیون ها دوز از واکسن اسپوتنیک وی را با ادعای عدم مصون سازی جمعیت برزیل رد کرد، اما این موضوع نتوانست مانع ورود و امکان تولید این واکسن در برزیل شود.

مارکز مدیرعامل موسسه تولید واکسن برزیل تاکید کرد: آزمایشگاه اونیا کیمیکا مورد تایید آژانس آنویسا بوده و ما برای غلبه بر موانع تمام تلاش خود را به کار خواهیم گرفت.

وی به اعضای مجلس سنای برزیل گفت: وضعیت امروز ما این است: ما تولید را به محض دریافت ماده فعال اولیه آغاز خواهیم کرد و منتظر ثبت آن خواهیم بود تا تولید داخلی واکسن را برای استفاده در برزیل در دسترس قرار دهیم.

نماینده این آزمایشگاه برزیل در همین حال از سخاوت روسیه به دلیل در دسترس قرار دادن فناوری تولید واکسن خود به منظور استفاده دیگر کشورها، بدون دریافت حق امتیاز، قدردانی کرد.

صندوق سرمایه گذاری مستقیم روسیه که در حال بازاریابی برای واکسن روسی است، قصد دارد این واکسن را از برزیل به سایر کشورهای آمریکای لاتین عرضه کند.

برزیل، در پی موج دوم همه گیری در این کشور، با ثبت بیش از ۴۱۹ هزار نفر جانباخته و بالغ بر ۱۵ میلیون مورد ابتلا بر اثر ویروس کرونا، پس از هند و آمریکا در جایگاه سوم از نظر رکورد ابتلا به بیماری همه گیر قرار گرفته است.

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha