طرح "سرشاخه‌کاری" باغ‌های گردو بوکان آغاز شد

مهاباد- ایرنا- مدیر جهاد کشاورزی بوکان گفت: طرح "سرشاخه‌کاری" و مقاوم سازی باغ‌های گردو برای نخستین بار و بااستفاده از اعتبارات ستاد احیای دریاچه ارومیه در این شهرستان آغاز شده است.

انور امینی‌خواه روز شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا، افزود: عملیات سرشاخه کاری درختان گردو امسال با هدف اصلاح باغ ها و استفاده از رقم های تجاری از روز گذشته در مزارع گردو این شهرستان آغاز شده است.

وی با بیان اینکه در این طرح سرشاخه کاری و پیوندسازی ارقام مقاوم به سرما و دیرگل به درختان کم بار و آسیب پذیر در برابر سرمای بهاره انجام می‌شود، ادامه داد:  این طرح با هدف جلوگیری از سرمازدگی محصول به دلیل دیربرگ دهی ارقام تجاری، افزایش تولید محصول، تولید محصول یکنواخت و افزایش میزان مغز گردو توسط بخش خصوصی در شهرستان اجرا می شود.

وی با اشاره به خسارت هرساله درختان گردو از سرمای زودرس بهاره افزود: استفاده از ارقام برتر تهیه شده از رقم‌های گردو دیرگل، مانع ایجاد خسارت سرمای زودرس بهاره برای این محصول و حتی باردهی آن در سال دوم می‌شود.

امینی‌خواه افزود: این طرح به صورت پایلوت در سه روستا و در پنج باغ در این شهرستان اجرا می شود که در هر باغ به طور متوسط از ۱۰۰ پیوندک برای سرشاخه کاری استفاده خواهد شد.

به گزارش ایرنا، سطح زیرکشت گردو در بوکان ۳۷۰ هکتار با متوسط عملکرد ۲ هزار کیلوگرم در هکتار است.

این شهرستان یکی از قطب های مهم کشاورزی در آذربایجان‌غربی به شمار می‌رود و هر ساله بیشترین گندم استان در این شهرستان تولید می شود که از این حیث به انبار غله لقب گرفته است.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha