۲۲ اردیبهشت ۱۴۰۰،‏ ۸:۴۰
کد خبرنگار: 907
کد خبر: 84321643
۱ نفر

برچسب‌ها

باران ۲۵ درصد از دیمزارهای خراسان شمالی را احیا کرد

بجنورد-ایرنا- معاون بهبود تولیدات گیاهی سازمان جهاد کشاورزی خراسان شمالی گفت: بارش‌های اردیبهشت ماه جاری حدود ۲۵ درصد از دیمزارهای خسارت دیده ناشی از کاهش نزولات جوی در فروردین ماه امسال را دوباره احیا کرد.

محمدجواد تشکری روز چهارشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا با بیان اینکه امسال کمبود بارش باران و تنش رطوبتی ۳۸ هزار هکتار از دیمزارهای استان را در معرض نابودی قرار داده بود اظهار داشت: بارش‌های اخیر حدود هشت هزار هکتار از کشتزارهای استان که در معرض نابودی قرار داشت، جانی دوباره بخشید.

وی افزود: از مجموع این سطح کشتزار، حدود ۳۶ هزار هکتار اراضی مربوط به گندم و مابقی نیز  دیمزار جو است که به علت کاهش بارندگی و خشکسالی در حال از بین رفتن بود.

بر اساس اعلام اداره کل هواشناسی خراسان شمالی، بارندگی چند روز اخیر از تمامی شهرستان های استان گزارش شد و میزان بارش تجمیعی در برخی از ایستگاه ها همچون ارکان و آبچور در بجنورد به بیش از ۶۰ میلی متر رسید.

تشکری گفت: در سال زراعی جاری ۱۸۶ هزار هکتار از اراضی کشاورزی خراسان شمالی زیر کشت گندم و جو آبی و دیم قرار گرفت که ۱۱۸ هزار هکتار از این اراضی را دیمزارهای گندم و جو تشکیل می دهند.

وی دیمزارهای گندم استان را حدود ۹۸ هزار هکتار و  جو را حدود ۲۰ هزار هکتار اعلام کرد و اظهارداشت: میانگین برداشت گندم دیم در این استان یک تن و جو حدود ۹۰۰ کیلوگرم است.

رییس سازمان جهاد کشاورزی خراسان شمالی افزود: به دلیل بارش باران چند روز اخیر و متعادل شدن آب و هوا دیمزارهای که تا حدودی از رشد مناسبی برخوردار بود به دانه نشسته است.

 وی پیش بینی کرد: در سال جاری ۲۹۷ هزار تن گندم از کشتزارهای استان محصول تولید شود که در صورت تحقق میزان تولید گندم ۱۰ درصد نسبت به سال زراعی گذشته افزایش خواهد داشت.

میانگین بارش سالانه استان خراسان شمالی حدود ۲۴۰ میلی متر است. 

این استان ۳۴۴ هزار هکتار عرصه زراعی و باغی دارد و ۴۴ درصد جمعیت ۸۶۳ هزار نفری این استان در روستاها سکونت دارند.

استان خراسان شمالی در تولید گندم دیم رتبه ۱۶ و گندم آبی رتبه ۱۸ کشور را دارد.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha