کاهش مصرف مواد شیمیایی خطرناک در صنایع با نانوپوشش ایرانی

تهران- ایرنا- یک شرکت دانش بنیان فعال در حوزه نانو، نانوپوشش هایی را تولید کرد که علاوه بر کاهش پوشش نهایی مورد نیاز بر روی فلز کمترین آسیب را به محیط زیست می‌زند.

به گزارش روز شنبه ستاد ویژه توسعه فناوری نانو، این شرکت در سال‌های اخیر با عرضه نانوپوشش تبدیلی زیرکونیومی خود به بازار کمک شایانی به حفظ محیط‌زیست کرده است.

این نانوپوشش جایگزین پوشش‌های رایج در شرکت‌های لوازم خانگی و ساختمانی شده و میزان استفاده از مواد شیمیایی خطرناک را در تولید محصولاتی نظیر ماشین لباس‌شویی، یخچال، رادیاتور، بخاری، کولر و پکیج به حداقل میزان ممکن رسانده است.

پوشش‌های محافظتی که معمولا روی سطح فلزات استفاده می‌شود نیازمند ترکیباتی است که برای محیط‌زیست خطرناک بوده و می‌تواند آسیب‌های زیادی به افراد در محیط کار و همچنین محیط‌زیست وارد کند.

فرهنگ آزاد مدیر مهندسی فروش این شرکت دانش بنیان گفت: ما پوشش‌های تبدیلی نانوسرامیکی مبتنی بر زیرکونییوم را به بازار عرضه کردیم که برای چسبندگی رنگ و افزایش مقاومت فلز پایه، بهترین کاربرد را دارد،  یکی از مزیت‌های این فناوری آن است که میزان پوشش نهایی مورد نیاز روی سطح فلز به میزان قابل توجهی کاهش می‌یابد،  برای مثال اگر روی قطعه‌ای نیاز به ۱۰ هزار نانومتر پوشش بوده، با استفاده از این نانوپوشش تبدیلی، پوشش نهایی مورد نیاز به زیر ۱۰۰ نانومتر کاهش می‌یابد.

وی افزود: پوشش‌های رایج در صنعت نظیر روی، نیکل، منگنز و فسفات، مشکلات زیست‌محیطی دارند،  اما نانوپوشش تبدیلی زیرکونیومی شرکت شیلر فرآیند مشکلی برای محیط‌زیست‌ ندارد،  از سوی دیگر برای پوشش‌های رایج آب زیادی مصرف می‌شود در حالی که این نانوپوشش به آب کمی نیاز دارد، بنابراین از نقطه نظر مصرف آب نیز برای محیط‌زیست به ویژه نقاطی که با مشکل کم‌آبی روبرو هستند، مناسب است.

وی خاطرنشان کرد: در روش‌های پیشین رسوب و لجن‌ زیادی تولید می‌شد و در نتیجه لازم بود تا تجهیزات زیادی برای جداسازی رسوب‌ها از محلول استفاده شود، اما این نانوپوشش عاری از لجن و رسوب است،  از سوی دیگر، این نانوپوشش برای اپراتورها و کارگران نیز مناسب‌تر است چرا که با مواد سالم‌تری در تماس هستند و اثرات جانبی کمتری برای سلامت پرسنل دارند.

ان فعال در عرصه دانش بنیان یادآور شد: پوشش‌دهی تبدیلی کرومات یا کروماته‌کردن، نوعی از پوشش‌دهی است که با عملیات شیمیایی می‌توان ترکیبات فلزی نظیر اسید کرومیک، کرومات یا دی‌کرومات روی سطح قرار داد، نتیجه چنین عملیاتی ایجاد پوشش محافظ تبدیلی، شامل ترکیبات کروم بر روی سطح فلز بوده که این روش برای چسبندگی رنگ و مقاومت خوردگی آلومینیوم انجام می‌شود.

آزاد یکی از مشکلات رایج در این فرایند را آلودگی‌های زیست‌محیطی در اثر استفاده از کروم +۶، اسیدنیتریک و سود سوزآور بیان کرد و گفت:  صنایع باید تدابیر ویژه‌ای برای جلوگیری از آسیب به نیروی انسانی و همچنین ممانعت از آلودگی محیط‌زیست اتخاذ کنند که از جمله این اقدامات می‌توان به استفاده از پوشش تبدیلی زیرکونیوم اشاره کرد.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار دانشگاه و آموزش

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha