۱۸ اردیبهشت ۱۴۰۰،‏ ۱۶:۵۷
کد خبرنگار: 1224
کد خبر: 84321573
۰ نفر

برچسب‌ها

حجم آب سد چری فاروج خراسان شمالی ۳۷ درصد کاهش یافت

بجنورد-ایرنا- مدیر امور منابع آب شیروان و فاروج گفت: حجم آب سد چری شهرستان فاروج امسال با کاهش ۳۷ درصدی در مقایسه با مدت مشابه پارسال به یک میلیون و ۶۱۹ هزار مترمکعب رسید.

اسحاق خسروپناه روز شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا حجم آب مخزن این سد در بهار پارسال را ۲ میلیون و ۵۵۸ هزار مترمکعب دانست و گفت: تراز آب مخزن سد سال گذشته هزار و ۴۱۰ مترمکعب بود که امسال به هزار و ۴۰۴ مترمکعب کاهش یافته است.

وی گفت: حجم آب تخصیصی سال آبی جاری این سد در بخش زراعت ۸۰۰ هزار مترمکعب بود که ۶۰۰ هزار مترمکعب آن تحویل کشاورزان برای آبیاری کشت های بهاره و همچنین باغ ها داده شد.

خسروپناه  سطح اراضی شبکه آبیاری سد چری را حدود هزار و ۲۰۰ هکتار  دانست که همه ساله آب کشتزارهای آن از طریق این سد تامین می شود.

سد چری که در ۱۰ کیلومتری شهر فاروج ساخته شده است که به لحاظ اهمیت چهارمین سد در بین پنج سد این استان است و توان تنظیم سالانه شش میلیون متر مکعب آب را دارد. 

این سد از نوع سازه خاکی با هسته رسی است که ارتفاع دیواره آن ۴۲ متر، طول تاج ۴۰۴متر، عرض دیواره در پی ۲۲۰ متر و عرض تاج ۸ متر و سرریز سد از نوع لبه پهن جانبی است. 

عملیات اجرایی سد چری در سال ۱۳۷۱ با هدف کنترل سیلاب و توسعه و بهبود زمین های کشاورزی پایین دست آغاز شد و در سال ۱۳۷۷ به پایان رسید که شبکه آبیاری و زهکشی آن در شرایط پرآبی یکهزار و ۱۰۰ هکتار از زمین های پایین دست سد را پوشش می دهد. 

شهرستان فاروج با ۵۲ هزار نفر جمعیت در ۹۰ کیلومتری بجنورد، دروازه شرقی استان خراسان شمالی محسوب می شود.

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha