پنج هزارو ۲۰۰ هکتار از عرصه‌های طبیعی غرب مازندران آلوده است

نوشهر - ایرنا - مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری غرب مازندران از آلوده بودن پنج هزار و ۲۰۰ هکتار عرصه‌های طبیعی این منطقه به انواع آفات خبر داد و اعلام کرد که برای مبارزه با آفات دستکم به ۸۰ میلیارد ریال اعتبار نیاز است.

آفات و بیماری طی یک دهه اخیر به مشکل جدی برای عرصه های طبیعی غرب مازندران بویژه جنگل های هیرکانی تبدیل شده است و در حال حاضر بخشی از درختان عرصه های ارزشمند این مناطق با بیماری ها و آفات وارداتی دست و پنجه نرم می کنند.

عبدالرضا سنگاری از پروانه تخم انگشتری به عنوان مهم ترین آفت عرصه های طبیعی این منطقه یاد و سطح آلودگی به این آفت را پنج هزار هکتار برآورد کرده است.

پروانه تخم انگشتری یکی از آفات مهم درختان میوه و بعضی گونه های درختان جنگلی است که از آن با عنوان قاتل جنگل هم یاد می شود. این پروانه توده‌های تخم خود را مانند حلقه انگشتری دور تا دور سرشاخه‌های درختان قرار می‌دهد و به همین دلیل هم به آن تخم انگشتری گفته می شود.  لاروهای این حشره از برگ درختان تغذیه می‌کنند و به مرور آن را از بین می برند. برای پیشگیری و ریشه کنی این آفت باید هرس شاخه‌های درختان و از بین بردن لانه تخم لارو به همراه عملیات محلول پاشی اجرا شود.

به گزارش روابط عمومی اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری مازندران منطقه نوشهر ، سنگاری گفت که ۵۰ هکتار از عرصه های طبیعی منطقه به آفت شب پره شمشاد ، ۱۰۰ هکتار به آفت پروانه دم قهوه ای بلوط و ۵۰ هزار هکتار هم به آفت سوسک برگخوار ممرز آلوده است.

وی افزود که از ۸۰ میلیارد اعتباری برای مقابله با آفات در این عرصه ها نیاز است ، امسال ۱۶۶ میلیارد ریال از محل صندوق توسعه ملی ، منابع استانی و ماده ۱۳ اختصاص یافته است.

سنگاری گفت که از مجموع اعتبارات اختصاص یافته ، هشت میلیارد و ۱۴۰ میلیون ریال برای مبارزه با آفات و چهار میلیارد و ۵۲۰ میلیون ریال هم برای خرید محلول ها جهت کنترل آفات در سطح ۴۸۰ هکتار از مناطق بحرانی از آفات تخصیص یافته است.

وی افزود : با تخصیص این میزان اعتبار ، اجرای طرح مقابله با آفات در سطح  ۴۰۵ هکتار از مناطق جنگلی و مرتعی منطقه از ابتدای سال شروع شده و مقابله در ۷۵ هکتار دیگر نیز در دستور کار قرار دارد.

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری مازندران منطقه نوشهر بیشترین فعالیت آفت پروانه تخم انگشتری در مناطق حفاظت شده البرز مرکزی اعلام کرد و گفت که مکاتبات لازم با اداره کل محیط زیست استان در زمینه تخصیص اعتبارات لازم از سوی آن اداره کل برای مبارزه با آفت صورت گرفته است.

حوزه اداره کل منابع طبیعی استان مازندران - نوشهر، مرکز جنگل‌های هیرکانی و بخش البرز مرکزی را با گستره حدود ۳۱۵ هزار هکتار عرصه جنگلی و ۱۹۷ هزار و ۱۵۲ هکتار مرتع از رامسر تا رویان را پوشش می‌دهد. 

جنگل‌های هیرکانی با ۱.۹ میلیون هکتار وسعت، از آستارا در شمال استان گیلان تا گُلی‌داغ در شرق استان گلستان، در گستره‌ای به طول تقریبی ۸۰۰ کیلومتر و عرض ۲۰ تا ۷۰ کیلومتر پراکنش دارد. البته لازم به ذکر است که بخشی کوچکی از جنگل‌های هیرکانی در کشور آذربایجان قرار دارد.

در زمان حاضر جنگل‌های هیرکانی، زیست بوم ۲۹۶ گونه پرنده و ۹۸ گونه پستاندار است. همچنین ۱۵۰ گیاه بومی درختی و بوته‌ای (مانند شمشاد و انجیلی) نیز در آن یافت می‌شود.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha