۱۸ اردیبهشت ۱۴۰۰،‏ ۸:۳۷
کد خبرنگار: 934
کد خبر: 84321511
۰ نفر

برچسب‌ها

مهمترین رویدادهای خبری استان اردبیل در هفته‌ای که گذشت

اردبیل- ایرنا- افزایش تولید فولاد، احداث سه سد جدید، احیای ۴۰۰ هکتار جنگل، ایجاد آزمایشگاه علوم‌شناختی، خسارت خشک‌سالی به ۷۰ درصد مزارع دیم و تلف شدن حدود ۴۰ درصد جمعیت زنبورهای عسل از جمله مهمترین عناوین رویدادهای خبری استان اردبیل در هفته گذشته است.

تولید و صادرات شمش فولاد در استان اردبیل افزایش یافت

استاندار اردبیل با اشاره به افزایش فازهای تولید و صادرات شمش فولاد در این استان گفت: شرکت فولادسپهر سبلان تولید کننده شمش ۱.۵ میلیون دلار صادرات فولاد به ۲ کشور خارجی داشته است.

به گزارش ایرنا، اکبر بهنامجو در حاشیه بازدید از واحدهای تولیدی استان اردبیل افزود: امسال پیش‌بینی می‌شود این واحد تولیدی با افزایش فاز فعالیتی خود تا ۱۰ میلیون دلار صادرات داشته باشد.

وی با بیان اینکه این واحد فاز توسعه خود را شروع کرده و علاوه بر فولاد تا سال آینده میلگرد، نبشی و قوطی تولید خواهد کرد، اضافه کرد: ظرفیت تولید فولاد استان از ۳۰۰ هزار تن در سال‌جاری به ۶۰۰ هزار تن در سال آینده افزایش خواهد یافت.

استاندار اردبیل همچنین از فعال‌سازی واحد ریخته‌گری آرتا پس از ۲ سال تعطیلی خبر داد و گفت: این واحد نیز در فاز اول تولید شمش را آغاز کرده و عملیات اجرایی فاز دوم و سوم را نیز شروع کرده است.

به گفته وی، ظرفیت تولید در این واحد تولیدی نیز از ۸۰ هزار تن به ۳۰۰ هزار تن افزایش یافته و ظرفیت استان را تا سال آینده به ۷۰۰ هزار تن افزایش خواهد داد.

سد تازه‌کند انگوت آماده بهره‌برداری شد

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای اردبیل با اشاره به اقدامات اساسی در زمینه سدسازی از تکمیل و راه‌اندازی سد "تازه‌کند" انگوت خبر داد.

عباس جنگی مرنی افزود: با افتتاح این سد برای اولین بار اراضی کشاورزی منطقه گرمی‌مغان و شهرستان تازه تاسیس انگوت از منابع سد تازه‌کند بهره‌مند می‌شود و زیر پوشش آبیاری قرار می‌گیرد.

وی هدف از رهاسازی بخشی از آب ذخیره شده در مخزن سد تازه‌کند انگوت را تامین آب کشاورزی، تغذیه آبخوان‌های مربوط به برداشت شرب شهری و روستایی و حفظ حیات رودخانه در کاهش اثرات خشکسالی عنوان کرد و گفت: سد مخزنی تازه‌کند انگوت با ظرفیت ذخیره حدود هشت میلیون مترمکعب آب بر روی رودخانه سامبورچایی در شهرستان انگوت احداث شده و در حال بهره‌برداری می‌باشد.

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای اردبیل ادامه داد: حجم تنظیمی سد تازه کند حدود ۸.۵ میلیون مترمکعب در سال است و تاکنون حدود ۸۰۰ میلیارد ریال برای این سد هزینه شده است.

تجهیزات مورد نیاز روسازی پروژه راه‌آهن اردبیل تامین شد

استاندار اردبیل از تامین تجهیزات مورد نیاز عملیات روسازی (ریل‌گذاری) و پل‌های پروژه راه‌آهن اردبیل_ میانه خبر داد.

اکبر بهنامجو در بازدید دوره‌ای از پروژه راه‌آهن اردبیل_ میانه گفت: در بخش روسازی آخرین تجهیزات موردنیاز از جمله زیرکوبی و تنظیم خطوط به قطعات پروژه اضافه شده است و اولین دستگاه عملیات روسازی که قابلیت ریل‌گذاری و تنظیم خطوط بالایی را دارد، به جمع دستگاه‌ها اضافه شده است.

وی  با بیان اینکه در بخش عملیات روسازی نیاز به تقویت انتقال ریل و تراورس وجود دارد و این ۲ محصول در داخل کشور تهیه می‌شود، بیان کرد: برای تهیه آن با ذوب‌آهن و سایر شرکت‌ها رایزنی شده است تا سهمیه بیشتری برای استان اردبیل اختصاص دهند.

استاندار اردبیل از پیشرفت عملیات روسازی و ریل‌گذاری پروژه راه‌آهن خبر داد و افزود:  عملیات ریل‌گذاری از سال گذشته با تجهیز ماشین‌آلات روسازی آغاز شده است و پیشرفت خوبی در مسیر مشاهده می‌شود.

وی تشریح کرد: در بخش زیرسازی نیز همه کارگاه‌ها فعال هستند و در حال حاضر عملیات اجرایی پل سارای با ۵۶۵ متر طول و با۹۵ متر دهنه که یکی از بزرگترین پل‌های کشور در حوزه راه‌آهن است، پس از ۲ سال عملیات اجرایی تا خردادماه به اتمام می‌رسد.

۴۰۰ هکتار از جنگل‌های استان اردبیل احیا شد

سرپرست منابع طبیعی و آبخیزداری استان اردبیل از احیا ، توسعه و عملیات مراقبتی بیش از ۴۰۰ هکتار از جنگل‌های این استان خبر داد.

محمود قلی‌زاده افزود: برای احیا، توسعه و غنی‌سازی بقیه جنگل‌ها و حفاظت از مناطق جنگی استان اردبیل هم برنامه‌ریزی شده است که به مرور انجام خواهد شد.

وی با بیان اینکه حفاظت و صیانت از منابع طبیعی در استان اردبیل باید نهادینه شود، گفت: فرهنگ‌سازی برای حفظ و حراست از منابع طبیعی و جنگل‌ها یک ضرورت است و نقش رسانه‌ها در ترویج و اشاعه فرهنگ حفظ منابع طبیعی در بین مردم بسیار مهم و سازنده است.

سرپرست منابع طبیعی و آبخیزداری استان اردبیل مجموع مساحت عرصه‌های منابع طبیعی استان را ۹۷۱ هزار و ۷۰۲  هکتار اعلام کرد و افزود: این مساحت بیش از ۷۰ درصد خاک استان را شامل می‌شود.

آزمایشگاه علوم‌شناختی عضو فناوری‌های راهبردی کشور در اردبیل ایجاد شد

رئیس مرکز نوآوری و رشد واحدهای فناوری دانشگاه محقق اردبیلی از راه‌­اندازی اولین آزمایشگاه علوم‌شناختی عضو شبکه آزمایشگاهی فناوری‌های راهبردی کشور در استان اردبیل خبر داد.

برومند صلاحی به خبرنگاران گفت: این آزمایشگاه از سوی شرکت سازگار گستر آرتا سبلان، از واحدهای فناور مستقر در مرکز رشد واحدهای فناوری دانشگاه محقق اردبیلی تاسیس شده است و با عضویت در شبکه آزمایشگاهی فناوری‌­های راهبردی کشور، در زمینه ارائه خدمات آزمایشگاهی در حوزه‌­های علوم‌شناختی، مهندسی پزشکی و الکترونیک فعالیت می­‌کند.

وی افزود: این مرکز آمادگی دارد تا با همکاری پژوهشگران استان اردبیل در رشته‌های مهندسی پزشکی، پزشکی، تربیت‌بدنی، روان‌شناسی، الکترونیک و دیگر رشته‌های مرتبط با حوزه علوم‌شناختی نسبت به اخذ و پردازش داده‌های آزمایشگاهی با اهداف تحقیقاتی و کلینیکی اقدام کند.

جواز تاسیس پایلوت نیمه‌صنعتی تولید نشاسته حفاری در اردبیل صادر شد

رئیس جهاد دانشگاهی استان اردبیل از صدور جواز تاسیس پایلوت نیمه صنعتی تولید نشاسته حفاری جهاد دانشگاهی از سوی سازمان صنعت، معدن و تجارت این استان خبر داد.

مهران اوچی اردبیلی به خبرنگاران گفت: بر اساس این جواز جهاد دانشگاهی می‌تواند به تولید گِل حفاری و انواع نشاسته اصلاح شده مورد استفاده در صنایع به جز صنایع غذایی و دارویی اقدام کند.

وی ادامه داد: با مناسب‌سازی سوله خریداری شده که در حال انجام می‌باشد و انتقال و استقرار تجهیزات مورد نیاز، فعالیت فاز اول پایلوت نیمه صنعتی نشاسته به زودی آغاز خواهد شد.

رئیس جهاد دانشگاهی استان اردبیل اظهار کرد: این طرح فناورانه با حمایت دفتر مرکزی جهاد دانشگاهی، استانداری اردبیل و بهره‌گیری از ظرفیت‌های علمی و فنی پژوهشکده توسعه صنایع شیمیایی جهاد دانشگاهی راه‌اندازی می‌شود تا بتواند با رفع نیاز کشور به نشاسته حفاری که از مواد استراتژیک در صنعت نفت است، به اقتصاد کشور و استان کمک ‌کند.      

احداث سه سد در استان اردبیل بزودی آغاز می‌شود

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای استان اردبیل اعلام کرد که احداث سه سد کله‌سر، سینه‌سر و توسانلو در شمال این استان با هدف تامین  آب آشامیدنی و آبیاری اراضی کشاورزی به‌زودی آغاز می‌شود.

عباس  جنگی مرنی افزود: مناقصه انتخاب پیمانکار احداث سد کله‌سر از طریق فراخوان عمومی انجام شده و با دریافت اولین بخش از اعتبارات مصوب قانون بودجه سال ۱۴۰۰، عملیات اجرایی این سد شروع می‌شود.

وی درباره تکمیل مطالعات سدهای سینه‌سر و توسانلو در حوزه آبریز رودخانه مرزی بالهارود نیز تشریح کرد: اعتبار اولیه به میزان ۱۱۰ میلیارد ریال از سوی شرکت آب منطقه‌ای اردبیل، سازمان برنامه و بودجه و مجلس شورای اسلامی در قانون بودجه برای این سدها و همچنین تکمیل سد کله‌سر در سال ۱۴۰۰ پیشنهاد و تصویب شده است.

طرح ملی پیشگیری از تنبلی چشم در اردبیل آغاز شد

طرح ملی پیشگیری از تنبلی چشم (آمبلیوپی) ویژه کودکان ۳ تا ۶ سال در آیینی با حضور جمعی از مسئولان استان اردبیل آغاز شد.

مدیرکل بهزیستی استان اردبیل در این آیین با اشاره به فعالیت ۸۷ پایگاه غربالگری از جمله در مراکز جامع سلامت، اداره‌های بهزیستی و مراکز مثبت زندگی گفت: همه این تلاش‌ها برای شناسایی افراد دارای مشکل و جلوگیری از مشکلات آتی است، چرا که تنبلی چشم در نهایت می‌تواند فرد را دچار کم‌بینایی یا نابینایی کند.

بهزاد ستاری با ابراز امیدواری نسبت به افزایش سطح مشارکت مردم در این طرح افزود: طرح ملی پیشگیری از تنبلی چشم موجب تشخیص سریع می‌شود و از اختلالات جلوگیری می‌کند که خروجی اجرای آن در سال‌های گذشته اکنون در مدارس استثنایی استان اردبیل مشاهده می‌شود.

وی تاکید کرد: انتظار داریم مردم به صورت جدی در این طرح مشارکت کنند و فرزندان ۳ تا ۶ سال را مورد غربالگری قرار دهند تا در صورت نیاز پیگیری‌های آتی از جمله تجویز عینک یا سایر درمان‌ها صورت گیرد

خشکسالی به ۷۰ درصد مزارع دیم استان اردبیل خسارت زد

رئیس سازمان جهادکشاورزی استان اردبیل اعلام کرد: خشکسالی و کاهش شدید بارش در زمستان به ویژه بهار امسال به ۷۰ درصد از مزارع دیم این استان خسارت زده است.

خلیل نیکشاد، خسارت وارد شده به بیش از نیم میلیون هکتار از مزارع دیم استان اردبیل را جدی اعلام کرد و گفت: نقشه‌ها و ارزیابی‌های اولیه نشان می‌دهد که مزارع دیم غلات دانه‌ریز، مزارع حبوبات و حتی مراتع دچار خشکسالی و خسارت ۴۰ تا ۷۰ درصدی شده است.

وی افزود: در سال زراعی جاری خشکسالی حادی در کل کشور حادث شده و در استان اردبیل نیز با استناد به آمار و اطلاعات متقن، میزان بارش‌ها در فصل زمستان گذشته در مقایسه با مدت سال پیش از آن حدود ۳۰ درصد کاهش داشته است.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان اردبیل همچنین با اشاره به کاهش ۷۰ تا ۸۰ درصدی میزان بارش بهاری نسبت به مدت مشابه ۴۰ روزه سال گذشته و اهمیت این بارش‌ها برای کشت دیم اضافه کرد: کاهش بارش بهاری میزان خسارت بر مزارع دیم را دوچندان کرده است.

۳۰ تا ۴۰ درصد جمعیت زنبور عسل استان اردبیل تلف شدند

رئیس اتحادیه زنبورداران استان اردبیل اعلام کرد: ۳۰ تا ۴۰ درصد جمعیت زنبور عسل استان اردبیل در ایام زمستان گذرانی سال گذشته و نیز در روزهای نخست سال‌جاری تلف شده است.

رسول حمزه‌ای با اشاره به بروز تلفات در میان کلنی همه زنبورداران استان گفت: تلفات زنبورعسل در ایام زمستان گذرانی در سال‌های گذشته بسیار ناچیز و کم بود ولی امسال تلفات در جمعیت کلنی‌های زنبورداران استان غیرمتعارف و بسیار زیاد بوده است.

وی آخرین آمار کلنی‌های زنبور عسل استان را بیش از ۴۵۵ هزار کندو برشمرد و بیان کرد: ۳۰ تا ۴۰ درصد تلفات این کلنی‌ها رقم بالایی است و هنوز علت اصلی این میزان تلفات غیرمتعارف مشخص نشده است و زنبورداران هم اطلاع دقیقی از این میزان تلفات ندارند اما شواهد نشان می‌دهد که بیماری نوزما، نوع تغذیه، کنه زنبور عسل، تغییرات اقلیمی، شرایط محیطی و دمای به نسبت گرم ماه‌های گذشته علت این تلفات بوده است.

رئیس اتحادیه زنبورداران استان اردبیل اضافه کرد: کارشناسان دامپزشکی استان در حال بررسی علت تلفات در جمعیت زنبور عسل هستند و نتیجه قطعی پس از بررسی‌های کارشناسی مشخص و اعلام خواهد شد.

۵۱۱ هزار نفر واجد شرکت در انتخابات سهام عدالت اردبیل هستند

معاون هماهنگی امور اقتصادی استانداری اردبیل گفت: ۵۱۱ هزار نفر در استان اردبیل روش غیرمستقیم مدیریت سهام عدالت را انتخاب کرده‌اند و در صورت ثبت‌نام در سامانه سجام واجد شرایط حضور در انتخابات هیات مدیره شرکت سرمایه‌گذاری سهام عدالت هستند.

ارژنگ عزیزی در این زمینه تشریح کرد: تعداد مشمولان سهام عدالت در استان اردبیل ۹۸۱ هزار نفر است که ۴۷۰ هزار نفر آنها مدیریت و مالکیت مستقیم را انتخاب کرده‌اند و ۵۱۱ هزار نفر با انتخاب و یا به صورت پیش فرض به روش غیرمستقیم باقی مانده‌اند.

وی بیان کرد: هم اکنون به صورت میانگین بیش از ۶۲ درصد از سهامداران غیرمستقیم سهام عدالت در استان اردبیل سجامی شده‌اند و ۶۶ نفر برای نامزدی انتخابات هیات‌مدیره نام‌نویسی کرده‌اند.

معاون هماهنگی امور اقتصادی استاندار اردبیل اضافه کرد: برابر آگهی انجام شده برای آزادسازی سهام عدالت، نشست مجمع عمومی عادی به طور فوق‌العاده صاحبان سهام در استان اردبیل ساعت ۱۰ روز یکشنبه ۱۹ اردیبهشت به روش الکترونیکی در آدرس تارنمای dima.csdiran.ir برگزار خواهد شد.

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha