سروآباد کردستان شهرستانی بدون پیشخوان مطبوعات

سنندج- ایرنا- آخرین باری که روزنامه و نشریات در پیشخوان مطبوعات سروآباد دیده شد، حدود ۱۰ سال پیش بود و از آن پس، شهروندان از دسترسی و خواندن روزنامه، مجلات و نشریات بی‌نصیب ماندند.

به گزارش ایرنا، چندی پیش به همراه با یکی از دوستانم به سراغ دکه روزنامه فروشی رفتم تا صفحه نیازمندی های آن را مطالعه کرده، بلکه برای دوستم کاری پیدا کنیم اما در این شهرستان دکه روزنامه فروشی در کار نیست و آن دکه ای که چندین سال قبل روزنامه فروشی داشت نیز تعطیل شده است.

از چند نفری که در آن مسیر مغازه داشتند سوال پرسیدیم که چرا روزنامه فروشی تعطیل شده و آیا به غیر از این دکه جای دیگری برای فروش روزنامه و مجلات در شهرستان سروآباد وجود دارد که با پاسخ های منفی روبرو شدیم.

یکی از مغازه داران این مسیر گفت: چندین سال است که دکه روزنامه فروشی سروآباد تعطیل شده و کسی هم که قبلا روزنامه فروش بود شغل خود را تغییر داده و دکه را فروخته و چندین سال است که هیچ روزنامه و مجله ای به سروآباد نمی آید.

برایم جای سوال و تعجب بود که در شهرستان سروآباد که در یک استان فرهنگی واقع شده و از قدیم الایام تاکنون مهد علما، عرفا، عارفان و شاعران بسیاری بوده و افراد صاحب قلم زیادی در این شهرستان زندگی کرده اند و اسم شهرستان بودن را یدک می کشد چگونه امروز یک دکه روزنامه فروشی ندارد که این مشکل یک معضل فرهنگی به شمار می رود.

قصه نیامدن روزنامه به سروآباد ۱۰ ساله شد

به سراغ یکی از لوازم تحریر فروشی های شهر سروآباد رفتم و از وی درباره چگونگی دسترسی به روزنامه و مجلات سوال کردم که کجا می توانم تهیه کنم او نیز اینگونه پاسخ داد.

ناصر عزیزی گفت: شهرستان سروآباد از سال ۱۳۸۳ تا سال ۱۳۹۰ صاحب یک دکه روزنامه فروشی بود و ما شهروندان در این مدت از روزنامه ها، مجله ها و نشریات روز باخبر می شدیم  ولی متاسفانه بعد از هفت سال تنها دکه روزنامه فروشی شهرستان سروآباد تعطیل شد.

وی افزود: از سال ۱۳۹۰ تاکنون که ۱۰ سال می گذرد هیچ روزنامه یا مجله و نشریه ای به شهرستان سروآباد نیامده است و در این مدت هم مسوولان چندان پیگیر نبوده اند و از طرفی هم هیچ کسی برای فروش روزنامه، مجلات و نشریات در سطح شهرستان اعلام آمادگی نکرده است.

وی ادامه داد: نبود روزنامه و نشریات که اخبار به روز جهان و کشور در آن درج می شود برای شهرستان سروآباد که به یک شهرستان فرهنگی مشهور است واقعا جای تاسف و نگرانی است و امیدواریم که مسوولان ذیربط در این زمینه همت کرده و روزنامه فروشی شهرستان را دایر و از آن حمایت کنند.

وی یادآور شد: به نظر بنده یکی از دلایلی که آمار مطالعه پایین آمده است نبود دکه روزنامه فروشی در شهرستان سروآباد است و به طور قطع با ورود روزنامه و مجلات و نشریات روز داخلی و خارجی به این شهرستان آمار مطالعه در بین دانش آموزان و دانشجویان و سایر اقشار جامعه افزایش خواهد یافت.

حمایت مسوولان از دکه روزنامه فروشی ضروری است

در هنگام گفت و گو با آقای عزیزی بودم که یک دانشجوی خانم به مغازه آمد و زمانی که بحث ما را شنید او نیز با ابراز تاسف و نگرانی از این موضوع گفت: نبود یک دکه یا کیوسک روزنامه فروشی در شهرستان سروآباد واقعا جای تاسف و یک معضل فرهنگی است.

خانم ابراهیمی گفت: در طی سال های ۱۳۸۳ تا ۱۳۹۰ که دکه روزنامه فروشی در سروآباد دایر بود در آن زمان ۱۲ تا ۱۵ سال سن داشتم و بسیار علاقمند به خواندن و مطالعه نشریات و روزنامه ها بودم و هر روز یا یک روز در میان روزنامه و یا مجله می خریدم.

وی افزود: یادم می آید که در بین همکلاسی هایم من در کتاب های درسی نظیر ادبیات فارسی و چند درس دیگر بسیار با استعداد بودم و زمانی که معلم دلیلش را پرسید گفتم که روزنامه و مجله زیاد می خوانم و مشوقی شد برای سایر همکلاسی هایم که به سراغ روزنامه و مجله بروند و باعث شد آمار مطالعه در کلاس ما بالا برود ولی متاسفانه از سال ۱۳۹۰ که دکه روزنامه فروشی این شهر تعطیل شده گاها برای تهیه روزنامه یا مجله مجبور بودم به شهرستان های همجوار بروم که این مورد بسیار نگران کننده است.

وی تاکید کرد: برای شهرستان سروآباد حداقل وجود یک دکه روزنامه فروشی لازم و ضروری است و در این راستا مسوولان باید حمایت کنند و یکبار دیگر روزنامه ، مجلات و نشریات را به این شهرستان باز گردانند.

سروآباد جایگاه علما و شاعران بسیاری بوده است و در بحث فرهنگی پیشتاز است

به سراغ یکی از شاعران جوان شهرستان رفتم و از او در این باره سوال کردم او اینگونه جواب داد: شهرستان سروآباد از قدیم الایام تاکنون جایگاه بزرگانی همچون ماموستا سیدی هورامی، ملامصطفی بیساران، ملا خضر روآری و ملاحسن دزلی و هزاران عارف و علمای دیگری بوده و از این لحاظ یک شهرستان فرهنگی در سطح استان و حتی کشور است.

آقای منفرد افزود: امروز شهرستان سروآباد در بحث فرهنگی با یک معضل جدی روبرو است و آن هم نبود دکه روزنامه فروشی است که باعث شده شهروندان این شهرستان یک دهه از خواندن روزنامه و مجلات به روز محروم باشند و متاسفانه تنها دکه روزنامه فروشی این شهرستان هم اکنون به مکان فروش دخانیات تبدیل شده است.

وی تاکید کرد: باتوجه به ظرفیت خوب شهرستان سروآباد در بحث فرهنگی دایر کردن یک روزنامه فروشی یک ضرورت و نیاز فرهنگی است و امیدواریم که مسوولان در این زمینه سعی و اهتمام جدی داشته باشند.

شهروند دیگری نیز با ابراز نگرانی از نبود روزنامه و مجلات در شهرستان سروآباد گفت: نبود روزنامه فروشی در این شهرستان به دو دلیل است دلیل اول عدم حمایت مسوولان و دلیل دیگر نیز بی تفاوتی شهروندان است که تاکنون آن را از مسوولان شهرستان مطالبه نکرده اند.

وی افزود: آنگونه که شنیده ام قرار است به زودی یک نفر که جوان تحصیل کرده است در سطح شهر سروآباد اقدام به دایر کردن روزنامه فروشی کند که در این راستا مسوولان ارشد شهرستان باید حمایت کنند و سایر ادارات را ملزم به خرید حداقل یک اشتراک روزنامه از این دکه روزنامه فروشی کنند و شهروندان نیز باید حمایت کرده و نسبت به خریدن روزنامه و مجلات از این دکه روزنامه فروشی اقدام کنند و مطمئن باشند که پولی که برای خرید روزنامه پرداخت می کنند زیاد نیست و در طول ماه کمتر از هزینه های دیگر است.

پرداخت ۶۰۰ میلیون ریال تسهیلات برای دایر کردن دکه روزنامه فروشی در سروآباد

بعد از شنیدن درد دل های شهروندان به اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی سروآباد رفتم تا موضوع را از رییس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی که متولی این امر است جویا شوم.

رییس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی سروآباد در این باره گفت: از سال ۱۳۹۰ تا سال ۱۳۹۹ در یک مقطع کوتاه ۲ ماهه دکه روزنامه فروشی توسط یک نفر از جوانان روستایی در سطح شهر دایر شد ولی به دلیل عدم حمایت مسوولان وقت و خود شهروندان ظرف مدت ۲ ماه منجر به تعطیلی شد.

هادی روخنده افزود: در این راستا اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی سروآباد با پیگیری های انجام شده و حمایت اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان کردستان در سال ۱۳۹۹ اقدام به فراخوان در این زمینه کرد و یکی از جوانان تحصیل کرده این شهرستان که دارای مدرک کارشناسی ارشد است برای دایر کردن دکه مطبوعاتی اعلام آمادگی کرد.

وی یادآور شد: اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی در این راستا برای تشویق و حمایت از این جوان تحصیل کرده از بنیاد علوی مبلغ ۶۰۰ میلیون ریال تسهیلات برای وی دریافت کرد و خوشبختانه تجهیزات اولیه و دکه مناسب برای وی تهیه و در خیابان معلم جنب ثبت احوال و بانک ملی جانمایی شد.

دکه مطبوعاتی بعد از ۱۰ سال فعالیت خود را از سر می گیرد

به سراغ این جوان سروآبادی که قرار است ظرف یک ماه آینده اقدام به دایر کردن روزنامه فروشی در شهرستان سروآباد کند رفتم .

وی که سالار شیخ احمدی نام داشت در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: بنده به عنوان یک شهروند و یک جوان تحصیل کرده نبود روزنامه فروشی در سطح شهرستان را یک معضل فرهنگی می دیدم و باتوجه به فراخوان اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی برای واگذاری امتیاز مطبوعاتی اعلام آمادگی کردم.

وی افزود: نبود روزنامه و مجله و نشریات در شهرستان سروآباد تبدیل به یک معضل فرهنگی شده و ادامه آن به نفع شهرستان نیست و باعث می شود که شهروندان از بسیاری از وقایع و اخبار مهم روز بی اطلاع باشند.

وی گفت: با حمایت اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی سروآباد و سایر ادارات ذیربط تسهیلات خوبی برای دایر کردن روزنامه فروشی دریافت کردم و ظرف یکماه آینده دکه مطبوعاتی این شهرستان فعالیت خود را آغاز خواهد کرد.

وی تاکید کرد: از مسوولان شهرستانی و همه شهروندان انتظار دارم که از دکه مطبوعاتی حمایت و پشتیبانی کنند تا این کار ادامه داشته باشد تا همچون ۱۰ سال گذشته از نعمت روزنامه و نشریه و مجلات بی بهره باشیم.

و اما قضیه ورود روزنامه و مجلات به شهرستان سروآباد به سال ۱۳۸۳ بر می گردد زمانی که شهرستان سروآباد در سال ۱۳۸۰ از مریوان مستقل شد یک جوان که در مریوان سکونت داشت اقدام به ایجاد دکه روزنامه فروشی در ورودی شهر سروآباد کرد و هر روز صبح که از مریوان به سروآباد می آمد روزنامه و مجلات را به همراه خودش می آورد و همین امر باعث جلب توجه شهروندان سروآبادی و استقبال آنها شد.

روزنامه ها در جوامع توسعه یافته حرف اول را می زنند

 امروزه علیرغم پیشرفت های فراوان علوم ارتباطی و اطلاع رسانی، هنوز در بین رسانه های گروهی، جراید خصوصاً روزنامه ها، سودمندترین، فراوان ترین و ارزان ترین وسیله برای بالا بردن سطح آگاهی افراد جامعه به شمار می روند، به طوریکه در بین جوامع توسعه یافته و در حال توسعه هنوز هم نشر و مطالعه روزنامه مبین روشنفکری، درک عمیق و بالا بودن شعور سیاسی و اجتماعی است.

روزنامه ها به خاطر ویژگی‌هایی از قبیل ارزانی، فراوانی، نقل صحیح و دقیق اخبار، اختصار و تنوع مطالب و سادگی زبان قادر هستند طیف گسترده‌ای از اقشار مختلف جامعه را تحت پوشش اطلاعاتی قرار دهند و نیز به واسطه مقبولیتی که در بین مردم دارند می‌توانند وسیله خوبی برای انتقال آگاهی‌های مختلف به ذهن و خاطر مردم وترمیم و تصحیح روابط و ضوابط موجود در جامعه باشند.

با این اوصاف می توان گفت سروآباد تنها شهرستان استان و شاید کشور باشد که دکه روزنامه فروشی ندارد و این خود یک معضل فرهنگی است که انتظار میرود مسوولان نسبت به رفع این معضل اهتمام جدی داشته باشند و این معضل را برطرف کنند.

شهرستان مرزی سروآباد با جمعیت بیش از ۵۲ هزار نفری، ۲ شهر و ۷۳ روستا در فاصله ۹۰ کیلومتری از غرب سنندج مرکز استان کردستان واقع شده و ۲۴ کیلومتر مرز با کشور عراق دارد.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha