یک تن چوب تاغ قاچاق در آران و بیدگل کشف شد

کاشان - ایرنا - رییس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری‌ آران و بیدگل گفت: نزدیک به یک تن چوب قاچاق تاغ از ابتدای امسال تاکنون طی سه عملیات در این شهرستان کشف و ضبط شده است.

سیدمجتبی شریفیان شنبه شب در گفت‌وگو خبرنگار ایرنا با بیان اینکه نیروهای یگان منابع طبیعی و آبخیزداری‌ آران و بیدگل در ۲ عملیات امسال به ترتیب ۶۵۰ و ۱۵۰ کیلوگرم چوب تاغ کشف و ضبط کردند، افزود: این نیروها شب گذشته نیز حین گشت زنی در تاغزارهای بخش کویرات این شهرستان به یک دستگاه خودروی پراید که در تاغزارها به حال خود رها شده مشکوک شدند که پس از بازرسی حدود ۲۰۰ کیلوگرم چوب تاغ جاسازی شده در آن کشف شد.

وی با اشاره به کشف تعدادی اره در کنار خودرو قاچاقچی ادامه داد: پس از بررسی‌ها مشخص شد که حدود ۲۰ اصله درخت تاغ هم در اطراف خودرو قطع و قاچاقچی پس از آگاهی از حضور یگان حفاظت منابع طبیعی از منطقه متواری شده است.

به گفته وی، روز گذشته نیز در عملیات تعقیب و گریز پلیس با یک دستگاه خودروی پژو در نزدیکی قم هم، قاچاقچی چوب تاغ همراه حدود ۲۰۰ کیلوگرم چوب قاچاق تاغ قطع شده از تاغزارهای آران و بیدگل دستگیر شد.

رییس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری‌ آران و بیدگل اضافه کرد: در این عملیات‌ها ۲ دستگاه خودروی حامل چوب‌های قاچاق تاغ توقیف شد.

وی با هشدار به افرادی که قصد تخریب عرصه‌های طبیعی و جنگلی دارند، گفت: نیروهای منابع طبیعی برای حفظ عرصه های جنگلی بصورت تمام وقت حضور دارند و با افرادی که قصد تجاوز به عرصه های جنگلی را دارند با قاطعیت برخورد می کنند.

شریفیان افزود: سودجویان به دلیل دوام آتش و گران بودن زغال چوب تاغ نسبت به قطع درختان در تاغزارها اقدام می‌کنند و این امر عامل اصلی تخریب جنگل‌های دست کاشت شهرستان آران و بیدگل است.

رییس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری‌ آران و بیدگل از مردم خواست در صورت مشاهده هرگونه تخلف مبنی بر انواع تهدید به جنگل‌ها و مراتع مانند قطع درختان و دست درازی به تاغزارها، تغییر کاربری و تصرف و تعدی به اراضی ملی، تخریب عرصه و تغییر کاربری و آتش‌سوزی مراتع و جنگل‌ها، مراتب را از طریق تلفن ۱۵۰۴ به یگان حفاظت منابع طبیعی به صورت شبانه‌روزی اطلاع دهند.

وی با اشاره به اقلیم کویری آران و بیدگل و تاکید بر اهمیت نگهداری از جنگل‌های دست کاشت برای جلوگیری از هجوم شن‌های روان گفت: وسعت زمین‌های بیابانی این شهرستان نزدیک به ۳۸۴ هزار هکتار و ایجاد حدود ۱۰۰ هزار هکتار جنگل دست کاشت بیابانی، نتیجه عملیات بیابان‌زدایی و نهال‌کاری از اول انقلاب تاکنون است.

به گفته وی، شهرستان آران و بیدگل با ۶۰۵ هزار هکتار وسعت دارای ۱۰۳ هزار هکتار کانون بحران و یکی از مناطق در معرض خطر فرسایش بادی و توفان‌های ماسه‌ای کشور است.

آران و بیدگل با برخورداری از نزدیک به ۴۰ درصد از تاغزارهای استان اصفهان، در فاصله ۶ کیلومتری کاشان و ۲۱۵ کیلومتری شمال اصفهان قرار دارد.

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha