مراسم نمایندگی‌های فرهنگی ایران در پاکستان به مناسبت روز جهانی قدس

اسلام‌آباد - ایرنا - خانه‌های فرهنگ جمهوری اسلامی ایران در پاکستان به مناسبت روز جهانی قدس برنامه‌های مختلفی با حضور شخصیت‌های سیاسی و مذهبی این کشور برگزار و طی آن اهمیت مسئله فلسطین میان امت اسلامی و نقش محوری قدس در تقویت وحدت مسلمانان مورد تاکید قرار گرفت.

به گزارش جمعه ایرنا، در ادامه فعالیت‌ها به مناسبت روز جهانی قدس در پاکستان، نشست‌های حضوری و مجازی به‌ میزبانی خانه‌های فرهنگ‌ کشورمان در شهرهای "پیشاور، لاهور و کویته" برگزار شد.

در شهر پیشاور همایشی با عنوان "قدس محور وحدت جهان اسلام" با همکاری سرکنسولگری ایران و با حضور شخصیت‌های دانشگاهی، مذهبی و مسوولان گروه‌های مذهبی این شهر منعقد گردید.

"مهران اسکندریان" رئیس خانه فرهنگ کشورمان در این نشست بر لزوم همگرایی جهان اسلام برای دفاع از ملت‌های مظلوم از جمله مردم فلسطین و روشنگری درباره خیانت برخی کشورها در برقراری روابط با رژیم اشغالگر صهیونیستی تاکید کرد.

در این برنامه با بیانیه مشترک درخصوص محکومیت رژیم غاصب صهیونیستی، اعلام حمایت از ملت مظلوم فلسطین و بزرگداشت روز جهانی قدس به فرمان حضرت امام خمینی(ره) به امضای شرکت کنندگان رسید.

وبینار همبستگی با فلسطین در کویته پاکستان

به مناسبت روز جهانی قدس نشست مجازی همبستگی با فلسطین و آزادی قدس به همت خانه فرهنگ جمهوری اسلامی ایران در شهر کویته مرکز ایالت بلوچستان در جنوب غرب پاکستان برگزار شد.

"حسن درویش‌وند" سرکنسول ایران در کویته، "سید حسین واقفی" رئیس خانه فرهنگ کشورمان، برخی از چهره‌های مطرح سیاسی و مذهبی پاکستان از جمله نائب رئیس حزب جماعت اسلامی، امام جمعه کویته و سخنگوی حزب مجلس وحدت مسلمین در این برنامه سخنرانی کردند.

سرکنسول ایران در کویته طی سخنانی گفت: فلسطین امروز معیار حق و باطل است. جهان اسلام باید برای حل این دغدغه مشترک رو به جلو حرکت کرده و علیه توطئه‌هایی که هدف آن تضعیف فلسطین و محو کردن جبهه‌ مقاومت است، ایستادگی کنند.

سخنگوی‌ حزب مجلس وحدت مسلمین پاکستان نیز گفت: ما یاد شهدای قدس و جبهه مقاومت را گرامی می داریم. همانطور که "محمد علی جناح" بنیانگذار فقید پاکستان پس از تشکیل این کشور گفته‌ رژیم اسرائیل به مثابه خنجری در پشت جهان اسلام است.

سید حسین واقفی رئیس خانه فرھنگ ایران در کویته گفت: روز جهانی قدس متعلق یه تمام مسلمین است و جهان اسلام به هیچ قیمتی سازش با اسرائیل را قبول نمی‌کند.

بررسی تبعات سازش با اسرائیل، محور وبینار در لاهور

نشست مجازی "تبعات عادی سازی روابط کشورهای مسلمان با رژیم صهیونیستی" به همت خانه فرهنگ جمهوری اسلامی ایران در شهر "لاهور" با حضور اندیشمندان، کارشناسان، سیاستمداران و شخصیت های مذهبی شیعه و سنی از جمله "محمدرضا ناظری" سرکنسول ایران و "جعفر روناس" رئیس خانه فرھنگ کشورمان در لاهور برگزار شد. 

شرکت کنندگان در این نشست مجازی با بیان اقدام خطرناک و نسنجیده برخی از کشورهای عربی حوزه خلیج فارس در برقراری روابط دیپلماتیک با رژیم صهیونیستی، آن را زنگ هشدار بیداری و هوشیاری مسلمانان نسبت به عمق دسیسه ها و سناریوهای قدرت های باطل به رهبری آمریکا دانستند.

دکتر "سمیعه راحیل قاضی" مدیر امور خارجه بخش زنان حزب جماعت اسلامی پاکستان با اشاره به اقدامات صهیونیسم جهانی برای اسلام زدایی بیت المقدس گفت: رژیم صهیونیستی به کمک آمریکا یقینا در پی جداسازی کامل بین المقدس از بدنه جهان اسلام است. آمریکا سفارتخانه خود را به بیت المقدس انتقال داد و این چنین بی شرمانه از کشورهای اسلامی می خواهد که بیت المقدس را برای همیشه فراموش کنند.

محمد رضا ناظری سرکنسول جمهوری اسلامی ایران اعلام روز قدس از سوی امام خمینی (ره) را نقطه عطفی در تاریخ اسلام برای آزادی فلسطین دانست و گفت: جمهوری اسلامی ایران ظلم را در هر جا از جمله کشمیر و یمن و قره باغ و فلسطین اشغالی محکوم می کند و همیشه در کنار مظلوم خواهد ایستاد.

وی در ادامه گفت: جهان زیر نفوذ آمریکا و غرب که دم از حمایت از حقوق بشر، حقوق زنان و حتی حقوق حیوانات را سر می دهد در قبال حجم گسترده ای از ظلم به فلسطینی توسط رژیم صهیونیستی نه تنها ساکت و نظاره گر هستند بلکه از ظالم حمایت نیز می کنند.

ناظری خاطرنشان کرد: هر چند جو بایدن سکان قدرت را در آمریکا بدست گرفته است اما سیاست کاخ سفید در قبال رژیم صهیونیستی تغییر نکرده بلکه آنها نیز همانند ترامپ به حمایت از این رژیم برای غصب سرزمین های بیشتر فلسطینی ها ادامه می دهند.

رئیس خانه فرهنگ ایران در لاهور با ذکر نکاتی درباره حکومت نامشروع رژیم صهیونیستی گفت: تا قبل از پیروزی انقلاب اسلامی راهکارهای مقابله با رژیم صهیونیستی بر دو محور: کشورهای عربی و مبارزات فلسطین ها زیر چتر ساف استوار بودکه ناکارآمد بودن آن ثابت شد. پس از آن امام خمینی(ره) در راستای حل اساسی این معضل جهانی، با نام گذاری آخرین جمعه ماه مبارک رمضان به نام روز قدس از مردم جهان بویژه مسلمانان خواستند تا خشم و انزجار خود را از این رژیم اعلام کنند.

وی تشکیل گروهک های تکفیری در خاورمیانه را طرح استکبار و صهیونیسم برای به حاشیه راندن موضوع قدس و فلسطین عنوان کرد و گفت: خوشبختانه با رفع خطر جریان تکفیری بار دیگر نگاه جهان اسلام در منطقه به سوی آزاد سازی فلسطین و قدس معطوف شده است.

دیگر شرکت کنندگان در این نشست مجازی نیز گفتند: پاکستان که بر اساس ایدئولوژی اسلام و تقویت مسلمانان در جهان توسط محمد علی جناح تشکیل شده است در ۷۰ سال گذشته همیشه از آزادی فلسطین اشغالی و بیت المقدس و بازگشت آوارگان فلسطینی به سرزمین مادری خود حمایت کرده و خواهد کرد.

شخصیت‌های پاکستانی افزودند: برخی از کشورهای عربی که با فریب آمریکا دست دوستی به سوی رژیم صهیونیستی دراز کرده اند جز ذلت چیزی دیگر نصیب آنها نخواهد شد. 

براساس این گزارش، مسلمانان پاکستان روز جمعه در شهرهای مختلف این کشور همزمان با آخرین جمعه ماه مبارک رمضان و مصادف با روز جهانی قدس، همنوا با سایر ملت‌های آزادیخواه جهان و امت اسلامی برای اعلام همبستگی با از ملت مظلوم فلسطین به خیابان‌ها آمده و از نبرد جبهه مقاومت برای آزادی قدس و شکست رژیم اشغالگر صهیونیستی حمایت کردند.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha