برگزاری انتخابات شوراها در سه شهر خراسان رضوی با مشکل مواجه است

مشهد- ایرنا- با توجه به اتمام بررسی صلاحیت داوطلبان عضویت در شوراهای شهر در هیات های اجرایی و نظارت شهرستانها و کاهش شمار این داوطلبان، انتخابات شوراها در سه شهر شهرستان های زاوه و درگز خراسان رضوی با خطر به حدنصاب نرسیدن تعداد داوطلبان و عدم برگزاری مواجه است.

فرماندار درگز روز جمعه به خبرنگار ایرنا گفت: ثبت نام از ۷۲ داوطلب عضویت در ششمین دوره انتخابات شوراها در چهار شهر درگز، نوخندان، لطف آباد و چاپشلو این شهرستان انجام شد که تاکنون ۹ نفر از ادامه حضور در این فرایند انصراف داده اند.

علی فراهی افزود: در حال حاضر ۱۴ نفر برای نوخندان و ۲۸ نفر نیز برای شهر درگز در هیات های اجرایی و نظارت تایید صلاحیت شده اند اما این رقم برای شهرهای لطف آباد و چاپشلو هر کدام پنج داوطلب است.

وی ادامه داد: تعداد ثبت نام شدگان و داوطلبان عضویت در شورای شهر لطف آباد ۱۱ نفر و چاپشلو ۹ نفر بود که اکنون برای هر یک از این شهرها پنج نفر تایید صلاحیت شده اند لذا در صورت ثابت ماندن این تعداد انتخابات شوراها در این ۲ شهر که هر کدام حدود ۲ هزار نفر جمعیت دارند، به دلیل به حد نصاب نرسیدن تعداد داوطلبان برگزار نخواهد شد.

فرماندار درگز گفت: با توجه به پیگیری اعتراض داوطلبان ردصلاحیت شده در هیات نظارت استان به نظر می رسد با افزوده شدن یک یا ۲ نفر به تعداد تایید صلاحیت شدگان در شهرهای لطف آباد و چاپشلو انتخابات در این دو شهر برگزار گردد.

فرماندار زاوه نیز به خبرنگار ایرنا گفت: جمعیت این شهرستان بر اساس سرشماری سال ۹۵ حدود ۶۷ هزار نفر بوده است اما اکنون این شهرستان با ۸۱ هزار نفر جمعیت دارای ۲ شهر دولت آباد و چخماق به ترتیب با ۱۱ هزار نفر و ۲ هزار و ۴۰۰ نفر جمعیت است.

محمود صادقی افزود: تعداد ثبت نام شدگان برای عضویت در شورای شهر دولت آباد ۱۴ نفر بوده است که به دلیل ردصلاحیت، نقص مدارک یا انصراف داوطلبان این تعداد به ۶ نفر کاهش یافته است لذا درصورت انصراف یکی دیگر از داوطلبان برگزاری انتخابات شورای شهر در مرکز شهرستان با مشکل مواجه خواهد شد.

وی ادامه داد: با بیان اینکه مشکلی از نظر تعداد داوطلبان در شهر چخماق وجود ندارد ادامه داد: با این حال امیدواریم در مرحله بررسی شکایات در هیات نظارت استان و تایید برخی داوطلبان، مشکل برطرف شده و انتخابات رقابتی و خوبی در شهرستان برگزار شود.

داوطلبان بسیاری تایید صلاحیت خواهند شد

رییس هیات نظارت بر انتخابات شوراهای اسلامی شهری و روستایی خراسان رضوی نیز پیشتر به خبرنگار ایرنا گفته بود: از مجموع ۶۰۰ داوطلب رد صلاحیت شده شوراهای شهری استان ۴۶۴ نفر به رد صلاحیت خود اعتراض کرده‌اند.

علی اصغر عنابستانی افزود: در مجموع از ۶۰۰ داوطلب ردصلاحیت شده ۳۶۹ نفر در هیات های اجرایی فرمانداری ها و ۲۳۱ نفر نیز در هیات های اجرایی شهرستانها رد صلاحیت شده اند و برخلاف هیاهوی انجام شده، ما در هیات نظارت استان با نگاه باز به تایید صلاحیتها نگاه می‌کنیم و بیشتر به دنبال تایید افراد هستیم.  

وی ادامه داد: فارغ از ملاحظات و مصلحت اندیشی هایی که انجام می شود، سلامت مالی و اخلاقی افرادی که می خواهند وارد شوراهای شهر شوند برای ما مهم است، با این حال پس از انجام بررسی ها تعداد بسیاری از افراد ردصلاحیت شده در هیات نظارت استان تایید خواهند شد.

رییس هیات نظارت بر انتخابات شوراهای اسلامی شهری و روستایی خراسان رضوی گفت: در حال حاضر بسیاری از افراد ردصلاحیت شده از مشهد و دیگر شهرستانها به شکل حضوری به هیات نظارت استان آمده و اعضای هیات نظارت به صورت رودررو در حال شنیدن توضیحات و دفاعیات این افراد هستند.

از مجموع سه هزار و ۲۴۴ داوطلب ثبت نام شده برای عضویت در ششمین دوره شوراهای اسلامی شهر در خراسان رضوی صلاحیت ۲ هزار و ۳۲۴ نفر در هیات های اجرایی و نظارت تایید شده و شماری نیز از حضور در کارزار انتخابات انصراف داده‌اند.

همزمان با سیزدهمین دوره انتخابات سراسری ریاست جمهوری و دومین انتخابات میان دوره‌ای پنجمین دوره مجلس خبرگان رهبری در روز جمعه ۲۸ خرداد ماه امسال انتخابات ششمین دوره‌ شوراهای اسلامی شهر و روستا نیز در پنج هزار و ۵۰۰ شعبه اخذ رای، ۸۷ شهر و ۲ هزار و ۵۸۶ روستای خراسان رضوی برگزار خواهد شد.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha