۶ برج نوری در بافت تاریخی دهدشت راه اندازی شد

یاسوج- ایرنا- مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی کهگیلویه و بویراحمد گفت: ۶ برج نوری برای روشنایی بافت تاریخی دهدشت نصب و راه اندازی شده است.

به گزارش ایرنا؛مجید صفایی روز جمعه در این باره اظهار داشت: این اقدام در راستای حفاظت بهتر و بیشتر از بافت تاریخی دهدشت صورت گرفته است.

وی افزود: خوشبختانه فاز نخست ساماندهی بلاد شاپور با جذب اعتبارات ملی با مرمت کاروانسرا،امام زاده جابر و مسجد مورک به پایان رسیده است.

مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی کهگیلویه و بویراحمد تصریح کرد: همچنین ۱۰ میلیارد ریال اعتبار برای ساماندهی فاز دوم شهر تاریخی دهدشت اختصاص یافته است.

صفایی ادامه داد: در فاز دوم نصب روشنایی بافت،ساماندهی معبر قدیم که از دروازه به سمت کاروانسرا  و ضلع شرقی‌ ؛ ساماندهی چهار سوق بازار و خانه عالم در بافت‌تاریخی دهدشت انجام می‌شود.

وی ابراز داشت: همچنین یکی از منازل مسکونی بافت که قابلیت بهره‌برداری دارد، مرمت آن در فاز دوم ساماندهی بلادشاپور آغاز می‌شود.

صفایی تاکید کرد: خوشبختانه کارهای بزرگی برای ساماندهی بافت تاریخی دهدشت انجام شده و می‌توان گفت این شهر تاریخی جان دوباره گرفته است.

بافت قدیم شهر دهدشت بلادشاپور یکی از بزرگترین آثار دوره صفوی به لحاظ اهمیت بافت تاریخی و وجود بناهای ارزشمند سال های متمادی است که از سوی مسئولان خبرهای زیادی از احیای این بافت منتشر شده است.

بافت قدیمی بلاد شاپور با ۴۵ هکتار وسعت یکی از بزرگترین بافت های تاریخی کشور به شمار می آمد اما این بافت به دلایل توسعه شهرنشینی تخریب شد و هم اینک ۳۷ هکتار از این شهر قدیمی باقی مانده است.

براساس شواهد تاریخی موقعیت جغرافیایی این شهر به عنوان یکی از مراکز سکونت صفویان و تجارت با بنادر جنوبی ، نقش مهمی در اقتصاد و تجارت زمان خود داشته است.

وجود بیش از دو هزار خانه، مسجد، حمام، کاروانسرا و بازار بزرگ در این بافت قدیمی نشان از قدمت بالای آن است که روز به روز درحال نابودی و تخریب است.

در ضلع غربی بافت تاریخی دهدشت کاروانسرایی به‌جا مانده از عصر طلایی صفویه وجود دارد، این بنا دارای ۳۷ حجره و ۳۰ ایوان در جلوی حجره‎ها بوده که دور تا دور حیاط بنا شده‎اند.

چهار ایوان بزرگ در چهار گوشه آن به شکل متقارن وجود دارد که هر ایوان به سه یا چهار حجره راه دارد و این کاروانسرا محل بیتوته بازرگانان آن روزگار بوده است.

بلاد شاپور ، میراثی تاریخی در دل شهر دهدشت مرکز شهرستان کهگیلویه از ظرفیت های گردشگری مهم شهرستان است که تاکنون اقدام قابل توجهی برای معرفی و جذب گردشگر در این بافت صورت نگرفته است.

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha