روز جهانی قدس جنبش جهانی مقاومت در مقابل بی‌عدالتی و آپارتاید است

دهلی نو-ایرنا- علی چگنی سفیر جمهوری اسلامی ایران در هندوستان در پیامی که در رسانه‌های هندی منتشر شد افزود: روز جهانی قدس یک جنبش جهانی مقاومت در مقابل بی‌عدالتی و آپارتاید است.

به گزارش ایرنا، سفیر جمهوری اسلامی ایران در پیام خود که در رسانه‌هایی چون "مسلم میرور" به چاپ رسید توضیح داد: روز جهانی قدس به عنوان یک مناسبت بزرگ و نماد وحدت، احترام به ارزش‌های دینی و مبارزه با بی‌عدالتی در میان مسلمانان و حتی غیر مسلمانان در سراسر جهان، از سوی بنیانگذار فقید جمهوری اسلامی ایران، آیت الله امام روح الله خمینی، پس از پیروزی انقلاب اسلامی در سال ۱۹۷۹ پایه ریزی شد. 
وی با اشاره به نامگذاری آخرین جمعه ماه مبارک رمضان به عنوان "روز قدس" از همه مسلمانان و آزادی خواهان خواست تا برای حمایت از حقوق قانونی فلسطینی‌ها و همه مردم ستمدیده یک همبستگی بین المللی داشته باشند. 
چگنی تصریح کرد: امسال به دلیل همه گیری ویروس کرونا، مسلمانان و آزادی خواهان در سراسر جهان از رسانه‌های اجتماعی و ابزارهای مجازی برای زنده نگه داشتن روز قدس استفاده می‌کنند تا نشان دهند که حتی در اوج همه گیری کرونا، هیچ رویدادی نمی‌تواند از توجه به بی‌عدالتی علیه مردم فلسطین، اشغال قدس و الحاق سرزمین‌های بیشتر بکاهد و یا تلاش‌ها برای افزایش آگاهی مردم در سراسر جهان در این مورد را تضعیف کند. در حالیکه برخی ادعا می‌کنند توافق عادی سازی{با رژیم صهیونیستی} می‌تواند وسیله‌ای برای توقف برنامه‌های الحاق در کرانه غربی و ایجاد صلح در منطقه تلقی شود. با این وجود، رژیم اسرائیل هنوز با برنامه‌های توسعه طلبانه خود پیش می‌رود و عملا در حال الحاق کرانه باختری است. 
بنابراین روز قدس تلاش می‌کند تا موضعی منحصر به فرد در برابر مستکبران و همه کسانی که حقوق بشر را در نقاط مختلف جهان نقض می‌کنند، ارائه دهد. 
سفیر کشورمان در هند به به بد عهدی رژیم صهیونیستی و چند کشور منطقه‌ای اشاره کرد و  گفت: در حالی که قوانین بین المللی بر حق مردم در مقاومت در برابر استعمار، اشغال و نژادپرستی تصریح دارد، رژیم اسرائیل و متحدان غربی آن از طریق یک روایت پیچیده انحرافی مبتنی بر پیوند دادن و برابر دانستن مقاومت با تروریسم و افراط گرایی، سعی در منحرف کردن افکار عمومی جهان از واقعیات جنایات اسرائیل را داشته و در عوض، مقاومت مشروع را جرم انگاری می‌نمایاند. 

چگنی ادامه داد: سخن نهایی این است که اگرچه ایجاد صلح و ثبات در خاورمیانه ضروری است، اما باید بر مبنای عدالت ایجادشود، نه بر اساس خیانت و پیمان شکنی. متأسفانه، امروز صلح عملاً با بی‌عدالتی برابر شده است و وقایع تاریخی نشان می‌دهد که رژیم اسرائیل هرگز به تعهدات بین المللی خود احترام نگذاشته و حقوق مردم فلسطین را با وجود چندین توافق نامه به اصطلاح صلح، نپذیرفته است. 

بنابراین، تنها راه موجود، مقاومت جهانی برای تأمین حقوق مردم فلسطین است. به همین دلیل است که پاسداشت روز جهانی قدس برای همه عدالت طلبان و آزادی خواهان، به ویژه مسلمانان در سراسر جهان برای زنده نگه داشتن آرمان فلسطین مهم است. 

احزاب کشمیری: مساله کشمیر باید مطابق خواسته‌های مردم فلسطین حل شود 


کنفرانس احزاب حریت کشمیر با رهبری عمر فاروق میروائز در بیانیه‌ای از تمام مردم کشمیر خواست تا آخرین جمعه ماه مبارک رمضان را به عنوان روز قدس درنظر بگیرند. 
به گزارش "کشمیر هرایزون"، در این بیانیه آمده است: رژیم صهیونیستی به اشغال غیر قانونی مسجد الاقصی ادامه می‌دهد، بنابراین نیاز حل مساله کشمیر براساس خواسته‌های مردم فلسطین ضروری است. جامعه جهانی باید بر حل صلح آمیز مساله فلسطین و رسیدن مردم این منطقه به آرزوهای خود اقدام کند. 

کارشناس کشمیری: روز قدس یادآور تعهد مسلمانان در مقابل فلسطین است 


سیدقرار هاشمی کارشناس کشمیری  نیز اعلام کرد فلسطین زخمی است بر بدن اسلام که توسط رژیم صهیونیستی و قدرت‌های ستمگر ایجاد شده است و فلسطینیان با بدترین اشکال نقض حقوق بشر روبه رو هستند. 
وی در اظهارات خود که در رسانه "کشمیر نیوز" منتشر شد ضمن اشاره به نقش بنیانگذار فقید جمهوری اسلامی ایران، آیت الله امام خمینی(ره) در آگاهی انسانها از مساله فلسطین گفت: امام خمینی (ره) وجدان بشریت را نسبت به مسئله فلسطین بیدار کرد و مردم را از جنایات صهیونیسم آگاه ساخت و به دلیل این ابتکار هر ساله میلیون‌ها نفر در سرتاسر جهان در راهپیمایی‌های حمایت از مسلمانان بی‌دفاع به ویژه فلسطینیان شرکت می‌کنند. بیت المقدس اولین قبله مسلمانان است و متعلق به جهان اسلام می‌باشد. همه فقهای اسلامی معتقدند که اگر بخشی از سرزمین‌های مسلمانان توسط دشمنان اسلام اشغال شود، همه مسلمانان برای بازپس گیری آن سرزمین‌ها وظیفه و مسئولیت دارند. 
سید قرار هاشمی تاکید کرد  که زندانیان فلسطینی نباید احساس تنهایی کنند. زنان و مردانی که در خیابان های بیت المقدس، نوار غزه و دیگر مناطق فلسطین مورد حمله صهیونیستها قرار می‌گیرند، تنها نیستند و ما تا آخرین قطره خون در کنار آن‌ها خواهیم بود. 
وی با یادآوری اینکه  امسال به دلیل بیماری همه گیر کرونا مردم باید در رسانه‌های اجتماعی حمایت خود از مردم فلسطین را اعلام کنند، از سازمان ملل متحد خواست تا فلسطین را به عنوان یک کشور مستقل با بیت المقدس به عنوان پایتخت آن به رسمیت بشناسد. تمام شهرک‌های غیرقانونی اسرائیل در قدس و سایر مناطق اشغالی فلسطین را نابود کرده و هزاران فلسطینی از جمله تعداد زیادی از زنان و کودکان که در زندان‌های صهیونیستی زندانی هستند را آزاد کند. سازمان ملل همچنین باید رژیم صهیونیستی را یک رژیم تروریستی معرفی کرده و آن را به دلیل جنایاتش علیه مردم فلسطین در دادگاه بین المللی مجازات کند. 


 

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha