وجود ۴۹ هکتار گلخانه درقم تا کسب مقام اول در پوشش جمعیتی تلفن همراه

قم - ایرنا - فعالیت ۴۹ هکتار گلخانه درقم، افزایش ۳۰ درصدی حجم بسته‌های پستی ،قم نخستین استان کشور در پوشش جمعیتی تلفن همراه ،روزهای غبارآلود بیشتری برای استان از اخبار هفته گذشته قم بود.

رونمایی از جامع‌ترین نرم افزار نهج‌البلاغه، آتش سوزی درکارخانه تولید الکل،حضور هشت کشتی‌گیر قمی درجام تختی، آغاز به کار خط مبادله پُستی قم - اصفهان ، لزوم حمایت از مجتمع‌های تولید محصولات دامی،انتقاد از نبود امکانات آتش‌نشانی در شهرک صنعتی شکوهیه قم و اهتزار پرچم فلسطین از دیگر اخبار هفته گذشته قم است.

فعالیت ۴۹ هکتار گلخانه درقم 

رییس سازمان نظام مهندسی کشاورزی و منابع طبیعی قم با اشاره به پیگیری روند احداث گلخانه‌های استان و لزوم تسهیل شرایط راه‌اندازی آن‌ها در سال‌جاری، گفت:‌ ۴۹ هکتار گلخانه دارای پروانه بهره‌برداری با ۱۴۵ بهره‌بردار در استان قم فعال است.

عباس خرمی درگفت‌وگو با خبرنگار ایرنا، با بیان این که تسهیل شرایط راه‌اندازی گلخانه از برنامه‌های مهم برای توسعه بخش کشاورزی قم است، افزود: به دلیل وجود برخی مشکل‌ها، ۳۶۷ تن دارنده پروانه تاسیس گلخانه به وسعت ۲۸۸ هکتار در استان تاکنون موفق به ساخت و راه اندازی گلخانه خود نشده‌اند.

لزوم حمایت از مجتمع‌های تولید محصولات دامی 

 استاندار قم برضرورت حمایت و پشتیبانی از مجتمع‌های تولید محصول‌های دامی این استان تاکید کرد و خواستار پیگیری‌های مجدانه مسئولان امر جهت رفع مشکل‌های حوزه دامپروری شد.

بهرام سرمست هفته گذشته درجلسه کمیسیون بررسی طرح‌های غیرکشاورزی قم طی سخنانی ضرورت تامین زیرساخت‌های مورد نیاز مجتمع‌های تولید دام و زراعت را مورد توجه قرار داد و اظهار داشت: دستگاه‌های خدمات رسان باید در این راستا وظایف خود را به درستی انجام دهند.

وی با اشاره به اهمیت و نقش آفرینی کشاورزی و دامپروری دراقتصاد استان افزود:درخصوص کاستی‌ها و نیازهای این حوزه به ویژه مجتمع‌های تولید دامی باید پیگیری‌های جدی‌تری انجام شود.

قم نخستین استان کشور در پوشش جمعیتی تلفن همراه 

مدیرکل ارتباطات و فناوری اطلاعات قم گفت: بر اساس آخرین فصلنامه سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی کشور، قم نخستین استان در پوشش جمعیتی تلفن همراه به‌شمار می‌آید.

جواد غلام پور بااشاره به وضعیت ارتباطات استان افزود:قم درشاخص پوشش جمعیتی با ۹۹.۹ درصد رتبه نخست کشوری را به خود اختصاص داد.

وی افزود: پوشش جمعیتی تلفن همراه اول در قم برای نسل دوم ۹۹.۹ درصد و حائز رتبه اول کشور و در نسل سوم ۹۸ درصد رتبه دوم و در نسل چهارم نیز ۹۷ درصد و رتبه سوم بعد از تهران و البرز می باشد.

رونمایی از جامع‌ترین نرم افزار نهج‌البلاغه در قم 

معاون پژوهشی مرکز کامپیوتری تحقیقات اسلامی نور گفت: نرم افزار نهج‌البلاغه همراه به عنوان جامع‌ترین و کامل‌ترین اثر در این زمینه با در برداشتن ۱۲۰ عنوان شرح و جلد به دو زبان فارسی و عربی در قم رونمایی شد.

حجت الاسلام و المسلمین علی اکبر راشدی هفته گذشته در جمع خبرنگاران، افزود: عناوین این نرم افزار همراه به صورت درختی به دو زبان فارسی و عربی در دو بخش ترجمه و شرح به صورت گویا تدوین شده‌است.

وی ادامه داد: در این اثر ، نهج البلاغه به ۸ هزار فراز کوتاه تقسیم شده‌است و با انتخاب هر فراز ترجمه و شرح آن در اختیار مخاطب قرار می‌گیرد.

روزهای غبارآلود بیشتری برای قم 

مدیرکل حفاظت محیط زیست قم گفت: با توجه به کاهش شدید بارندگی و خشک شدن تالاب ها و رودخانه‌های استان ، بروز پدیده گرد و غبار بیشتری را نسبت به دو سال گذشته شاهد خواهیم بود.

سید رضا موسوی مشکینی درگفت وگو با ایرنا با بیان  افزود: متأسفانه در سال زراعی جاری از ابتدای مهرماه ۹۹ تا ۱۰ اردیبهشت ماه جاری، میزان بارندگی در استان نسبت به میانگین سال گذشته ۵۷ درصد و نسبت به بلندمدت ۲۵ درصد کاهش داشته‌است.

وی با اشاره به ۴۴ درصد کاهش بارندگی نسبت به بلندمدت در سطح کشور و همچنین افزایش نسبی دما خاطرنشان کرد: امسال بر خلاف دو سال گذشته، تالاب‌ها و رودخانه‌های استان قم کاملا خشک شده‌اند و این مسأله خطر بروز پدیده گرد و غبار را بسیار افزایش داده‌است.

وی در پایان بر ضرورت تأمین حقابه های زیست محیطی استان قم تأکید کرد و گفت: یکی از مهمترین اولویت ها در مقابله با پدیده گرد و غبار، تأمین حقابه هایی است که تقریبا هیچ شده و آسیب های جدی ناشی از آن گریبانگیر کانون های جمعیتی در مرکز کشور خواهد بود.

آتش سوزی در کارخانه تولید الکل در قم

 یک کارخانه تولید الکل درشهرک صنعتی شکوهیه قم دچار آتش سوزی شد.

به گزارش خبرنگار ایرنا، در پی بروز آتش سوزی گسترده در یکی از کارخانجات شهرک شکوهیه قم عوامل آتش نشانی به محل اعزام شدند. 

در این حادثه  ۲ آتش نشان به دلیل سوختگی به بیمارستان اعزام شدند که یکی از آتش‌نشانان پس از دریافت خدمات پزشکی از بیمارستان مرخص شد و دیگری به دلیل شدت سوختگی در یکی از مراکز درمانی قم بستری شد.

انتقاد از نبود امکانات آتش‌نشانی در شهرک صنعتی شکوهیه قم

 مدیرعامل سازمان آتش‌نشانی و خدمات ایمنی شهرداری قم با اشاره به خسارت ۲۰۰ میلیارد ریالی آتش‌سوزی اخیر شهرک شکوهیه به آتش‌نشانی قم از نبود امکانات اطفا حریق دراین شهرک انتقاد کرد.

عباس جعفری درگفت وگویی اظهار داشت: طی ۲ سال گذشته ۱۷ اعزام آتش‌نشانی برای مهار آتش‌سوزی در شهرک شکوهیه انجام شد.

 وی با بیان اینکه تنها آتش‌سوزی اخیر ۲۰۰ میلیارد ریال به تجهیزات این سازمان خسارت وارد کرده است‌، افزود: کارخانه‌ای که دچار آتش‌سوزی شد در آن مواد شیمیایی وجود داشته و محصول آن نیز تولید رنگ و رزین است و یک سری مواد شیمیایی خاص مثل الکل در آن استفاده می‌شود.

افزایش ۳۰ درصدی حجم بسته‌های پستی 

مدیرکل پست قم با اشاره به جابجایی بیش از هفت میلیون مرسوله در سال ۹۹ توسط این اداره کل گفت: با شیوع کرونا و افزایش گرایش مردم به خریدهای اینترنتی، حجم بسته‌های پستی از کل مرسوله های جا به جا شده در این استان به ۳۰درصد رسید.

ابوالفضل باقری منش هفته گذشته درگفت‌وگو با خبرنگار ایرنا افزود:  از هفت میلیون و ۱۲ هزار مرسوله جابجا شده توسط پست قم در سال ۹۹، میزان بسته‌های پستی صادر شده از قم در سال ۹۹، یک میلیون و ۴۲۰ هزار مرسوله بوده که این آمار نسبت به سال ۹۸، ۱۸۵ درصد رشد داشته است.

حضور هشت کشتی‌گیر قمی در جام تختی 

 رئیس هیات کشتی قم گفت: هشت کشتی‌گیر قمی درهفت وزن دررقابت‌های بین‌المللی کشتی آزاد و فرنگی جام تختی بروی تشک خواهند رفت.

هادی علیایی هفته گذشته درگفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: مهدی جواهری در وزن ۵۵ کیلوگرم،‌ محمد جانقلی در وزن ۶۰ کیلوگرم، رضا مردی و امین جبالی فر در وزن ۶۳ کیلوگرم و همچنین محمدجواد رضایی در وزن۶۷ کیلوگرم به مصاف حریفان خود خواهند رفت.

وی افزود: همچنین ابوالفضل زینتی رفاه در وزن ۷۲ کیلوگرم، مهدی ابراهیمی در وزن ۸۷ کیلوگرم و محمدصادق عبداللهی در وزن ۹۷ کیلوگرم دیگر کشتی گیران قمی اعزامی به این رقابت ها هستند.رقابت های بین المللی کشتی جام تختی اواخر اردیبهشت ماه جاری برگزار می‌شود.

آغاز به کار خط مبادله پُستی قم - اصفهان 

مدیرکل پُست قم گفت: با هدف تسریع در امرخدمت رسانی به شهروندان، خط مبادله مستقیم پُستی قم- اصفهان راه اندازی شد.

ابوالفضل باقری منش اظهار داشت: به دستور مدیر عامل شرکت ملی پُست و با هماهنگی مدیرکل عملیات پُستی و اداره کل پُست قم خط مبادله پستی قم - اصفهان و بالعکس راه اندازی و عملیاتی شد.

وی با اشاره به راه اندازی این خط پُستی مستقیم آن را اقدامی در جهت تسریع در وصول و ارسال محمول‌های پُستی و کاهش مدت سیر مرسولات به مقاصد مربوطه و شهرستان‌های تابعه برشمرد.

باقری منش تصریح کرد: با اجرای این خط علاوه بر سرعت سیر مرسولات، ظرفیت لازم برای افزایش ترافیک در سطح استان نیز فراهم خواهد شد.

اهتزار پرچم فلسطین در قم 

به مناسبت روز جهانی قدس پرچم کشور فلسطین در میدان روح‌الله شهر قم برافراشته شد. آیین اهتزاز پرچم کشور فلسطین با حضور نصرت الله لطفی قائم ‌مقام شورای هماهنگی تبلیغات اسلامی کشور، آیت الله سید محمد سعیدی نماینده ولی‌فقیه در قم و تولیت آستان مقدس حضرت معصومه(س)، نیروهای نظامی و انتظامی و جمعی از مسئولان شهری برگزار شد.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha