۱۷ اردیبهشت ۱۴۰۰،‏ ۱۳:۵۰
کد خبرنگار: 2056
کد خبر: 84320839
۱ نفر

برچسب‌ها

پروندهٔ خبری

روز قدس متفاوت در مشهد

مشهد- ایرنا- آخرین جمعه ماه مبارک رمضان در طول بیش از چهل سالی که از پیروزی انقلاب اسلامی می‌گذرد همراه با راهپیمایی در حمایت از مردم ستمدیده فلسطین گذشت اما امسال نیز همچون پارسال به علت شیوع ویروس کرونا در جهان، مراسم این روز در مشهد به صورت متفاوت برگزار شد.

نم نم باران بهاری چهره متفاوتی به شهر مشهد داده است و در گذر از خیابانها و کوچه ها کمتر مردم در خیابان حضور دارند.

برخی از سازمانها و نهادهای دولتی بر سر در ورودی خود تصاویر و جملاتی با موضوع بزرگداشت قبله اول مسلمین جهان و تصاویری از شهید سلیمانی را نصب کرده‌اند.

خیابان امام رضا (ع) به عنوان اصلی ترین مسیر این روز بر خلاف سالهای قبل باز است و رفت و آمد خودرویی در آن ادامه دارد.

یکی از رانندگان تاکسی که با داد زدن به دنبال مسافر می‌گردد، به خبرنگار ایرنا گفت: امسال اجازه فعالیت در این روز و در این مسیر را داریم ولی مسافری نیست که جابه‌جا شود.

وی افزود: یکی دیگر از تفاوت های هر روزه این خیابان نصب پرچم های ایران، حزب الله و تصاویری با موضوع قدس شریف است.

او ادامه داد: درست است که مردم قرار نیست در خیابان حضور پیدا کنند ولی گرامیداشت این روز در فضای مجازی و همچنین برنامه های رادیو و تلویزیون ادامه خواهد داشت.

در سوی دیگر خیابان ایستگاه فرهنگی ایجاد شده است و تصاویر و نوشته هایی در ارتباط با روز قدس توزیع می‌کند.
در کنار تصاویر هر ساله برای مراسم روز قدس عکس شهید قاسم سلیمانی نیز خودنمایی می‌کند. 

بارش باران کمی شدت گرفته است و صدای زنگ ساعت در حرم مطهر رضوی به گوش می‌رسد، پس به امام (ع) سلام می‌کنم و از باب الرضا  وارد حرم منور حضرت امام رضا (ع) می‌شوم.

خدام حرم در حال جمع آوری فرش های پهن شده در صحن پیامبر اعظم (ص) هستند و برخی ملزومات برای برگزاری نماز جمعه را به رواق امام خمینی (ره) حرم مطهر رضوی می برند.

از یک خادم رضوی در مورد محل برگزاری نماز جمعه می‌پرسم که می‌گوید: به خاطر بارش باران نماز جمعه در محل رواق امام خمینی (ره) برگزار می‌شود.

تصاویری از شهدا و قبه الصخره به عنوان نماد اصلی فلسطین در صحن های حرم مطهر رضوی خودنمایی می‌کنند.

در صحن قدس نیز آبخوری نیمه تعطیل به مناسبت ماه رمضان که شبیه قبه الصخره است به چشم می‌خورد.
در قسمت محراب این صحن نمایشگاهی برپا شده و چند روحانی در حال توضیح دادن تصاویر و پاسخگویی به برخی سوالات مردم هستند.

از یکی از آنان می‌پرسم، برگزاری این نمایشگاه چقدر می‌تواند در آشنایی مردم و اهمیت بزرگداشت این روز تاثیر بگذارد که گفت: هر کس وظیفه دارد در حد و اندازه خود در معرفی ستمی که به مردم شریف فلسطین شده است، گام بردارد و ما نیز سعی می‌کنیم بتوانیم جرقه ای هرچند کوچک در ذهن مخاطبان خود ایجاد کنیم و سپس آنها خود به دنبال یافتن پاسخ برای پرسشها باشند.

وی افزود: از سوی دیگر با فراگیر شدن استفاده از فضای مجازی، گاهی شبهاتی نسبت به مسایل روز جامعه و دین مطرح می‌شود که به درستی به آن پاسخ داده نمی شود و اگر بتوانیم بر روی چند نفر از مراجعه کنندگان تاثیر بگذاریم می‌توان ادعا کرد که این نمایشگاه تاثیر مناسب خود را داشته است.

از او در مورد نقش شهدای جبهه مقاومت می‌پرسم که می‌گوید: در سالهای گذشته نامهایی از شهدای جبهه مقاومت به میان می آمد ولی اکنون نام همه آن بزرگواران زیر نام بزرگ شهید سلیمانی قرار گرفته است و مردم با شناختی که از آن بزرگوار دارند، به راحتی بر اهمیت و تاثیرگذاری او در پیروزی های جبهه مقاومت تاکید می‌کنند.

وی ادامه داد: اشغالگران فلسطین حدود ۷۰ سال است که سرزمین قدس شریف را اشغال کرده‌اند ولی طبق گفته رهبر معظم انقلاب این غده سرطانی کمتر از ۲۵ سال دیگر از بین خواهد رفت و به زودی جوانان می‌توانند در آن سرزمین نماز به پا دارند، به همین دلیل عمر اشغال کشور فلسطین کمتر از یکصد سال خواهد بود.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha