۱۷ اردیبهشت ۱۴۰۰،‏ ۱۳:۲۸
کد خبرنگار: 933
کد خبر: 84320602
۴ نفر

برچسب‌ها

پروندهٔ خبری

فعالان سیاسی کرمان: تنوع سلایق عنصر مهم مشارکت انتخاباتی

کرمان - ایرنا - برخی فعالان سیاسی در استان کرمان براین باورند که میدان دادن به سلیقه ها و گرایشات سیاسی مشروع و قانونی در انتخابات ۱۴۰۰، زمینه ساز حضور و مشارکت حداکثری اقشار مختلف جامعه در پای صندوق های رای خواهد بود، و باید ساز و کار آن از سوی متولیان مورد توجه قرار گیرد.

آنان معتقدند : انتخابات همواره محل رقابت و برآیند آرا و افکار سیاسی، اجتماعی، فرهنگی و اقتصادی  داوطلبان جهت کسب رای از رای دهندگان محسوب شده تا تفکری که بیشتر مورد قبول واقع  می شود در مسند مسئولیت قرار گیرد.

این عده می گویند: در روزهایی که بازیگران مختلفی وارد میدان انتخابات می شوند، آنچه باعث یک انتخابات پر شور و پویا خواهد شد، طرح عقاید و نظریات  گوناگون از طرف گروه ها، جناح ها و اشخاص است تا تصمیم گیری برای مردم در آزمون پیش رو با دقت و صحت بیشتری انجام شود.

به اعتقاد آنان حضور حداکثری و مشارکت چشمگیر در شرایطی رقم می خورد که افرادی که می خواهند برای سرنوشت خود تصمیم بگیرند، بتوانند نامزدهای مورد نظرشان را از طیف ها و سلیقه های متنوع انتخاب کنند و واضح است، هر چه در این زمینه محدودیت بیشتر باشد، بر کیفیت و کمیت انتخابات تاثیر منفی خواهد داشت.

کارشناسان و فعالان سیاسی استان کرمان تاکید می کنند با توجه به اینکه زمان زیادی تا انتخابات ۲۸ خرداد ۱۴۰۰ باقی نیست و سلایق مختلف سیاسی که زیر چتر قانون اساسی و نظام جمهوری اسلامی فعالیت می کنند، امکان داشتن داوطلب و کاندید مورد نظر خود را در انتخابات باید داشته باشند و این مهم باید مد نظر مسئولان نظارت و اجرایی انتخابات به عنوان عنصر موثر و مهم در راستای مشارکت حداکثری قرار گیرد.

حضور سلایق متفاوت سیاسی انتخابات را رونق می‌دهد

دبیر انجمن علمی علوم سیاسی دانشگاه شهید باهنر کرمان گفت: مشارکت سیاسی آحاد جامعه به عنوان یکی از عناصر کلیدی مردم‌سالاری به شمار می رود و این نوع از مشارکت به منزله یکی از شاخص های عمده توسعه کشور ها تلقی می شود و مردم به عنوان سرمایه های انسانی یک کشور با مشارکت خود می‌توانند نقش تعیین‌کننده‌ای در اداره امور کشور خود داشته باشند.

محمد حسام گوری افزود: انتخابات یکی از متداولترین ساختارها و نمودهای مشارکت سیاسی در دنیای معاصر است که مردم با مشارکت در آن در گزینش کارگزاران سیاسی کشور و همچنین آینده اداره امور کشور خود سهیم می شوند.

وی با بیان اینکه جمهوری اسلامی ایران نیز به عنوان یک حکومت مردم سالاری دینی از این قاعده مستثنی نیست تاکید کرد: انتخابات در ایران بر پایه اصول مربوط به حاکمیت دین و قانون و حضور مردم در صحنه و مشارکت آنها در عرصه قدرت و تصمیم گیری در این حوزه است که در اصول متعددی از قانون اساسی  کشور مانند اصل سوم ششم و هفتم و غیره به تفصیل بیان شده است.

دبیر انجمن علمی علوم سیاسی دانشگاه شهید باهنر کرمان ادامه داد: مشارکت آگاهانه و فعال و حداکثری آحاد جامعه در کنش سیاسی مانند انتخابات به عنوان وسیله‌ای کارآمد  جهت نیل به اهداف توسعه کشور است و ثبات سیاسی کشورهای دموکراتیکی چون ایران در گرو پشتیبانی مردمی است تا با تکیه بر این سرمایه مردمی عظیم، نظام اسلامی بتواند برنامه ها و اهداف بلند مدت توسعه‌ای را در جهت آبادانی و شکوفایی و رشد اقتصادی کشور ترسیم و اجرایی نماید.

وی تاکید کرد: پشتوانه مردمی و مشارکت فعالانه و حداکثری در انتخابات ۱۴۰۰ که مقارن با گام دوم انقلاب اسلامی است موجب افزایش قدرت تصمیم گیری در ابعاد داخلی و خارجی و افزایش توانایی نظام اسلامی در جهت کامیابی در عرصه های ملی و بین المللی است.

گوری تصریح کرد: مطالبه گری و میزان بالای مشارکت افراد در انتخابات در سطوح مختلف از ریاست جمهوری تا انتخابات شورای شهر و روستا موجب تقویت روحیه مسئولیت پذیری افراد منتخب مردم می شود و در سراسر کشورهای توسعه یافته جهان به نقش جامعه مدنی و احزاب و نهادهای غیر دولتی مردمی و همچنین تفاوت نامزد ها در طیف ها و جریان های سیاسی مختلف موجب جلب بیش از پیش مشارکت  افراد جامعه خواهد شد.

وی افزود: امروزه بسیاری از متفکران لازمه  مشارکت فعال و سازمان یافته را در تأسیس احزاب می دانند و نیاز به چنین امری در جهت پویایی نظام احساس می شود.

دبیر انجمن علمی علوم سیاسی دانشگاه باهنر کرمان گفت: اکنون که کشور در فرآیند فراز و نشیب های نوسازی، توسعه و بحرانهای آن قرار دارد، تقاضای مشارکت سیاسی نیز رو به افزایش است و همانطور که اشاره شد، شاخصه اصلی توسعه سیاسی، مشارکت سیاسی است.

گوری تصریح کرد: مشارکتی که در آن نامزد های مختلفی از جناح ها و طیف های سیاسی گوناگون وارد کارزار انتخاباتی شوند خود به ابزار های کارآمدی یک نظام و موجب مشارکت مردم با سلایق سیاسی گوناگون در انتخابات و به تبع آن تعدیل گرایش ها و تک ساحتی ها میان کارگزاران سیاسی می شود.

وی تاکید کرد: البته حمایت از احزاب در قالب برنامه ششم توسعه در باب توسعه سیاسی نیز می تواند به پویایی و شکل گیری آرا و نظرات مختلف پیرامون مسائل کلان کشور منجر شود و بدین ترتیب طیف های سیاسی، با سلایق سیاسی گونان در انتخابات حضور پیدا کنند و مردم نیز به سبب حمایت از نگرش و تفکری که به نظر آنان قرابت دارد، در انتخابات مشارکت فعالانه و موثر داشته باشند و موجب رونق فضای انتخاباتی کشور شوند.

گوری بیان کرد: انتظار می‌رود، در انتخاباتی که پیش رو است به رغم گله مندی ها و فشارهای اقتصادی و موج های ناشی از القائات نا امیدکننده توسط رسانه های بیگانه در سایه ویروس کرونا، مردم آگاه و نجیب سرزمینمان با هرگونه سلیقه و گرایش های سیاسی مختلف مشارکت نمایند تا شاهد انتخابات پر شوری باشیم و فرد یا افراد منتخب نیز در جهت دستیابی به اهداف و تأمین منافع ملی ثابت قدم باشند.

تسهیل حضور نامزدها مشارکت مردم را افزایش می‌دهد

  کارشناس ارشد علوم سیاسی با اشاره به اهمیت انتخابات در نظام های مردمی گفت: حضور اکثریت در هر انتخاباتی معیار مهمی برای مقبولیت و مشروعیت انتخاب شوندگان است و همه حکومت ها بدنبال افزایش مشارکت هستند.
علی قنبری افزود: ساز و کارهای و تصمیمات دولت ها نیز در رای گیری ها و انتخابات ها بر مبنای تسهیل مشارکت رای دهندگان طراحی و اجرا می شود تا همه افراد جامعه فرصت رای دادن داشته باشند
وی تاکید کرد: در یک جامعه متکثر افراد به لحاظ سیاسی، اقتصادی، فرهنگی، اجتماعی و غیره دارای نگاه ها و نظرهای متفاوتی هستند و یکی از مهمترین راهبردهای افزایش مشارکت حضور سلیقه ها و تمایلات سیاسی و جناحی در انتخابات است.
 این کارشناس ارشد علوم سیاسی اظهار داشت: هر چه دایره نامزدها با سلایق و گرایش های متفاوت محدودتر باشد، قطعا شاهد بی میلی  و رغبت کمتری در میان رای دهندگان خواهیم بود که در عملکرد آینده منتخبان تاثیر منفی دارد.

  وی با اشاره به سیاست جذب حداکثری نظام جمهوری اسلامی در انتخابات های گذشته ادامه داد: انتخابات ها در ایران با مشارکت  نسبتا خوبی و حتی بالاتر از شاخص های جهانی برگزار شده است و مردم همواره حضور قابل قبول و پرشوری پای صندوق های رای داشته اند.


قنبری بیان کرد: هر چند باید نظارت های قانونی برای حضور کاندیداها در انتخابات وجود داشته باشد و افراد از شرایط تصدی پست های مهمی مثل ریاست جمهوری و نمایندگی مجلس و غیره برخوردار باشند، اما این نظارت با دید تنگ نظرانه نباشد و تایید صلاحیت نامزدها با نگاه حضور حداکثری دنبال شود.

وی تاکید کرد: همانطور که مسئولان ارشد نظام بارها اعلام کرده اند، حضور حداکثری راهبرد انتخابات پیش رو در خرداد ۱۴۰۰ است و نباید با حدف سلیقه هایی که چارچوب نظام و قانون اساسی را پذیرفته اند باعث نا امیدی و قهر طرفداران آنها از صندوق رای شد تا منتخبانی با حداقل رای انتخاب شوند.
این کارشناس ارشد علوم سیاسی  اظهار داشت: فضای سیاسی کشور هنوز به حد مورد نطر برای شرایط انتخاباتی نرسیده، اما با ثبت نام رسمی  داوطلبان بویژه در بحث انتخابات ریاست‌جمهوری انتظار گرم شدن فضای عمومی  جامعه  را داریم که باید با میدان دادن به افکار قانونی متنوع صندوق های رای شلوغ شود.

وی با بیان اینکه حتما نهادهای نظارتی مثل شورای نگهبان مصلحت کشور را در نطر دارند تاکید کرد: با توجه به شرایط فعلی کشور و اهمیت حضور مردم برای تقویت بنیان های سیاسی و اجرایی حکومتی، حتما شرایط حضور حداکثری  فراهم می شود.

قنبری افزود: نامزدها نیز در راستای مشارکت حداکثری باید برنامه های قابل اجرا و عملی خود را که دور از شعار باشد برای ارائه  برنامه های خود انتخاب کنند تا باعث جذب رای دهندگان شود.
 وی گفت: در شرایط حال حاضر که شیوع ویروس کرونا محدودیت هایی برای جامعه پیش آورده است، مسئولان اجرایی  انتخابات راهکارهایی برای حضور امن و با رعایت پروتکل های بهداشتی برای رای دهندگان  فراهم کنند تا رغبت افراد به مشارکت  افزایش یابد.

افزایش مشارکت‌ انتخاباتی اعتبار جهانی کشور را بالا می‌برد

 استادیار علوم سیاسی دانشگاه آزاد اسلامی بافت گفت: انتخابات و میزان مشارکت مردم در آن بیانگر میزان قدرت ملی و مشروعیت نظام­ های سیاسی در صحنه بین ­المللی است و می‌­تواند قدرت چانه­ زنی و میزان اعتبار کشور را در عرصه رقابت­‌های منطقه‌ای و جهانی بالا ببرد.

مهدی حسنی باقری افزود: دلایل گوناگونی برای لزوم مشارکت مردم در انتخابات وجود دارد و شرکت در انتخابات پاسداشت رکن مهم انقلاب اسلامی و قانون اساسی یعنی جمهوریت است و نوعی وظیفه ملی و فریضه دینی محسوب می­ شود.

وی تصریح کرد: با توجه به شرایط خاصی که هم ­اکنون بر جهان بویژه بر منطقه ما حاکم است، میزان مشارکت مردم پیام معنی ­داری به دیگر بازیگران جهانی و منطقه ­ای می ­دهد، ضمن آنکه در عرصه داخلی نیز دولتی می­ تواند تاثیرگذارتر باشد که از پشتوانه رای مردمی قوی­تری برخوردار باشد.

استادیار علوم سیاسی دانشگاه آزاد اسلامی بافت اظهار داشت: مشارکت سیاسی یکی از مهم­ترین ویژگی­ های جوامع پیشرفته امروزی است که مردم از طریق آن نقش خود را در اداره امور جامعه ­شان ایفا می­ کنند و مهم­ترین جلوه مشارکت سیاسی، انتخابات است.

وی ادامه داد: در بخش عمده ­ای از کشورهای جهان چنین زمینه ­ای برای دخالت مردم در سرنوشت و ادار امورشان وجود ندارد و یکی از دغدغه ­های بزرگ آن­ها رسیدن به آن است.

حسنی باقری تاکید کرد: خوشبختانه در کشور ما پس از وقوع انقلاب اسلامی چنین زمینه­ ای فراهم شد و جمهوریت به عنوان یکی از ارکان اصلی تشکیل دهنده نظام جمهوری اسلامی و همراه با اسلامیت آن، بنا بر تصریحی که در قانون اساسی به آن شده است، مطرح شد.

وی بیان کرد: همان­گونه که گفته شد مشارکت وسیع مردم می ­تواند در قدرت چانه ­زنی کشور در عرصه خارجی و همچنین قوت و امکان موفقیت آن­ در مسایل داخلی تاثیر گذار باشد.

استادیار علوم سیاسی دانشگاه آزاد اسلامی بافت تاکید کرد: تجربه چندین سالۀ انقلاب اسلامی و انتخابات آن اثبات کرده است که مشارکت نکردن، همیشه باعث به وجود آمدن مسایل و مشکلات زیادی برای کشور و مردم شده است.

وی افزود: موفق­ ترین دولت­‌های بعد از انقلاب دولت‌­هایی بوده ­اند که میزان و درصد بیشتری از رای مردم را داشته  و طبیعتا پاسخگویی بیشتری هم داشته ­اند و میزان فسادشان نیز کمتر بوده است.

حسنی باقری تصریح کرد: هر چه درصد مشارکت انتخاباتی کمتر باشد، دولت منتخب نمایندگی بخش‌­ها و سلایق محدودتری را دارد و بنابراین به طور طبیعی هم نمی ­تواند وظایف خود را انجام دهد.

 وی با اشاره به اهکارهای ترغیب و افزایش مشارکت مردم در انتخابات ۱۴۰۰ گفت: شاید کلیدی­ ترین چیزی که در این ­زمینه باید گفت امید است و در درجه اول باید چشم ­انداز مثبتی از آینده برای مردم ترسیم شود.

استادیار علوم سیاسی دانشگاه آزاد اسلامی بافت افزود: برای مشارکت بیشتر شهروندان در انتخابات این حس در جامعه  باید القا شود که اوضاع به سمت بهبود و تغییر فراگیر در همه روال ­های ناکارآمدی که منجر به پدید آمدن این شرایط شده، پیش خواهد رفت.

این استاد دانشگاه  تصریح کرد: بخشی از از این امید بخشیدن به جامعه می­ تواند توسط کاندیداهای ریاست جمهوری و در ضمن ارائه برنامه ­های آنان به مردم داده شود.

حسنی باقری تاکید کرد: نکته حائز اهمیت دیگر وجود نماینده­ برای همه سلایق و گرایش­ های سیاسی در میان کاندیداهای انتخابات است و تنوع کاندیداها و سلایق آن­ها می­ تواند انگیزه زیادی برای شرکت در انتخابات فراهم کند و طبیعی است که همه مردم زمانی در انتخابات به طور فراگیر شرکت کنند که بدانند نماینده ­ای از سلیقه و گرایش آن­ها نیز وجود دارد.

وی بیان کرد: به نظر می­ رسد که پس از ۴۰ سال که از پیروزی انقلاب می­ گذرد، نوعی بلوغ فکری در همه ارکان جامعه و مردم به وجود آمده است و طیف گوناگون مسایلی که این­ روزها دربارۀ انتخابات و مشارکت در آن مطرح می ­شود بیان­گر این است که انتخابات و شرکت در آن فراتر از یک حضور صِرف و انداختن یک برگه کاغذ در صندوق است و آن­چه که اهمیت یافته اثربخشی و انتخاب آگاهانه از طریق مشارکت در انتخابات است.  

انتخابات ششمین دوره شوراهای اسلامی شهر و روستا در تاریخ ۲۸ خرداد ۱۴۰۰ همزمان با انتخابات سیزدهمین دوره ریاست‌جمهوری ایران برگزار خواهد شد.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha