رشد سرانه آموزشی خراسان جنوبی با ساخت ۸۸۷ کلاس درس

بیرجند - ایرنا - نوسازی و توسعه مدارس از اولویت‌های مدنظر دولت در سال‌های اخیر بوده به طوری که فقط در چهار سال گذشته ۸۸۷ کلاس درس با زیربنای ۷۵ هزار متر مربع و اعتبار ۲۵۰ میلیارد تومان در استان خراسان جنوبی به بهره‌برداری رسیده و ۵۰۵ کلاس نیز در دست ساخت است.

به گزارش ایرنا استان مرزی خراسان جنوبی با ۱۱ شهرستان به عنوان سومین استان پهناور کشور که از نظر جمعیت بیست و هشتمین استان است، ۱۷۶ هزار دانش‌آموز دارد که در بیش از ۲ هزار و ۷۰۰ آموزشگاه با ۱۰ هزار کلاس درس تحصیل می‌کنند.

خراسان جنوبی از سالیان گذشته به ویژه در بیرجند با کمبود کلاس درس مواجه بوده و مهاجرت از شهرستان‌ها به مرکز استان و اجرای طرح‌هایی مانند مسکن مهر نیاز به مدرسه جدید را دوچندان کرده است از این رو روند ساخت کلاس درس از سال ۹۲ به نهضتی پیشتاز برای جبران کمبود فضاهای آموزشی و نوسازی فضاهای کهنه و خطرساز تبدیل شد.

تلاش مجموعه وزارت آموزش و پرورش و سازمان نوسازی، توسعه و تجهیز مدارس با کمک خیرین مدرسه‌ساز سبب شد بخشی از این کمبود جبران شود و سرانه فضای آموزشی در خراسان جنوبی ارتقا یابد.

فقط سال گذشته ۱۷۰ کلاس درس در خراسان جنوبی با زیربنای ۲۵ هزار متر مربع و اعتبار بیش از ۸۵ میلیارد تومان ساخته شد و سرانه فضای آموزشی استان نسبت به سال ۹۸، ۰.۲ درصد افزایش یافت.

پروژه برچیده شدن مدارس کانکسی در خراسان جنوبی از دیگر برنامه‌های اداره کل نوسازی مدارس و استانداری خراسان جنوبی بوده است که به صورت جدی از سال ۱۳۹۸ کلید خورد و تا مهر سال جاری تمامی مدارس کانکسی بالای ۱۰ دانش‌آموز در مناطق روستایی استان حذف خواهد شد.

برچیده شدن مدارس خشت و گلی نیز در این استان سال ۹۸ رقم خورد که نه تنها پایانی بر خاطرات تلخ دانش‌آموزان این خطه بلکه قفلی بر پایان نگرانی و دلهره والدین و معلمان زد.

مشارکت خیرین در کنار دستگاه‌های دولتی نیز به روند مدرسه‌سازی سرعت داده و امروز ۹۵ درصد مدارس خراسان جنوبی با مشارکت خیرین در حال احداث است.

افتتاح بزرگترین مجتمع آموزشی شرق کشور

سال‌ها بود که کمبود فضای آموزشی در منطقه مهرشهر بیرجند با تراکم بالای جمعیت به دغدغه اصلی مسوولان و والدین دانش‌آموزان تبدیل شده بود و روز گذشته با افتتاح مجتمع آموزشی سردار دل‌ها شهید حاج قاسم سلیمانی که از پروژه‌های حیات طیبه وزارت آموزش و پرورش است، بخشی از کمبود فضای آموزشی در این منطقه کمتربرخوردار مرکز استان رفع شد.

مجتمع آموزشی سردار شهید حاج قاسم سلیمانی (مجتمع حیات طیبه) بیرجند و ۲۶۷ پروژه آموزشی و پژوهشی دیگر در سراسر کشور همزمان با بهره‌برداری از طرح‌های ملی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری و وزارت آموزش و پرورش در سراسر کشور از طریق ارتباط تصویری با رییس جمهوری در شصت و ششمین برنامه افتتاح طرح‌ها با عنوان «تدبیر و امید برای جهش تولید» و با حضور معاون وزیر آموزش و پرورش و رییس سازمان نوسازی، توسعه و تجهیز مدارس به همراه استاندار خراسان جنوبی در بیرجند افتتاح شد.

این مجموعه بزرگ در مرکز استان دارای ۴۵ کلاس درس و ۲۸ فضای اداری است که در زمینی به مساحت هفت هزار متر مربع و با زیربنای آموزشی ۱۰ هزار و ۲۶۴ متر مربع در ۲ طبقه و چهار بخش آموزشی احداث شد.

بیش از ۴۰ میلیارد تومان برای اجرا و تکمیل این پروژه عمرانی آموزشی در بلوار فاطمیه مهرشهر بیرجند از محل اعتبارات ملی اداره کل نوسازی، توسعه و تجهیز مدارس خراسان جنوبی با مشارکت اداره کل راه و شهرسازی هزینه شده است.

مجتمع حیات طیبه که به نام سردار دل‌ها نامگذاری شده، در سه مقطع ابتدایی، متوسطه اول و متوسطه دوم پذیرای دانش‌آموزان است و از آن به عنوان بزرگترین مجتمع آموزشی شرق کشور نام برده می‌شود.

این مجتمع دارای چهار محوطه مجزا با مساحت هزار و ۸۰۰ متر مربع و چهار موتورخانه اصلی گرمایش است که کلاس‌های آموزشی از طریق رادیاتور، سالن‌های ورزشی از نوع ایر باشه و آمفی‌تئاتر از طریق پکیج یونیت پوشش داده می‌شود و شرایط لازم برای آموزش هزار و ۵۰۰ دانش‌آموز در مجتمع سردار دل‌ها فراهم شده است.

شیوه مدیریت این مجتمع‌ها به این صورت خواهد بود که دانش‌آموزان ابتدایی، متوسطه اول و متوسطه دوم در آنها مشغول تحصیل می‌شوند البته این دانش‌آموزان در یک مجموعه واحد قرار نمی‌گیرند.

این مجتمع‌ها طوری طراحی شده‌اند که هر سه مقطع به طور مستقل در این مجموعه حضور دارند و یکسری مشترکات مانند سالن‌های ورزشی، سلف سرویس‌ها، آمفی تئاتر و استخر در فضای موجود وجود دارد که در بازه‌های زمانی متفاوت دانش‌آموزان می‌توانند از این فضاها استفاده کنند.

افتتاح مجتمع آموزشی شهید فخری‌زاده و بهره‌مندی ۳۵۰ دانش‌آموز

همچنین مجتمع آموزشی شهید فخری‌زاده از مجموع پروژه‌های حیات طیبه وزارت آموزش و پرورش در استان خراسان جنوبی با حضور رییس سازمان نوسازی، توسعه و تجهیز مدارس و استاندار خراسان جنوبی به عنوان دومین طرح افتتاحی استان در شهرستان قاینات به بهره‌برداری رسید.

این مجتمع با ۱۲ کلاس در زمینی به مساحت ۱۴ هزار متر مربع و زیربنای ۵ هزار و ۹۵۰ متر احداث شد و برای احداث آن بیش از ۱۶ میلیارد تومان هزینه شده است.

مجتمع آموزشی دانشمند شهید فخری‌زاده دارای ۲ هزار و ۸۰۶ متر مربع بنای آموزشی، ۱۰ هزار متر مربع محوطه‌سازی، ۷۰۰ متر دیوارکشی، نمازخانه به وسعت ۱۴۴ متر مربع است.

همچنین ۲ باب نمازخانه، ۲ سایت رایانه، ۲ باب آزمایشگاه، ۲ باب کتابخانه و زمین ورزشی به مساحت سه هزار متربع از دیگر مشخصات این واحد آموزشی است که ۳۵۰ دانش‌آموز شهرستان قاینات از مزایای آن برخوردار شدند.

بهره‌برداری از ۱۶ هزار فضای آموزشی در ۸ سال گذشته

رییس سازمان نوسازی، توسعه و تجهیز مدارس در آیین بهره‌برداری همزمان از ۲۶۸ فضای آموزشی ۱۵ استان کشور به همراه مجتمع آموزشی سردار شهید حاج قاسم سلیمانی (مجتمع حیات طیبه) بیرجند که با حضور ویدئو کنفرانسی رییس جمهوری برگزار شد گفت: از ابتدای دولت تدبیر و امید تاکنون ۱۶ هزار فضای آموزشی با زیربنای بیش از ۱۱ میلیون متر مربع در کشور به بهره‌برداری رسیده که بیش از ۸۱ هزار و ۵۰۰ کلاس درس در آنها گنجانده شده است.

مهرالله رخشانی‌مهر افزود: با بهره‌برداری از این پروژه‌ها متوسط سرانه فضای آموزشی کشور از ۴.۸۶ متر مربع به ۵.۲۲ متر مربع افزایش یافت.

وی عنوان کرد: سازمان نوسازی مدارس با حضور خیران نیک‌اندیشی همچون هاتفی‌ها، علی‌پورها، مردانی آذری‌ها و گیتی‌نژادها توانسته تعهدات خیران را از ۵۵۰ میلیارد تومان در سال ۹۲ به بیش از ۳ هزار میلیارد تومان در سال ۹۹ برساند.

معاون وزیر آموزش و پرورش اظهار داشت: در مجموع خیران در این سال‌ها بیش از هشت هزار میلیارد تومان در حوزه مدرسه‌سازی مشارکت کردند و دولت هم برای تکمیل سهم خود بیش از چهار هزار میلیارد تومان اعتبار گذاشته است.

وی افزود: در دولت‌های یازدهم و دوازدهم به طور میانگین روزانه ۲۸ کلاس درس استاندارد احداث شده است و سال گذشته ۷.۵ درصد اعتبارات عمرانی کشور به موضوع مدرسه‌سازی اختصاص یافت.

رخشانی‌مهر گفت: علاوه بر این با هدف گسترش فرهنگ مدرسه‌سازی از طریق طرح آجر به آجر شاهد مشارکت خُرد بیش از یک میلیون نفر از مردم در این زمینه بودیم که یادگار و سرمایه ارزشمند برای حمایت از نظام تعلیم و تربیت خواهد بود.

وی بیان کرد: امروز در نخستین گام تحقق برنامه‌های سال ۱۴۰۰ شاهد افتتاح و بهره‌برداری از ۲۶۸ بنای آموزشی در کشور با هزار و ۲۹۵ کلاس درس و اعتبار هزار میلیارد تومان هستیم.

مدارس با سازه خشت و گِل جمع شد

رییس سازمان نوسازی، توسعه و تجهیز مدارس وجود مدارس خشت و گلی و فرسوده بودن ۳۰ درصد فضاهای آموزشی کشور را از معضلات جدی در ابتدای دولت عنوان کرد و افزود: امروز خوشحالم اعلام کنم علاوه بر حذف عبارت مدارس خشت و گلی از ادبیات فضاهای آموزشی کشور، در هشت سال گذشته علی‌رغم همه محدودیت‌ها میزان کلاس‌های درس غیراستاندارد کشور به ۱۹.۵ درصد کاهش یافته است و اکنون بیش از ۸۰ درصد مدارس ایمن هستند.

وی به استانداردسازی سیستم‌های گرمایشی مدارس اشاره کرد و گفت: استانداردسازی سیستم‌های گرمایشی مدارس همواره از دغدغه‌های اولیا و مربیان بوده است و در مدارسی که زیرساخت‌های گاز و برق وجود داشت، بخاری‌های غیراستاندارد برچیده و سیستم‌های ایمن جایگزین آنها شد.

رخشانی‌مهر اظهار داشت: در هشت سال اخیر با استانداردسازی ۲۷۶ هزار کلاس درس، روزانه ۹۴ کلاس درس استانداردسازی و بیش از هشت میلیون دانش‌آموز از کلاس ایمن و استاندارد برخوردار شدند.

وی در آیین افتتاح مجتمع آموزشی شهید فخری‌زاده قاین هم گفت: به دنبال ساخت مدارس براساس سند تحول بنیادین آموزش و پرورش هستیم و باید مدارسی ساخته شود که آیندگان معماری فاخر این دوره را به رخ بکشند.

معاون وزیر آموزش و پرورش با بیان اینکه پس از شهادت سردار سلیمانی تا دهه فجر سال ۹۹ بیش از ۱۰۰ مجتمع به نام شهید سلیمانی نامگذاری شده است گفت: اگر گوشه به گوشه مدرسه نقش تربیتی دارد سر در مدارس هم باید نقش تربیتی داشته باشند و نام سردارانی مانند شهید سلیمانی و شهید فخری‌زاده باید در تمام مدارس کشور بدرخشد.

رخشانی‌مهر افزود: دانش‌آموزان ما هم باید یاد بگیرند که چه کسانی باعث اقتدار و ماندگاری کشور شده و در این راه جان داده‌اند.

افزایش اعتبارات مدرسه‌سازی در خراسان جنوبی

مدیرکل نوسازی، توسعه و تجهیز مدارس خراسان جنوبی از افزایش تدریجی اعتبارات ساخت مدرسه در این استان خبر داد و گفت: خراسان جنوبی با دارا بودن سرانه فضای آموزشی ۶.۴ متر مربع در رتبه پنجم میزان سرانه کشور و بالاتر از میانگین فضای آموزشی کشور یعنی ۵.۲۱ قرار دارد.

محمود چاوشان در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: کاهش محرومیت و دسترسی به فضای آموزشی مناسب، مستحکم و باکیفیت همواره یکی از اهداف سازمان نوسازی، توسعه و تجهیز مدارس بوده است.

وی اظهار داشت: سال ۱۳۹۶ مجموع اعتبار تخصیص یافته به خراسان جنوبی حدود ۱۶۹ میلیارد ریال بود که این مقدار در سال ۱۳۹۷ با افزایش ۱۸۳ درصدی به بیش از ۴۷۹ میلیارد ریال رسید، سال ۹۸ نیز اعتبارات اختصاص یافته به استان با افزایش ۵۰ درصدی نسبت به سال ۹۷، به ۷۲۰ میلیارد ریال رسید.

مدیرکل نوسازی مدارس خراسان جنوبی عنوان کرد: سال گذشته نیز اعتبار تخصیص یافته به استان هزار و ۶۰ میلیارد ریال بوده و در مجموع طی چهار سال گذشته ۲ هزار و ۴۵۵ میلیارد ریال برای کاهش محرومیت فضای آموزشی در خراسان جنوبی هزینه شده است.

وی افزود: در دولت دوازدهم ۸۸۷ کلاس درس با زیربنای حدود ۷۵ هزار متر مربع و اعتباری بالغ بر ۲۵۰ میلیارد تومان در استان خراسان جنوبی به بهره‌برداری رسیده و تحویل آموزش و پرورش شده است.

چاوشان گفت: سال گذشته ۱۷۰ کلاس درس با زیربنای ۲۵ هزار متر مربع و اعتبار ۸۵ میلیارد تومان در خراسان جنوبی احداث و تحویل آموزش و پرورش شد که سرانه فضای آموزشی استان نسبت به سال ۹۸، ۰.۲ درصد افزایش یافت.

۵۰۵ کلاس درس در حال ساخت

وی بیان کرد: در حال حاضر ۲۰۵ پروژه عمرانی آموزشی با ۵۰۵ کلاس درس در خراسان جنوبی در دست اجراست که برای تکمیل این طرح‌ها به ۲۸۰ میلیارد تومان اعتبار نیاز داریم و مجموع اعتبار دولتی، ملی و استانی سال گذشته ما ۱۶۳ میلیارد تومان است.

مدیرکل نوسازی، توسعه و تجهیز مدارس خراسان جنوبی گفت: پیش‌بینی ما این است که تا پایان سال جاری ۲۰۰ کلاس درس را تکمیل و تحویل آموزش و پرورش استان دهیم و از این تعداد تلاش بر این است که ۶۰ کلاس درس در هفته دولت امسال (شهریورماه) به بهره‌برداری برسد.

وی اتمام استانداردسازی سیستم‌های گرمایشی مدارس دارای علمک گاز تا قبل از شروع فصل سرما، افزایش ۰.۴ متر مربعی سرانه آموزشی استان و افزایش جذب ۱۰۰ درصدی تعهدات خیرین مدرسه‌ساز را از مهمترین برنامه این اداره کل در سال جاری ذکر کرد و افزود: تا مهر امسال همه مدارس کانکسی بالای ۱۰ دانش‌آموز در مناطق روستایی استان حذف خواهد شد و اکنون این طرح‌ها با ۸۰ درصد پیشرفت فیزیکی در دست اجراست.

چاوشان با بیان اینکه ۹۵ درصد مدارس استان با مشارکت خیرین در حال احداث است و این رقم در کشور بیش از ۶۰ درصد است گفت: ۸۵۰ خیر مدرسه‌ساز حقیقی و حقوقی در خراسان جنوبی داریم و از سال ۹۶ تاکنون خیرین مدرسه‌ساز در زمینه ساخت و توسعه فضای آموزشی خراسان جنوبی بیش از ۱۰۰ میلیارد تومان متعهد شده‌اند.

وی با اشاره به اینکه تعهد خیرین در سال گذشته ۱۰۲ درصد رشد داشته است گفت: ۲۴ میلیارد تومان تعهد خیرین در سال ۹۸ بود که پارسال به بیش از ۴۸ میلیارد تومان افزایش یافت و تاکنون ۷۵ درصد محقق شده است.

مدیرکل نوسازی مدارس خراسان جنوبی اظهار داشت: طرح ملی «آجر به آجر» و پویش «من مادرم، بچه‌های ایران فرزند من» از پویش‌های مدرسه‌سازی در حوزه مشارکت‌های مردمی است که در خراسان جنوبی مردم و خیرین به ویژه فرهنگیان از آنها استقبال خوبی داشته‌اند و در این پویش‌ها ۲۸۰ میلیون تومان جمع‌آوری شد.

شناسایی ۴۵ هزار خیر مدرسه‌ساز

چاوشان گفت: با اجرای طرح آجر به آجر در سال گذشته ۴۵ هزار خیر مدرسه‌ساز در خراسان جنوبی شناسایی شدند در حالی که این آمار قبل از این با برگزاری جشنواره سالانه خیرین مدرسه‌ساز به پنج هزار نفر هم نمی‌رسید.

وی با اشاره به اینکه پویش «من مادرم، بچه‌های ایران فرزند من» در استان طراحی و اجرا شد عنوان کرد: از ابتدای اجرای پویش من مادرم تاکنون بیش از ۳۲ هزار بانوی خیر مدرسه‌ساز از این طریق در خراسان جنوبی شناسایی شدند.

مدیرکل نوسازی، توسعه و تجهیز مدارس خراسان جنوبی گفت: خراسان جنوبی در پویش‌های «آجر به آجر» و «من مادرم، بچه‌های ایران فرزند من» حایز رتبه‌های برتر اول و سوم کشوری شد.

وی با بیان اینکه ۲ هزار و ۷۰۰  آموزشگاه با ۱۰ هزار کلاس درس و ۱۷۶ هزار دانش‌آموز در استان خراسان جنوبی وجود دارد افزود: ۴۰ درصد کلاس‌های درس استان مستحکم است، ۴۸ درصد کلاس‌ها در حال استحکام‌سازی و ۱۴ درصد تخریبی است.

چاوشان گفت: ۱۰ سایت مسکن مهر داریم که ۱۹۰ کلاس درس فقط در مساکن مهر بیرجند کسری فضای آموزشی وجود دارد و برای هر کلاس درس ۵۰۰ میلیون تومان اعتبار نیاز است که در مجموع حدود ۸۰۰ کلاس در استان خراسان جنوبی کسری داریم.

وی اظهار داشت: در زمینه گرمایش استاندارد نیز هزار و ۶۷ کلاس درس باقی مانده‌ است که تا مهر امسال به همراه جشن پایان مدارس کانکسی بالای ۱۰ دانش‌آموز در استان به بهره‌برداری خواهد رسید.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha