۱۶ اردیبهشت ۱۴۰۰،‏ ۱۹:۳۳
کد خبرنگار: 893
کد خبر: 84320341
۰ نفر

برچسب‌ها

پروندهٔ خبری

ساکنان غزه در همبستگی با مردم شیخ جراح روز قدس را گرامی می‌دارند

تهران - ایرنا - ساکنان غزه و کرانه باختری در فلسطین روز جهانی قدس را در همبستگی با مردم محله شیخ جراح در قدس اشغالی که از سوی رژیم صهیونیستی برای تخلیه خانه های خود تهدید شده‌اند، گرامی می‌دارند.

به گزارش ایرنا از غزه، حوادث محله « شیخ جراح » در قدس اشغالی در برنامه‌های روز جهانی قدس در کرانه باختری و نوار غزه گنجانده شده است و در این روز راهپیمایی‌ها و تجمع‌ها در این مناطق با اعلام همبستگی با ساکنان محله شیخ جراح که از سوی رژیم اسرائیل جهت تخلیه خانه‌های خود برای صهیونیست‌ها تهدید شده‌اند، اختصاص دارد.

مردم غزه و کرانه باختری امروز ( پنجشنبه ) در آستانه فرا رسیدن آخرین جمعه ماه مبارک رمضان به عنوان روز جهانی قدس با برگزاری راهپیمایی، تجمع و برنامه‌هایی ضمن اعلام همبستگی با ساکنان محله شیخ جراح و محکومیت جنایات نیروهای اشغالگر رژیم صهیونیستی علیه ساکنان این محله به استقبال روز جهانی قدس رفتند.

« طلال ابو ظریفه» ، از رهبران جبهه دموکراتیک فلسطین گفت که روز جهانی قدس، از زمان پیروزی انقلاب اسلامی در ایران، موقعیت و جایگاه قدس را به عنوان شهر و پایتخت کشور فلسطین مورد تاکید قرار داد و مسئولیت‌هایی را برای امت عربی، اسلامی و رهبران این ملت‌ها به عنوان یک وظیفه برای پیروزی مساله قدس و مسجد الاقصی در نظر گرفت.

وی اظهار داشت که امسال روز جهانی قدس از اهمیت ویژه ای برخوردار است زیرا در سایه حمله به شهر قدس و محله‌های این شهر همانند آنچه در محله شیخ جراح در پی سیاست‌های تخریب و یورش به خانه‌های فلسطینی‌ها از سوی اشغالگران اتفاق می‌افتد و نبردی که مردم قدس و فلسطین در مقابل سیاست یهودی‌ سازی و نابودی آثار تاریخی شهر قدس انجام می‌دهند، برگزار خواهد شد. 

وی افزود: طبیعی است که به همین مناسبت محور مقاومت در این روز همبستگی خود با شهر قدس به عنوان پایتخت فلسطین و رد اقدامات اشغالگری از طریق خروج بزرگترین توده‌های مردم و حرکت آنها که بر عربی بودن قدس تاکید دارد و مقابله با نیروهای شر متحد با این رژیم اشغالگر از جمله رژیم های مرتجع متحد با رژیم صهیونیستی را ابراز دارد.

وی از مواضع صادر شده توسط نیروهای مقاومت در منطقه و محور مقاومت که جمهوری اسلامی و مردم ایران و حزب الله در راس آن قرار دارند، قدردانی و تشکر کرد.

علاوه بر بیلبوردهای تبلیغاتی که در خیابان‌های غزه پخش شده است، ده‌ها جوان فلسطینی به مناسبت روز جهانی قدس در یک تظاهرات الکترونیکی در میدان فلسطین در مرکز شهر غزه شرکت و « پیروزی قدس نزدیک است » که یکی از شعارهای برگزیده برای کمپین های همبستگی با روز جهانی قدس است را پخش کردند. 

« طاهر السویرکی » نماینده جنبش جهاد اسلامی در کمیته احزاب ملی و اسلامی در جریان تظاهرات در شهر غزه گفت که حمله هایی که در قدس و شیخ جراح انجام می شود نشاندهنده خطری است که برای تلاش جهت اجرای تقسیم زمانی و مکانی مسجد الاقصی در حال وقوع است.

وی خاطرنشان کرد که اگر حمایت بی پایان آمریکا خصوصاً در دوره رئیس جمهور سابق که قدس را به عنوان پایتخت رژیم صهیونیستی به رسمیت شناخت، نبود، اقدامات صهیونیست ها انجام نمی شد.

 نماینده جنبش جهاد اسلامی در کمیته احزاب ملی و اسلامی  عادی سازی روابط با صهیونیست ها را خطری بزرگ برای آرمان فلسطین دانست و افزود: سازشکاران برای فریب مردم جهت پذیرش اشغالگران تلاش می کنند.

وی تصریح کرد که مقاومت، مردم قدس را ناامید نخواهد کرد و موشک های آن ( مقاومت ) برای همبستگی با قدس آماده خواهند بود. 

« طاهر السویرکی » از تشکیلات خودگردان فلسطین خواست پرونده قدس را در اولویت اول خود قرار دهد و جنایات دشمن در قدس را افشا کند و رهبران اشغالگران را به دادگاه بین المللی جنایی بکشاند.

وی همچنین خواستار تشکیل یک فرماندهی واحد برای مدیریت یک قیام مردمی شد بگونه‌ای که زمینِ زیرِ پایِ رهبران اشغالگر و شهرک نشینان صهیونیست را به آتش بکشد. 

 نماینده جنبش جهاد اسلامی در کمیته احزاب ملی و اسلامی ، قدس را بخشی از اعتقاد و هویت امت اسلامی دانست و افزود: نیاز است که امکانات و نیروها برای حمایت از قدس و تمرکز بر روی این شهر مقدس بسیج شوند.

علاوه بر راهپیمایی، ۵۰ نفر از مادران شهدا در یک کنفرانس بین المللی که به مناسبت روز جهانی قدس در غزه برگزار شد، شرکت کردند.

این مادران شهید با حمل تصاویر فرزندان شهید خود بر لزوم حمایت از مردم قدس به هر روشی تاکید کردند.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha