۱۷ اردیبهشت ۱۴۰۰،‏ ۱۲:۳۰
کد خبرنگار: 3087
کد خبر: 84320309
۱۰ نفر

برچسب‌ها

تعویق انتخابات فلسطین؛ فرصت یا تهدید؟

تهران- ایرنا- تعویق انتخابات فلسطین که قرار بود در ۲۲ مه (ا خرداد) در غزه برگزار شود، واقعیت دشواری را بر فلسطین و برگزاری انتخابات قانونگذاری آن تحمیل کرده است، انتخاباتی که بر طبق فرضیات مطرح شده، می تواند پایان تفرقه و مقابله با چالش های داخلی و فرصت های مذاکره در آینده را تسهیل کند.

به گزارش ایرنا «محمود عباس» رئیس تشکیلات خودگردان فلسطین جمعه گذشته اعلام کرد که انتخابات برنامه ریزی شده تا زمان تضمین مشارکت مردم قدس به تعویق می افتد خبری که با واکنش های متعدد جناح ها و گروههای مختلف فلسطینی از جمله حماس روبرو شد .

تعویق انتخابات در شرایطی اعلام شد که حملات مکرر شهرک نشینان افراطی به فلسطینی ها، خانه ها و املاک آنها در بیت المقدس با نظارت رژیم صهیونیستی شدت گرفته است.

در همین حال حماس در موضع گیری تندی نسبت به این تصمیم گفت این اسرائیلی ها نیستند که فلسطین را شکست می دهند بلکه این عباس است که با تصمیمات خود فلسطین را نابود می­ کند.

تحلیگران معتقدند تصمیم محمود عباس در به تعویق انداختن اولین انتخابات پس از ۱۵ سال ، ممکن است دریچه ای را برای تنش دوباره بین دو جنبش فتح به رهبری محمود عباس و حماس که نوار غزه را در کنترل دارد ایجاد کند .

یک استاد علوم سیاسی دانشگاه الازهر دراین باره گفت: چگونه عباس بدون حل مسئله قدس در مورد انتخابات تصمیم گیری می کند در حالی که اسرائیل بدون فشار اعراب ، اروپا و فشار بین المللی تغییر موضع نمی دهد.

وی افزود که موقعیت فلسطین در بدترین حالت قرار دارد و تصمیم وی فلسطین را در جستجوی راه حل مناسب با معضل روبرو کرده است.

این استاد علوم سیاسی خاطرنشان کرد که اگر با این تعویق فلسطینیان از برگزاری انتخابات ناامید شوند ممکن است مسئله بیت المقدس به انتفاضه سوم تبدیل شود.

حال این سوال مطرح می شود که چه کسانی از این تعویق خوشنود هستند و از آن سود می برند؟ در پاسخ به این پرسش باید گفت که به طور قطع این اسرائیل است که در درجه اول می خواهد که تفرقه فلسطین را تداوم بخشد و مشروعیت رهبری آن را زیر سوال برد و وضعیت فعلی قدس را با توجه به قدرت گرفتن حزب راست گرای این رژیم و معامله قرن به عنوان پایتخت خود حفظ کند.

از سوی دیگر کسانی که از این تاخیر راضی هستند برخی از جناح های فلسطینی هستند که از انتقال قدرت به شکل دموکراتیک می ترسند و به قدرت و امتیازاتی که در حال حاضر دارند بسنده می کنند و در واقع درک نمی کنند که این انتخابات به نفع مردم فلسطین است و به حاکمیت آنها بر قدس مشروعیت می بخشد.

اگر از جنبه های مثبت به این مسئله نگاه کنیم شاید این فرصت ایجاد شود تا در فاصله زمانی برگزاری انتخابات که به طور قطعی مشخص نشده است، فشارهای بین المللی بر اسرائیل مطابق با سازوکار اسلو یا سازوکارهای دیگر تسهیل انتخابات در غزه را تسهیل کند. از جهتی آنها این امکان را دارند تا بر سر تشکیل یک دولت ملی واحد توافق کنند.

از سوی دیگر این فرصت به آنها اجازه می دهد تا با در نظر گرفتن سناریوهای خلاقانه و واقع گرایانه مانع اسرائیل در جلوگیری از انتخابات شوند.

فرضیاتی که اثبات آن تنها در اراده محکم و تصمیمات درست مقامات و همکاری جناح ها در رسیدن به یک هدف که  همان فلسطین آزاد است، تحقق می یابد.

انتخابات فلسطین برای مردم آن یک ضرورت حیاتی است زیرا تنها انتخابات است که می تواند شکاف ایجاد شده میان احزاب و جناح های فلسطینی را ترمیم کند و واقعیت مردم فلسطین را به عنوان یک ملت مستقل و به عنوان مردمی که سزاوار استقلال و مستحق آزادی هستند را به جهانیان نشان دهد.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha