از انتشار بیانات رهبر معظم انقلاب تا «قدس ضربان قلب ماست»

تهران-ایرنا- فرهنگسراها و مراکز فرهنگی هنری شهر تهران به مناسبت روز جهانی قدس برنامه‌های مجازی را تدارک دیده‌اند که انتشار کلیپ گزیده بیانات رهبر معظم انقلاب، نماهنگ سه زبانه «قدس ضربان قلب ماست» و قطعه موسیقی سه زبانه «خانه اجدادی» از جمله آنها است.

به گزارش روز پنجشنبه ایرنا، روز جهانی قدس آخرین جمعه ماه رمضان است که امام خمینی(ره) در سال ۱۳۵۸شمسی (رمضان ۱۳۹۹قمری) آن را روزی رسمی برای حمایت از مردم فلسطین دانست و از مسلمانان جهان خواست که برای کوتاه کردن دست رژیم صهیونیستی و پشتیبانان آن به هم بپیوندند.  

نامگذاری این روز، با حمایت بسیاری از روشنفکران و هنرمندان مواجه شد و امروزه علاوه بر ایران، در کشورهای مختلفی از جهان، راهپیمایی و مراسم روز قدس برگزار می‌شود.

امسال به دلیل شرایط شیوع کرونا و اعمال محدودیت‌های اجتماعی، راهپیمایی روز جهانی قدس در تهران برگزار نمی‌شود، براین اساس فرهنگسراها و مراکز سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران به مناسبت این روز برنامه‌هایی را در فضای مجازی تدارک دیده‌اند.

فرهنگسرای خانواده، همزمان با فرارسیدن روز جهانی قدس در آخرین جمعه ماه مبارک رمضان کلیپ گزیده بیانات رهبر معظم انقلاب(مدظله العالی) درباره این روز را تولید و در فضای مجازی منتشر کرد.  

انتشار فتوکلیپ‌های روز قدس از منظر امام خمینی(ره) با عنوان «یوم القدس» و «خانواده‌های فلسطینی در ماه مبارک رمضان» با موضوع زندگی خانواده‌های فلسطینی و همدلی و همراهی آنان در ماه مبارک رمضان با وجود تدابیر شدید امنیتی برای انجام فرائض دینی از دیگر برنامه‌های فرهنگسرای خانواده است.

همچنین فتوکلیپ «سرزمین نور» برگرفته از کتابی به همین نام نوشته‌ «داریوش صادقی»، «مریم ماستری» و به تصویرگری «فرهود فرمند» با موضوع مقاومت مردم فلسطین در مقابل تهاجم بیگانگان با هدف نشان دادن اتحاد و همدلی برای مبارزه با متجاوزان و زورگویان منتشر می‌شود.

شهروندان برای بهره‌مندی از این برنامه‌ها می‌توانند ۱۶ و ۱۷ اردیبهشت به صفحه‌های مجازی فرهنگسرای خانواده به نشانی Farhangsara_khanevade@ و Ketabkhanekhanevade@ مراجعه کنند.

انتشار نماهنگ «قدس ضربان قلب ماست»

فرهنگسرای رسانه با مشارکت رایزنی فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در سوریه به مناسبت روز جهانی قدس نماهنگ «قدس ضربان قلب ماست» را به سه زبان فارسی، عربی و انگلیسی تولید و منتشر کرده است. در این اثر، مظلومیت مردم فلسطین و دشمنی رژیم صهیونیستی به‌ شیوه‌ای هنرمندانه بیان شده است.

امیرحسین سمیعی آهنگساز و خواننده بخش فارسی، عبدالرضا هدایتی خواننده بخش عربی و وهاب عربی خواننده بخش انگلیسی این اثر هستند.

این ۲ مجموعه فرهنگی در آستانه روز جهانی قدس علاوه بر ساخت و تولید چند اثر گرافیکی، نماهنگ بی‌کلامی را نیز تهیه و تولید کرده‌اند که عمده تمرکز گروه سازنده در این اثر بر مقاومت مردم فلسطین و حضور کودکان و نوجوانان مظلوم فلسطینی در این عرصه است که علاقه‌مندان برای مشاهده این نماهنگ می‌توانند به نشانی farhangsararesaneh در فضای مجازی مراجعه کنند.

ویژه‌برنامه‌های مشترک رایزنی فرهنگی ایران در سوریه و فرهنگسرای رسانه به مناسبت روز جهانی قدس طی روزهای ۱۵ تا ۱۷ اردیبهشت به ‌صورت همزمان در تهران و دمشق برگزار می‌شود.

انتشار قطعه موسیقی «خانه اجدادی»

مدیریت موسیقی سازمان فرهنگی هنری شهرداری با مشارکت اتحادیه بین‌المللی سازمان‌های غیردولتی حامی حقوق فلسطین قطعه موسیقی سه زبانه «خانه اجدادی» را به مناسبت روز جهانی قدس منتشر کرده است.

آهنگسازی این قطعه موسیقی که با سه زبان فارسی، عربی و انگلیسی اجرا شده است برعهده امیرحسین سمیعی و تنظیم آن برعهده علی مهربانی بوده است. خوانندگان این اثر سیدمحسن حسینی(فارسی)، عبدالرضا هدایتی(عربی) و وهاب ابراهیمی(انگلیسی) هستند که اشعاری از رضا یزدانی، مرتضی حیدری آل کثیر و وهاب ابراهیمی را اجرا کرده‌اند.

انتشار نماهنگ «باشگاه نوجوانی پیرنگ»

باشگاه پیرنگ که از چندی پیش در فرهنگسرای امید راه‌اندازی شده است، نماهنگی به مناسبت روز جهانی قدس تولید کرده است.  در این نماهنگ، ظلمی که به مردم مظلوم فلسطین از سوی رژیم صهیونیستی وارد شده، به تصویر کشیده شده است.

نوجوانان باشگاه پیرنگ این نماهنگ را برای همدردی با نوجوانان فلسطینی و ارسال یک پیام امیدبخش به مردم مظلوم غزه تولید کرده‌اند تا در آستانه روز جهانی قدس بار دیگر آرمان فلسطین به عنوان مهم‌ترین موضوع جهان اسلام مطرح شده و همه برای آزادسازی آن تلاش کنند.

میلاد عرفان‌پور، مرتضی حیدری آل ‌کثیر، احمد شهریاری و محمدمهدی سیار(شاعران) و احسان جوادی آهنگساز از عوامل تولید این نماهنگ هستند.

باشگاه نوجوانی پیرنگ با هدف ایجاد محفلی صمیمانه به منظور کشف استعدادهای نوجوانان در فرهنگسرای امید راه‌اندازی شده است. این باشگاه با انتشار فراخوانی عمومی از نوجوانان ۱۰ تا ۱۵ سال دعوت کرد تا با ضبط یک کلیپ کوتاه درباره علایق و توانایی‌های خود سخن گفته و به این باشگاه بپیوندند پس از عضوگیری باشگاه نوجوانی پیرنگ، فعالیت‌های آن آغاز شده است.

انتشار نخستین قسمت موشن‌گرافیک «فیلیستا»

مدیریت محصولات سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران نخستین قسمت موشن‌گرافیک «فیلیستا» را به مناسبت روز جهانی قدس تولید و در صفحه این سازمان farhangsara و مراکز زیرمجموعه آن در فضای مجازی منتشر کرد.

این مجموعه سه قسمتی از سه منظر به زندگی روزمره مردم سرزمین فلسطین و مشکلاتشان می‌پردازد.

قسمت اول مجموعه زندگی یک دانشجوی فلسطینی را روایت می‌کند. بعد از پخش هر سه قسمت این مجموعه، مسابقه‌ای با هشتگ فیلیستا در فضای مجازی برگزار خواهد شد.

برگزاری مجموعه ‌برنامه «صبح نزدیک است» در فضای مجازی

فرهنگسرای امام(ره) به مناسبت یوم الله قدس، ۱۰ محصول فرهنگی هنری را در قالب‌های ویدئوکلیپ، موشن‌تایپ، پادکست و موشن‌گرافیک با عنوان «صبح نزدیک است» و با شعار «محکم‌تر قدم بردار» تولید و در فضای مجازی به نشانی Imam.farhangsaraa منتشر می‌کند.

براین اساس در برنامه «انعکاس» حجت‌الاسلام عبدالحسین پهلوانی به تببین مقاومت از دیدگاه امام راحل می‌پردازد. «رصد» در قالب موشن گرافی بیانات رهبر معظم انقلاب را طراحی و تصویرسازی کرده است.

در «طریق» بیانات امام (ره) درباره لزوم نامگذاری روز قدس اشاراتی می‌شود. «عیار» پادکستی تصویری درباره وحدت مسلمانان است و در «سینما نظر» به معرفی و مرور فیلم مستند «قصه‌های قدس» پرداخته می‌شود.

همچنین در «مصاف» دیدگاه سردار شهید قاسم سلیمانی درباره مقاومت و مبارزه به نمایش درآمده است و در «رخداد» واقعه نگاری تصویری روز قدس مدنظر قرار گرفته است. «فتح آخر» نیز عنوان نمایشگاه مجازی است که به نمایش آثار برگزیده طراحان برتر اختصاص دارد. اینفوگرافی و ویدئوکلیپ «بازنمایی مفهوم استکبار جهانی در گفتمان دفاعی امام (ره)» وکلیپ «روز قدس، روز مقاومت» از دیگر تولیدات فرهنگسرای امام(ره)  است.            

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha