گرم‌شدن تنور انتخابات با اعتمادافزایی و توجه به دغدغه‌های مردمی

سمنان- ایرنا- شرکت در انتخابات سهیم شدن در تعیین سرنوشت کشور است و نمایندگان طیف‌های مختلف استان سمنان معتقدند اعتمادافزایی از طریق توجه به دغدغه‌های جامعه، استفاده از ظرفیت تشکل‌ها و احزاب، و ایجاد تنوع در فهرست داوطلبان، بر تب‌وتاب انتخابات می‌افزاید.

به گزارش ایرنا، انتخابات تجلی مشارکت سیاسی مردم است و حضور پرشور مردم در این رویداد سیاسی و اجتماعی نشانه ای قوی از تعلق خاطر مردم به نظام و شرایط اجرایی کشور است و به طور حتم هر اقدامی که منجر به افزایش مشارکت و جلب نظر مردم در فرایند تصمیم گیری در سطح ملی و محلی شود بسیار ارزشمند است؛ یکی از بخش‌های جامعه که نقشی مهم در شور انتخاباتی دارد جریان‌ها و طیف های شناخته شده و رسمی هستند که فعال سازی این جریانات مشارکت در انتخابات را افزایش می دهد.

تجربه نشان داده که مردم ایران اسلامی با هر میزان مشکلاتی که در کشور وجود داشته باشد و با وجود فشارها و تحریم های دشمنان نظام مقدس جمهوری اسلامی، همواره بازیگر اصلی نمایش اقتدار کشور در برابر نگاه های تیزبین و حساس دشمنان بوده اند  و اکنون در ۲۸ خرداد ماه نیز مردم با شکوه حضور خود پای صندوق‌های رای در سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری و ششمین دوره انتخابات شوراهای اسلامی شهر و روستا حماسه خلق خواهند کرد.

جریان‌های سیاسی در استان سمنان معتقد هستند حضور پرشور مردم در گرو آن است که داوطلبان با سلیقه‌های مختلف خود را در معرض رای مردم قرار دهند و مردم تعیین کنند چه فردی اصلح است و در چنین شرایطی شور انتخاباتی مضاعف خواهد شد.

نمایندگان جریان‌های سیاسی استان سمنان در این گزارش گوشزد کردند که ارتقای اعتماد عمومی نقشی مهم در افزایش مشارکت انتخاباتی دارد و و باید این رویکرد در اولویت کارها قرار بگیرد.

مشارکت در انتخابات گامی برای رفع مشکلات کشور

فعال سیاسی استان سمنان در گفت و گو با ایرنا، با اشاره به آیه‌ای در قرآن کریم، ابراز داشت: خداوند سرنوشت هیچ قومی را تغییر نمی‌دهد مگر اینکه خودشان بخواهند و اکنون ملت ایران برای تعیین سرنوشت خود باید با رای دادن سهیم باشند.

رمضان حیدریان ادامه داد: افراد با شرکت در انتخابات و انتخاب فرد اصلح در واقع سرنوشت کشور خود را رقم می زنند و حضور پرشور مردم در انتخابات در واقع رای اعتماد به نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران است.

وی بیان کرد: افراد نباید کم‌کاری برخی از مسوولان را به حساب نظام جمهوری اسلامی و اعتماد به نظام بگذارند و اتفاقا باید بدانند برای اینکه شرایط را تغییر دهند باید با تحقیق و بررسی فردی اصلح را انتخاب کنند و با رای دادن به فرد اصلح در روز انتخابات در سرنوشت کشور خود سهیم باشند.

حیدریان اضافه کرد: هر فردی حق انتخاب دارد؛ وقتی کسی خودش را از این حق محروم کند، نمی‌تواند در تعیین سرنوشت کشورش سهیم باشد و دیگران برایش تصمیم می‌گیرند و ممکن است فردی بر سر کار بیاید که توانایی رفع مشکلات را نداشته باشد.

این فعال سیاسی خاطرنشان کرد: حضور پرشور مردم در انتخابات بر عظمت، اقتدار و عزت کشور می‌افزاید و دشمن چشمش به میزان حضور مردم در انتخابات است و ملت فهیم ایران در دوره‌های مختلف نشان دادند تا آخرین نفس پای آرمان‌های نقلاب ایستاده‌اند و سیلی محکم بر دشمن زدند.

وی یادآور شد: اعتماد مردم به نظام عامل اصلی حضور پرشور مردم در پای صندوق‌های رای است و گاهی کم‌کاری مسوولان به نظام خدشه وارد می‌کند و بی اعتمادی را رواج می‌دهد و ضرورت دارد مسوولان به مشکلات و دغدغه‌های مردم در عرصه‌های مختلف مانند معیشت، فرهنگ، دین و اقتصاد توجه کنند و با تلاش برای رفع نیازها بر اعتماد مردم بیفزایند.

این فعال سیاسی تاکید کرد: توجه به دغدغه‌های مردم در بخش ‌های مختلف به ویژه معیشت و تلاش برای رفع مشکلات اقتصادی و گرانی بر شور انتخاباتی می‌افزاید.

وی تصریح کرد: حضور پررنگ در انتخابات نتیجه‌اش انتخاب فرد اصلح و توانمند برای رفع مشکلات می‌شود و حضور کم‌رنگ در واقع حمایت از دشمن است و مردم شریف ایران باید هوشیار باشند.

این فعال سیاسی  در زمینه حضور طیف‌های مختلف در انتخابات، گفت: تایید صلاحیت‌ها و رد صلاحیت‌ها بر اساس استعلام از دستگاه‌های چندگانه مانند دادگستری، نیروی انتظامی، سپاه و ثبت احوال انجام می شود و همه تلاش می‌کنند بر اساس معیار و ملاک قانون زمینه حضور حداکثری مردم در انتخابات را فراهم کنند.

افزایش مشارکت انتخاباتی در سایه ارتقای اعتماد عمومی

احمد همتی نماینده سابق مردم شهرستان‌های سمنان، مهدیشهر و سرخه در مجلس شورای اسلامی در گفت و گو با ایرنا، ابراز داشت: ارتقای اعتماد عمومی نقشی مهم در افزایش مشارکت مردم در انتخابات پیش‌رو دارد و باید این مهم سرلوحه کارها قرار بگیرد.

وی اضافه کرد: اولین گام برای برگزاری انتخابات پرشور این است که مسوولان در همه رده‌ها با مردم با صداقت سخن بگویند و با ارتقای اعتماد عمومی، آنان را به مشارکت حداکثری در انتخابات دعوت کنند.

اولین گام برای برگزاری انتخابات پرشوراین است که مسوولان در همه رده‌ها با مردم با صداقت سخن بگویند و با ارتقای اعتماد عمومی، آنان را به مشارکت حداکثری در انتخابات دعوت کنند.

همتی بیان کرد: نقش مردم باید پررنگ دیده شود و در این صورت است که مردم نیز احساس مسئولیت می‌کنند و با شکوه حضور خود برای سهیم شدن در تعیین سرنوشت کشور پای صندوق رای می‌آیند.

وی یادآور شد: برخی منافع و مقاصد شخصی را بر منافع ملی ترجیح می‌دهند که این موضوع تاثیر سوء بر اعتماد عمومی دارد و این موضوع برای آینده کشور خطرناک است.

وی خاطرنشان کرد: کاهش مشارکت مردمی در انتخابات به منزله کاهش پشتوانه نظام است و این موضوع سمی مهلک برای کشور محسوب می‌شود و باید با افرادی که اعتماد اجتماعی را مورد حمله قرار داده‌اند برخورد شود.

همتی با اشاره به فرموده‌های مقام معظم رهبری اظهار داشت: قانون اساسی، شان دین اسلام و توصیه رهبر معظم انقلاب تاکید بر مشارکت حداکثری در انتخابات است و باید این مهم مورد توجه باشد.

نماینده سابق مردم شهرستان‌های سمنان، مهدیشهر و سرخه در مجلس شورای اسلامی گفت: عده‌ای به اسم انقلاب به انقلاب ضربه می‌زنند و این افراد آفت هستند و باید دلسوزان نظام مقدس جمهوری اسلامی در برابر این افراد بایستند و مانع شوند.

وی تاکید کرد: مشارکت پرشور مردم در سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری و ششمین دوره انتخابات شوراهای اسلامی شهر و روستا می تواند بهترین راه دفاع از نظام اسلامی در برابر توطئه دشمنان نظام باشد.

وی یادآور شد: جریان های سیاسی، باید با وحدت و همدلی، از تفرقه و ایجاد اختلاف خودداری کنند تا به نظام اسلامی آسیبی نرسد و مردم هوشیار ایران اسلامی اصلح ترین افراد را برای خادمی خود برمی گزینند.

نماینده مردم شهرستان های سمنان، مهدیشهر وسرخه در مجلس شورای اسلامی گفت: مردم ایران اسلامی به آرمان های انقلاب اسلامی وفادارند و به یقین، عهدی که در پیروزی انقلاب اسلامی با امام خمینی (ره) بستند را هیچگاه فراموش نخواهند کرد؛ به یاری خداوند در انتخابات پیش رو با مشارکت حداکثری، مردم بار دیگر با آرمان های این نظام مقدس تجدید بیعت می کنند.

دولت، قوه مقننه و مردم، سه ضلع ایجادکننده مشارکت حداکثری

همت هادیان یکی دیگر از فعالان سیاسی استان سمنان در گفت و گو با ایرنا، ابراز داشت: مشارکت حداکثری مردم در انتخابات در واقع تحکیم امنیت و اقتدار کشور است، انتخابات ظرفیتی بزرگ برای پیشرفت کشور است و باید بخش‌های مختلف برای حضور پرشور مردم در انتخابات کمک کنند.

وی ادامه داد: حضور پرشور مردم در انتخابات نیازمند برنامه‌ریزی و همراهی دولت، قوه مقننه  و احزاب و طیف‌های سیاسی است.

این فعال سیاسی استان سمنان اظهار داشت: دلایل مختلفی مانند فشار اقتصادی، گرانی و شیوع ویروس کرونا موجب کاهش معنادار مشارکت مردم در انتخابات مجلس شورای اسلامی شد و با توجه به این علت ها، برای مشارکت حداکثری باید تقویت تب و تاب انتخاباتی را در دستور کار قرار داد.

وی بیان کرد: در گام اول برای حضور پرشور مردم در انتخابات، باید  رسانه‌های مختلف مکتوب، مجازی، تصویری و شنیداری با تولید محتوای مناسب  مردم را به شرکت در انتخابات ترغیب کنند.

فعال شدن احزاب، تشکل‌های سیاسی و تشکل‌های مردم نهاد فعال در بخش‌های مختلف مانند اجتماعی، فرهنگی و مذهبی نیز در داغ شدن تنور انتخابات موثر است.

این فعال سیاسی استان سمنان تاکید کرد: سیاه‌نمایی مردم را دلسرد می‌کند و ضرورت دارد برای مشارکت حداکثری مردم پای صندوق‌های رای باید با مردم صادق بود و فضای واقعی ایجاد کرد.

وی تصریح کرد: فعال شدن احزاب، تشکل‌های سیاسی و تشکل‌های مردم نهاد فعال در بخش‌های مختلف مانند اجتماعی، فرهنگی و مذهبی نیز در داغ شدن تنور انتخابات موثر است.

هادیان خاطرنشان کرد: فعال شدن بزرگان و موثران کشور و به حداقل رساندن اختلاف‌ها نقشی پررنگ در دلگرم شدن مردم و حضور پرشور در انتخابات دارد.

وی تاکید کرد: برنامه محوربودن داوطلبان و برنامه‌ریزی در زمینه رفع دغدغه‌ها و مشکلات مردم و کشور به ویژه در حوزه اقتصاد در شکوه حضور مردم موثر  است.

این فعال سیاسی یادآور شد:  برای تماشای شکوه حضور مردم در انتخابات لازم است بزرگان سیاسی از بداخلاقی‌های سیاسی پرهیز کنند و بر سر برنامه با هم رقابت کنند، چرا که تنش‌ها  و اختلاف‌ گروه‌های سیاسی مردم را آزار می‌دهد.

حضور طیف‌های مختلف گرم‌کننده تنور انتخاباتی است

محمد نجاتی فعال سیاسی و رسانه‌ای استان سمنان در گفت و گو با ایرنا، اظهار داشت: وقتی از ذائقه‌های متفاوت سیاسی در انتخابات حضور داشته باشند بدون شک حضور مردم در پای صندوق‌های رای نیز پررنگ‌تر خواهد شد.

وی ادامه داد: وقتی ذائقه‌های مختلف سیاسی در انتخابات حضور نداشته نباشند، ممکن است مشارکت کم شود و یا  افراد در انتخابات شرکت کنند ولی آن تاثیر لازم را نداشته باشد.

نجاتی تاکید کرد: اولین کار برای افزایش مشارکت انتخاباتی این است که مجریان، از طیف‌های مختلف داوطلب انتخاباتی را تایید صلاحیت کنند و اجازه دهند همه طیف ها در معرض رای عموم قرار گیرند.

وقتی از ذائقه‌های متفاوت سیاسی در انتخابات حضور داشته باشند بدون شک حضور مردم در پای صندوق‌های رای نیز پررنگ‌تر خواهد شد.

وی تصریح کرد: تقویت اعتماد عمومی در بخش‌های مختلف اجتماعی، سیاسی، اقتصادی نقشی مهم در افزایش مشارکت مردمی در انتخابات دارد و باید مورد توجه باشد و در واقع مشاهده اثربخشی رای‌ها موجب افزایش مشارکت مردمی می‌شود.

این فعال سیاسی گفت: در دوره هایی مشاهده شده هر فردی که منتخب مردم است تخریب می شود تا نشان دهند مردم اشتباه انتخاب کردند و این موضوع آفت انتخابات پرشور و اعتماد عمومی است.

نجاتی با تاکید بر ضرورت برنامه محور بودن داوطلبان انتخاباتی، خاطرنشان کرد: داوطلبان در حد اختیار و جایگاه خود قول دهند تا امید و اعتماد در جامعه تقویت شود تا مردم به شرکت در انتخابات امیدوار شوند.

وی یادآور شد: مسولان باید به این باور برسند مردم موثر و تصمیم‌گیر هستند و مردم نیز بدانند در انتخاب تاثیر دارند و نقششان تعیین کننده است.

این فعال سیاسی در زمینه نقش داوطلبان با گرایش‌های مختلف سیاسی در انتخابات گفت: حضور نمایندگان طیف های مختلف مورد نظر رای دهندگان در فهرست داوطلبان بزرگترین کمک به گرم کردن تنور انتخابات است، زیرا این مساله مشوقی برای مشارکت بالاتر است و اگر رای دهنده ای نماینده از طیف مدنظر خود را در بین تاییدصلاحیت‌شدگان نبیند، ممکن است رایی که به صندوق می اندازد تاثیرگذاری دلخواه را نداشته باشد و فقط به آرای باطله اضافه کند. 

به گزارش ایرنا، سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری و ششمین دوره انتخابات شوراهای اسلامی شهر و روستا در ۲۸ خرداد ماه آینده برگزار می شود.

۲ هزار و ۲۴۹ داوطلب شوراهای اسلامی برای ۳۰۷ روستا در استان سمنان نام نویسی کردند که از این تعداد ۹۳ درصد مرد و هفت درصد زن هستند.

بر اساس آمارهای رسمی اعلام شده، میزان مشارکت مردم استان سمنان در دوازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری ۸۰.۴ درصد و در پنجمین دوره انتخابات شوراهای اسلامی شهر و روستا ۷۵.۴ درصد بود.

تاکنون ۳۶ دوره انتخابات در کشور و استان سمنان برگزار شده است که متوسط مشارکت مردم استان سمنان در این انتخابات ۷۲.۵ درصد است.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha