نمایش شعار «جان سیاهپوستان ارزشمند است» در المپیک توکیو ممنوع شد

تهران- ایرنا- کمیته بین المللی المپیک در هشداری قاطعانه و جدی اعلام کرد که هر نوع پوششی با شعار «جان سیاهپوستان ارزشمند است» یا هر شعار دیگری از نوع اعتراضات اجتماعی در جریان المپیک توکیو از سوی ورزشکاران ممنوع است.

به گزارش ایرنا، «جان سیاهپوستان ارزشمند است» شعاری بود که سال گذشته بدنبال کشته شدن فردی سیاهپوست به نام «جورج فلوید» به دست یک پلیس سفیدپوست آمریکایی در شهر مینیاپولیس واقع در ایالت مینه‌سوتا، به شدت فراگیر شد و از آن به بعد همچون حریق جنگل‌ها به سرعت در سراسر جهان انتشار یافت و به اعتراضات گسترده علیه نژادپرستی انجامید.

براساس اعلام کمیته بین المللی المپیک، هر ورزشکاری که در جریان المپیک به تعویق افتاده توکیو از پوششی در حمایت از شعار «جان سیاهپوستان ارزشمند است» استفاده کند، باید در انتظار عواقب سنگین آن باشد.

علاوه بر این، کمیته بین المللی المپیک به ورزشکاران در مورد بروز هرگونه رفتار مرتبط با اعتراضات اجتماعی همچون «زانو زدن» یا نشان دادن «مشت بسته» هشدار جدی داده است. براساس قانون شماره ۵۰ منشور کمیته بین المللی هرنوع «تظاهر یا تلیغ سیاسی، مذهبی یا نژادی» در ورزشگاه‌ها یا سایر مناطق المپیکی ممنوع است.

گرچه کمیته بین المللی مجازات مشخصی را به عنوان پیامد بروز چنین رفتارهای اعتراضی اعلام نکرده اما تایید کرده که اکثر ورزشکاران با این قانون موافق هستند.

در نظرسنجی انجام شده توسط کمیته بین المللی با حضور ۳ هزار ۵۰۰ ورزشکار، ۷۰ درصد بر این عقیده بودند که نمایش اعتراضات اجتماعی در جریان المپیک کار درستی نبوده و ۶۷ درصد نیز اعلام کردند که چنین اقدامی روی سکو به هیچ عنوان پسندیده و درست نیست.

با تعویق یک ساله المپیک ۲۰۲۰ توکیو به دلیل شیوع ویروس کرونا، این تورنمنت از ۲۳ جولای تا ۸ آگوست ۲۰۲۱، (اول تا ۱۷ مردادماه ۱۴۰۰) و پاراالمپیک نیز از ۲۴ آگوست تا پنجم سپتامبر ۲۰۲۱ (دوم تا چهاردهم شهریورماه ۱۴۰۰) در پایتخت ژاپن برگزار خواهد شد. 

اخبار مرتبط

سرخط اخبار ورزش

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha