۱۶ اردیبهشت ۱۴۰۰،‏ ۱۵:۳۶
کد خبرنگار: 840
کد خبر: 84320041
۲ نفر

برچسب‌ها

پروندهٔ خبری

۱۶ اردیبهشت و آخرین خبرهای کرونایی استان ها

استان ها - ایرنا - بیش از یکسال است که هر روز خبرهای مبتلایان و فوتی های ناشی از کرونا، هموطنان را مثل تمام مردم دنیا آزار می دهد و آنان را نگران تر از هر وقت دیگر می کند که در این وانفسای خبرهای نه چندان امیدوار کننده ، معدود خبرهایی امیدوار کننده در راستای مقابله با کرونا، غنیمت است.

به گزارش گروه اخبار استان‌های ایرنا، خبرهای خوب کرونایی مثل خبر مجتبی صدیقی  معاون وزیر علوم، تحقیقات و فناوری و رییس سازمان امور دانشجویان است که امروز در مراسم افتتاح پروژه های عمرانی دانشگاه ایلام با حضور رییس جمهوری گفت: مسوولان این وزارتخانه در تلاش هستند پیش از آغاز سال تحصیلی جدید بخشی از دانشجویان را با هماهنگی ستاد ملی کرونا در برابر کرونا واکسینه کنند.

صدیقی اظهار امیدواری کرد که با برنامه ریزی صورت گرفته توسط ستاد ملی کرونا و وزارت بهداشت میزان تولید واکسن در تابستان به میزان قابل قبولی افزایش یابد و بتوانیم در مهرماه بخشی از دانشجویان را در برابر این ویروس واکسینه کنیم.

خبر امروز از هرمزگان که به نقل از استاندار این منطقه هم جزو خبرهای مثبت است مبنی بر اینکه استان هرمزگان مجوز واردات واکسن کرونا را با موافقت وزارت بهداشت ، درمان و آموزش  پزشکی گرفته است .

یکی دیگر از خبرهای خوب امروز را می توان از خراسان رضوی معرفی کرد که در آن دکتر مهدی قلیان ، معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی مشهد از آغاز سیر نزولی ابتلا به کرونا در خراسان رضوی خبر داد . البته دکتر قلیان هر چند از سیر نزولی گفته اما این نکته را هم مورد تاکید قرار داده است که این وضعیت بسیار شکننده است .

از طرفی دیگر دکتر علیرضا صداقت ، رییس بخش مراقبت های ویژه بیمارستان امام رضا (ع) مشهد، ویژه بیماران کرونایی امروز گفته است که انجام سریعتر واکسیناسیون عمومی در کنار رعایت پروتکل های بهداشتی مهمترین راهکار مقابله با کرونا در کشور است.

او اظهارداشته است :تمام واکسن های مورد استفاده در کشور از نظر اثربخشی مشکلی نداشته و مورد تایید سازمان بهداشت جهانی هستند

امروز مرکز قزوین نیز به نقل از پیمان قجر بیگی ، معاون سازمان غذا و دارو دانشگاه علوم پزشکی قزوین خبری از استرازنکا داده است. آنطور که این مقام مسئول در علوم پزشکی قزوین بیان کرده است :استرازنکا که به صورت سراسری در کشور در حال تزریق است؛ عوارض جانبی خاصی ندارد و  یک واکسن تضیمن شده است که در بسیاری از کشورهای اروپایی در حال تزریق است.

البته قجر بیگی این اظهارات را برای این دارد که استرازنکا موجب نگرانی برخی از شهروندان شده است، این در حالی است که به گفته این مقام مسئول  واکسن مورد نظر ، هیچگونه عارضه ای نداشته و تنها یک سری واکنش‌ دارد که این واکنش ها در بدن افراد مختلف متفاوت است.

خبر خوب دیگر از یزد است که خبرگزاری ایرنا به نقل از ابراهیم سلمانی ، سخنگوی دانشگاه علوم پزشکی شهید صدوقی یزد  اعلام کرده است: این استان در موج چهارم شیوع ویروس کرونا به عنوان سه استان برتر در رعایت نکات بهداشتی و توجه به مقررات مرتبط شناخته شد

واکسیناسیون ۸۰ ساله ها 

چند روزی است که اخبار واکسیناسیون هموطنان  ۸۰ سال به بالا در کشور به گوش می رسد و شاید مسئولان خداآفرین آذربایجان شرقی در تزریق این واکسن به هموطنان بالای ۸۰ سال ، جزو مناطق پیش رو در کشور باشند چرا که امروز دکتر محمد پور احمد که رییس رییس شبکه بهداشت و درمان خداآفرین است گفته است تاکنون ۴۰۰ نفر از ۹۰۰ سالمند بالای ۸۰ سال شناسایی شده در شهرستان، معادل ۴۵ درصد آنان، علیه ویروس کرونا واکسینه شده‌اند.

او همچنین اظهار داشته است که آن دسته از سالمندان مشمول طرح واکسیناسیون کرونا که توانایی مراجعه حضوری ندارند، می توانند اطلاع دهند تا مسئولان بهداشت و درمان جهت واکسیناسیون آنها به منزل این افراد مراجعه کنند.
 

علی احسان خیشوند ، رئیس مرکز بهداشت نهاوند هم امروز به ایرنا گفت: تاکنون برای حدود ۳۰۰ نفر از افراد بالای ۸۰ سال واکسن تزریق شده است که البته برنامه‌ریزی برای تزریق واکسن کرونا به گروه‌های هدف عنوان شده (بالای ۸۰ سال) از طریق تماس تلفنی با این افراد انجام می شود.

براساس آنچه که وزارت بهداشت اعلام کرده است: تاکنون یک میلیون و ۱۱۸ هزار و ۲۴۱ نفر از هموطنان دوز اول واکسن کرونا و ۲۴۴ هزار و ۵۲۶ نفر نیز دوز دوم را تزریق کرده و واکسینه شده اند.  مجموع واکسن های تزریق شده در کشور به یک میلیون و ۴۲۵ هزار و ۷۶۷  دوز رسیده است.


مبتلایان جدید در استان ها

امروز به نقل از وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی  با فوت ۳۳۸ نفر دیگر از هموطنان مبتلا به کووید۱۹ در شبانه روز گذشته، تعداد جان باختگان این بیماری در ایران به ۷۳ هزار و ۹۰۶ نفر رسید. پنج هزار و ۵۱۵ بیمار بدحال نیز در بخش‌های آی سی یو بستری هستند.

اگر بخواهیم کمی در آمار به ریز شویم می توانیم به خبرهایی جداگانه از استان ها بپردازیم مثل خبر خبرگزاری در خرم  آباد که آماری از شمار مبتلایان و قربانیان کرونا را منتشر کرد . مریم کوشکی ،  معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی لرستان گفت: ۹ شهروند این استان طی شبانه‌روز گذشته به دلیل ابتلا به کرونا جان باختند و مجموع قربانیان در استان به یک هزار و ۷۲۷ نفر رسید. همچنین با شناسایی ۴۹۰ بیمار جدید، شمار مبتلایان این ویروس در استان به ۱۰۸ هزار و ۴۴۹ نفر رسیده است.

البته این مقام مسئول در علوم پزشکی لرستان هم در خصوص واکسن ها اینگونه اظهارداشت که تاکنون ۳۹ هزار و۲۴۲ دوز واکسن کرونا به لرستان وارد شده و از فردا واکسیناسیون بالای ۸۰ سال در استان آغاز می شود.

از سویی دیگر به نقل از صاحب گل صالحی فرماندار خاش سیستان و بلوچستان هم از ابتدای شیوع کرونا تاکنون یکهزارو ۷۴۵ نفر به کرونا مبتلا و ٩٣ نفر نیز بر اثر این ویروس در این شهرستان جان خودشان را از دست داده‌ و  طی ۲ هفته گذشته متاسفانه ۶٩ نفر به کرونا مبتلا و هفت نفر نیز در این مدت در خاش جان خودشان را بر اثر این ویروس از دست داده‌اند.

ابتلای ۱۸ هموطن در خمین طی ۴۸ ساعت گذشته و بستری شدن هزار و ۳۹۰ هموطن دیگر بر اثر سندرم حاد تنفسی در استان آذربایجان غربی طی ۲۴ ساعت گذشته، جانباختن ۱۷ بیمار مبتلا به کووید ۱۹ در البرز و بستری شدن ۱۱۹ تن دیگر در بیمارستان های این استان از آخرین  رویدادهای کرونایی یعنی مبتلایان به این ویروس در کشور است .


آغاز مرحله سوم کارآزمایی بالینی واکسن کرونای کوبا-ایران در بندرعباس 

امروز همچنین  مرحله سوم کارآزمایی بالینی واکسن کرونا تولید مشترک ایران و کوبا با حضور استاندار هرمزگان و جمعی از مسوولان این استان در بندرعباس آغازشد. به گفته رییس دانشگاه علوم پزشکی هرمزگان ، مرحله سوم مطالعات بالینی در بندرعباس در ۲ مرحله و  بر روی سه هزار داوطلب تزریق می‌شود.

دکتر حسین فرشیدی گفت که داوطلبان در بازه سنی ۱۸ تا ۸۰ سال هستند و به مدت ۲ ماه تحت نظر پزشک قرار خواهند داشت و علائم آن‌ها رصد می‌شود.
 


سایر خبرهای کرونایی استان ها 
و اما امروز شماری دیگر از اخبار کرونایی همچون روزهای قبل در خبرگزاری ایرنا منتشر شد که وضعیت قرمز کرونایی هشت شهرستان فارس ، آبی شدن شهرستان خانمیرزا چهار محال و بختیاری ، اقامه نماز جمعه (۱۷ اردیبهشت) در چهار شهرستان فارس و نیز چهار شهرستان خراسان جنوبی ، افزایش شمار تخت‌های آی‌سی‌یو بیمارستان شهید بهشتی آبادان از دیگر خبرهای امروز با محوریت کرونا بودند .

بیش از ۲ میلیون و ۵۷ هزار بیمار کرونایی بهبود یافته تا امروز 

بر اساس اعلام امروز وزارت بهداشت ، درمان و آموزش پزشکی از دیروز تا امروز (۱۶ اردیبهشت ۱۴۰۰) و بر اساس معیارهای قطعی تشخیصی، ۱۸ هزار و ۴۰۹ بیمار جدید مبتلا به کووید۱۹ در کشور شناسایی شدند که ۲ هزار و ۴۴۱ نفر از آنها بستری شدند و مجموع بیماران کووید۱۹ در کشور به ۲ میلیون و ۶۱۰ هزار و ۱۸ نفر رسید. تاکنون۲ میلیون ۵۷ هزار و ۶۹۲ نفر از بیماران، بهبود یافته یا از بیمارستانها ترخیص شده اند. پنج هزار و ۵۱۵ نفر از بیماران مبتلا به کووید۱۹ نیز در بخش های مراقبت های ویژه بیمارستانها تحت مراقبت قرار دارند و ۱۶ میلیون و ۶۵۲ هزار و ۵۱۴ آزمایش تشخیص کووید۱۹ در کشور انجام شده است.

بر اساس این گزارش، اکنون ۱۰۲ شهر کشور در وضعیت قرمز، ۲۳۵ شهر در وضعیت نارنجی، ۱۱۱ شهر در وضعیت زرد و صفر شهر در وضعیت آبی قرار دارند.  بر اساس مصوبات ستاد ملی مقابله با کرونا مسافرت «از» و «به» شهرهای با وضعیت قرمز و نارنجی ممنوع است.  با افزایش مبتلایان در سیستان و بلوچستان نیز تعداد شهرستان‌های آبی به صفر رسید.

ویروس کرونا عامل بیماری کووید ۱۹ از اواخر سال ۲۰۱۹ در شهر ووهان چین مشاهده و در مدت کوتاهی در همه جهان منتشر شد؛ به طوری که سازمان بهداشت جهانی در اسفند ۹۸ (فوریه ۲۰۲۰) بروز پاندمی (همه‌گیری جهانی) این بیماری را تأیید کرد.

بر اساس آمار رسمی کشورها ویروس کرونا تاکنون حدود ۱۵۵ میلیون نفر را در دنیا به طور قطعی مبتلا کرده و بیش از سه میلیون و ۲۴۰ هزار نفر نیز بر اثر بیماری کووید۱۹ جان خود را از دست داده‌اند.

ویروس کرونا با دست آلوده یا عطسه، سرفه و حتی قطرات تنفسی از طریق دهان، بینی و چشم به افراد منتقل می‌شود. تنگی نفس، خستگی و بدن درد، اختلال در بویایی و چشایی و مشکلات گوارشی از جمله علائم بیماری کووید ۱۹ است. بیش از ۸۰ درصد مبتلایان به ویروس نیز دچار بیماری خفیف می‌شوند.

جهش ویروس کرونا در انگلستان، بزریل، هندوستان و آفریقا که موجب افزایش سرایت، بیماری‌زایی و مرگ و میر آن شده، نگرانی‌های جدیدی را در جهان به وجود آورده است.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha