اوضاع نامتقارن دو اردوگاه

تهران- ایرنا-  در حالیکه اصولگرایان این روزها چشم انتظار اعلام نامزدی رئیسی هستند، ابلاغیه جدید شورای نگهبان به وزارت کشور برای ساماندهی وضعیت ثبت نام داوطلبان و مساله بررسی صلاحیت‌ نامزدهای شورای شهرو روستا، در کانون توجه تشکل‌های اصلاح‌طلب است.

روز ۲۸ خردادماه، سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری، ششمین دوره انتخابات شوراهای اسلامی شهر و روستا، میان‌دوره‌ای خبرگان رهبری و مجلس شورای اسلامی برگزار خواهد شد. تکاپوهای انتخاباتی از مدت‌ها قبل آغاز شده و نهادهای مجری و ناظر انتخابات، احزاب، چهره‌های شاخص جریان‌های سیاسی و نامزدهای احتمالی کارزار انتخابات را پیش می‌برند.

این گزارش آخرین رخدادها در خصوص انتخابات پیش رو طی شبانه‌روز گذشته را به صورت جمع‌بندی ارائه می‌کند. تازه‌ترین اخبار در مورد تحولات و رویدادهای مرتبط با برگزاری انتخابات و آخرین مواضع نهادهای مسئول در این امر، تشکل‌های سیاسی و نامزدهای احتمالی انتخابات را در این گزارش می‌خوانیم.

آخرین مواضع نهادها در ارتباط با انتخابات

*شورای نگهبان و ابلاغ مصوبه ساماندهی وضعیت ثبت نام داوطلبان به وزارت کشور

شورای نگهبان در آخرین جلسه رسمی خود برای ساماندهی شرایط ثبت‌نام کاندیداهای شرکت در سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری مصوبه داشت.شورای نگهبان شرایط حداقلی داوطلبان انتخابات ریاست‌جمهوری را به وزارت کشور ابلاغ کرد.

بر اساس این مصوبه مقرر شده است که مصوبه سال ۱۳۹۶ این شورا در خصوص شفاف‌سازی «تعریف و اعلام معیارها و شرایط لازم برای تشخیص رجل سیاسی، مذهبی و مدیر و مدبر بودن نامزدهای ریاست جمهوری» اصلاح شود.

در همین راستا برای روشن‌تر شدن ملاک‌های مذکور، داوطلبان ریاست جمهوری هنگام ثبت‌نام، حداقلی از مدرک تحصیلی، حداقلی از سنوات و سوابق مدیریتی و حداقل و حداکثری از سن داشته باشند تا وضعیت ثبت‌نام داوطلبان نیز تا حدی ساماندهی گردد. این مصوبه به وزارت کشور ابلاغ شده است.

بر اساس این ابلاغیه، از این پس داوطلبان انتخابات ریاست جمهوری برای ثبت‌نام باید در بازه سنی ۴۰ تا ۷۵ سال باشند، حداقل دارای مدرک تحصیلی کارشناسی ارشد یا معادل‌ آن باشند و سابقه تصدی حداقل ۴ساله در سمت‌های مدیریتی کشور را که به‌طور کامل مصادیق آن ذکر شده داشته باشند. همچنین وزرا، استانداران، شهرداران شهرهای بالای دو میلیون نفر جمعیت، فرماندهان عالی نیروهای مسلح با جایگاه سرلشگری و بالاتر می‌توانند کاندیدا شوند. تمام نامزدها باید عدم سوءپیشینه ارایه دهند و سابقه محکومیت کیفری نداشته باشند.

*رییس ستاد انتخابات کشور: بیش از ۳۳ هزار صندوق الکترونیک در انتخابات خردادماه استفاده می‌شود

«جمال عرف» در جریان بازدید از کارگاه آماده سازی تجهیزات الکترونیکی انتخابات کشور با اشاره به توافق صورت گرفته با هیات نظارت مرکزی مجلس درباره برگزاری انتخابات تمام الکترونیک در برخی کلانشهرها و شهرهای کشور، گفت: در انتخابات پیش روی شوراها در کلانشهرها به جز تهران، مراکز استان ها و تعدادی از شهرها از صندوق الکترونیک استفاده می‌شود. بیش از ۳۳ هزار صندوق الکترونیک در کشور استفاده می‌شود که تا الان بیش از ۲۵ هزار صندوق به روزرسانی شده و امید داریم تا هفته آتی تمام دستگاهها تجهیز و آماده روز انتخابات شوند.

رییس ستاد انتخابات کشور از ارسال دستگاههای صندوق الکترونیک به استان‌ها طی هفته های آتی خبر داد و گفت: این دستگاهها از سوی استانداری ها در شهرستان‌ها توزیع می‌شود.

* رئیس کمیسیون شوراها و امور داخلی مجلس شورای اسلامی: آماری نداریم که افراد بدون دلیل رد صلاحیت شده باشند

«محمدصالح جوکار» در گفت‌وگویی در خصوص آمار بالای افراد رد صلاحیت شده برای شرکت در انتخابات شوراهای اسلامی شهر تا جایی که سخنگوی دولت اعلام کرده است که «۳۷۴۶ نفر از ردصلاحیت شدگان در هیچ یک از مراجع چهارگانه سابقه‌ای نداشته‌اند با این حال در هیات نظارت رد صلاحیت شده‌اند»،گفت: فرآیند رسیدگی به شرایط نامزدها از سطح شهرستان‌ها آغاز می‌شود؛ هیأت‌های اجرایی بررسی صلاحیت‌ها را انجام داده‌اند و بعد از آن نوبت به هیأت نظارت شهرستان‌ها می‌شود. سخنگوی دولت اگر اطلاعات، آمار و یا گزارشی از رد صلاحیت بی مورد افراد دارند، آن‌ها را به هیأت‌های مرکزی بدهند تا بررسی شوند.

از احزاب و  تشکل‌های اصولگرا چه خبر؟

* سخنگوی شورای ائتلاف نیروهای انقلاب: هیچ خبر قطعی درباره حضور آقای رئیسی وجود ندارد

« امیر ابراهیم رسولی» با اشاره به انتشار اخباری مبنی بر حضور حجت‌الاسلام رئیسی در انتخابات، گفت: مطالبه عمومی برای حضور آقای رئیسی در انتخابات ریاست جمهوری از جانب استان‌ها افزایش یافته و به ائتلاف نیز منعکس شده است، اما هیچ خبر قطعی هنوز وجود ندارد.

*عضو شورای وحدت: کاندیداتوری رئیسی در انتخابات قطعی است

«محمدجواد محمدی‌نوری» عضو هیئت اجرایی شورای وحدت در مصاحبه‌ای با اشاره به آخرین اقدامات شورای وحدت اصولگرایان برای انتخابات ریاست جمهوری، اظهار کرد: تاکنون تلاش بر توسعه وحدت و اهتمام در وحدت حداکثری برای تعیین نامزد واحد ریاست جمهوری و تفاهم بر سر لیست مشترک در شوراهاست که نتایج نسبتا مناسبی هم از آن حاصل شده است.

وی با اشاره به رایزنی افراد و جریان‌های مختلف سیاسی برای دعوت از سیدابراهیم رئیسی به انتخابات، تصریح کرد: بر اساس آخرین ارزیابی‌ها و قرائن موجود، گویا حضور آیت‌الله رئیسی در انتخابات ریاست جمهوری ۱۴۰۰ قطعی است و این حضور می‌تواند باعث شکل‌گیری وحدت میان اضلاع اصولگرایی در کشور شود.

*رونمایی از نرم‌افزار موبایلی شورای ائتلاف نیروهای انقلاب اسلامی

نرم‌افزار موبایلی شورای ائتلاف نیروهای انقلاب اسلامی  رونمایی شد. «مهدی اقراریان» دبیر شورای ائتلاف نیروهای انقلاب اسلامی استان تهران در این باره با بیان اینکه اپلیکیشن شورای ائتلاف در این مرحله مخصوص افرادی هست که در شهر تهران در سامانه ثبت نام کرده اند و علاقه مند هستند که با شورای ائتلاف ارتباط داشته باشند، گفت: این اپلیکیشن این امکان را فراهم می کند که ما در سطح مناطق، محلات و کمیته ها و کانون های تخصصی ارتباط و سازماندهی مناسبی را با افرادی که در این شبکه قرار دارند برقرار کنیم.

وی افزود: بیش از ۹۰۰ کانال و گروه برای این منظور در مرحله اول روی اپلیکیشن آماده شده که شامل همه مناطق و محلات شهر تهران است.

آخرین اخبار از احزاب و تشکل‌های اصلاح‌طلب

*سخنگوی جبهه اصلاح‌طلبان ایران: تصویب و ابلاغ شرایط کاندیداهای انتخابات ریاست جمهوری به دولت، خلاف قانون است

«آذر منصوری» سخنگوی جبهه اصلاح‌طلبان ایران در خصوص مصوبه جدید شورای نگهبان درباره انتخابات ریاست جمهوری، گفت: شورای نگهبان نمی‌تواند طبق وظایف و اختیاراتی که قانون برای این شورا تعیین کرده، خود در مغایرت با قانون عملی انجام دهد. به همین دلیل تصویب و ابلاغ شرایط کاندیداهای انتخابات ریاست جمهوری برای اجرا توسط این شورا به دولت، خلاف قانون است.

وی افزود: شورای نگهبان قانونگذار نیست. قانونگذاری و ابلاغ قوانین مصوب، وظیفه نهاد قانونگذاری کشور است؛ دولت آقای روحانی و به طور مشخص وزارت کشور نباید زیر بار این مصوبه غیر قانونی برود.

*سخنگوی حزب اتحاد ملت  ایرن اسلامی: برنامه حزب اتحاد ملت با عنوان «جامعه قدرتمند - دولت توانمند» تدوین شده است

«حسین نورانی‌نژاد» در خصوص برنامه حزب اتحاد ملت، گفت: برنامه حزب اتحاد ملت با عنوان «جامعه قدرتمند - دولت توانمند» تدوین شده است و در تهیه آن، کمیسیون‌های اجتماعی، اقتصادی، امور زیربنایی و محیط زیست، سیاسی،‌ علمی فرهنگی آموزشی، مطالعات زنان، مطالعات توسعه منطقه‌ای مشارکت داشتند. ضمن این که جمعی از برجسته‌ترین مدیران و برنامه‌ریزان کشور نیز، از جمله آقایان محمد ستاری‌فر،  صفایی فراهانی و محمدرضا خاتمی نیز در تهیه آن همکاری‌های موثری داشته‌اند. این برنامه در اختیار کاندیداهای ریاست جمهوری که نزدیک به حزب اتحاد هستند قرار خواهد گرفت.

* مجمع نیروهای خط امام و انتقاد از ردصلاحیت گسترده کاندیداهای شورای شهر

مجمع نیروهای خط امام از ردصلاحیت گسترده کاندیداهای شورای شهر انتقاد کرد. صادر کنندگان این بیانیه با انتقاد نسبت به روند بررسی صلاحیت های نامزدهای شوراهای اسلامی شهر و روستا در سراسر کشور نوشتند: ای کاش مجلسی که داعیه دفاع از آرمان‌های انقلاب را دارد، به این مهم توجه نماید که چنین رفتارهایی تا چه اندازه به انقلاب و نظام برآمده از آن آسیب می‌زند و موجب تقویت جریان صهیونیستی عبری عربی در منطقه خواهد شد.

در بخش دیگری از این بیانیه می‌خوانیم: تقویت وحدت ملی و بالابردن اعتماد عمومی در داخل و استفاده از همۀ ظرفیت‌های سیاسی و فرهنگی و اجتماعی موجب تقویت راهبردهای امنیتی می‌شود و هرگونه برخورد جناحی و حذفی و یکسویه با این موضوع، آسیب‌های جدی به دنبال دارد. براین اساس تقویت مشارکت سیاسی مردم که انتخابات شوراهای اسلامی شهر و روستا و انتخابات ریاست جمهوری از مصادیق بارز آن به شمار می‌آید و همواره مورد تأکید مقام معظم رهبری بوده، ضرورتی غیر قابل انکار است.

*بیانیه حزب جوانان ایران اسلامی در انتقاد از روند بررسی صلاحیت در هیات‌های نظارت

حزب جوانان ایران اسلامی در بیانیه ای نسبت به روند بررسی صلاحیت کاندیداهای شورای اسلامی شهر ها توسط هیات های نظارت، انتقاد کرد.

حزب جوانان ایران اسلامی در این بیانیه به مجلس شورای اسلامی یازدهم و نمایندگانی که مسوولیت نظارتی این انتخابات را دارند توصیه کرده است تا با التزام به شرع وقانون آزادی‌های قانونی شهروندان را در نظر گرفته و با باز کردن فضا برای همگان بستر را برای حضور شایستگان در این عرصه فراهم کند.

در این بیانیه همچنین تاکید شده است که به درخواست کاندیداهایی که از عرصه رقابت انتخابات محروم شده اند با دقت و در اسرع وقت رسیدگی و بستر را برای حضور همه شایستگان در این عرصه فراهم شود تا با برگزاری انتخاباتی در چارچوب قانون اساسی شاهد حضور بانشاط و امیدوارانه  همه ایرانیان عزیز و شهروندان آگاه باشیم.

سرخط اخبار پژوهش

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha