شرایط سخت یک ژاپنی برای رسیدن به المپیک

تهران - ایرنا - شرایط حضور «یوکی تاکاهاشی» نماینده وزن ۵۷ کیلوگرم کشتی آزاد ژاپن در پیکارهای گزینشی المپیک در بلغارستان می‌تواند درس خوبی برای کشتی‌گیران باشد که سودای مدال المپیک را دارند. تاکاهاشی بعد از کسب سهمیه المپیک و رسیدن به دوبنده تیم ملی باید نایب قهرمان المپیک را شکست دهد.

به گزارش ایرنا، آخرین پیکارهای گزینشی المپیک در رشته کشتی از امروز (پنجشنبه) با رقابت‌های ۶ وزن المپیکی کشتی آزاد در صوفیه بلغارستان آغاز می‌شود. کشتی‌گیران که نتوانستند در پیکارهای قهرمانی سال ۲۰۱۹ جهان و رقابت‌های گزینشی قاره‌ای سهمیه بگیرند اینجا آخرین فرصت برای آنهاست. ۲ کشتی‌گیری که به فینال راه پیدا کنند، سهمیه المپیک خواهند گرفت.

در این پیکارهای ۴۷۴ کشتی‌گیر از ۸۴ کشور جهان حضور دارند تا برای سهمیه‌های باقیمانده المپیک با یکدیگر رقابت کنند.

تیم ملی کشتی آزاد کشورمان با کسب هر ۶ سهمیه المپیک این روزها با فراق بالی آسوده تمرینات را دنبال می‌کند.

اما شرایط برای نماینده ۵۷ کیلوگرم کشتی آزاد ژاپن برای کسب سهمیه المپیک کمی متفاوت است. «یوکی تاکاهاشی» نماینده وزن ۵۷ کیلوگرم ژاپنی‌ها هیچگاه فکر نمی‌کرد با وجود «ری هیگوچی» نایب قهرمان المپیک ریو او بتواند روزی نماینده کشورش در بازی‌های المپیک توکیو باشد.

هیگوچی با کمال تعجب در پیکارهای گزینشی المپیک در سطح قاره آسیا که ۲۲ فروردین در آلماتی قزاقستان برگزار شد نتوانست به سر وزن برسد و در رقابت‌ها شرکت نکرد. کادر فنی تیم ملی ژاپن بلافاصله تصمیم گرفت تاکاهاشی را به صوفیه بلغارستان اعزام کند.

تاکاهاشی ۲۷ ساله که مدال طلای پیکارهای جهانی سال ۲۰۱۷ را نیز در کارنامه دارد، گفت: صادقانه بگویم، من به عنوان یک ورزشکار خوشحال شدم که این فرصت برایم پیش آمد. پیش از این به کرونا مبتلا شده بودم و این موضوع مرا کمی عقب نگه داشت و ادامه کار برای من مشکل بود. او این تصور را داشت که هیگوچی در مسابقات کسب گزینشی المپیک به راحتی سهمیه خواهد گرفت. وی گفت که هنگام خوردن ناهار با همسرش به او اطلاع داده شد که هیگوچی نتوانسته در آلماتی کشتی بگیرد.

اینک تاکاهاشی در صوفیه بلغارستان حضور دارد تا با ۲۶ رقیب دیگر خود بر سر ۲ سهمیه باقیمانده وزن ۵۷ کیلوگرم مبارزه کند. اما موضوع مهمتر این است که او در صورت کسب سهمیه المپیک در اواخر ماه مه باید به مصاف هیگوچی برود. او شرایط را پذیرفته است.

او در این باره گفت: بازنده اصلی من هستم، بنابراین حتی اگر در صوفیه سهمیه المپیک بگیرم هنوز چیزی را بدست نیاورده‌ام.

تاکاهاشی برای حضور در بازی‌های المپیک ریو به هیگوچی باخت، اما بعداً همان سال بازگشت و اولین عنوان ملی خود را بدست آورد. در سال ۲۰۱۷ و در پاریس مدال طلای جهان را کسب کرد و در مسابقات جهانی ۲۰۱۸ بوداپست به مدال برنز رسید اما در مسابقات جهانی ۲۰۱۹ نورسلطان نتوانست توفیقی داشته باشد و سهمیه المپیک بگیرد.

در همین حال، هیگوچی پس از صعود به یک وزن بالاتر بعد از المپیک ریو و انجام یک مسابقه ناموفق در مقدماتی توکیو در وزن ۶۵ کیلوگرم، به وزن ۵۷ کیلوگرم بازگشت هر چند که او طلای زیر ۲۳ سال جهان را در وزن ۶۵ کیلوگرم کسب کرد. هیگوچی برای حضور در گزینشی المپیک در قاره آسیا تاکاهشی را در دسامبر سال ۲۰۱۹ شکست داد و شاید تاخیر یک ساله در پیکارهای گزینشی به ضرر نایب قهرمان المپیک شد و به نوعی بدبختی‌های او هدیه‌ای شد برای تاکاهاشی.

به این ترتیب تیم ملی کشتی آزاد ایران تاکنون و پیش از برگزاری مسابقه‌های گزینشی بلغارستان با ۶ سهمیه، کامل‌ترین تیم تاکنون برای حضور در المپیک توکیو است. ضمن آنکه روسیه، آمریکا و قزاقستان موفق به کسب ۵ سهیمه شده‌اند. روسیه در وزن ۱۲۵ کیلوگرم، آمریکا در وزن ۶۵ کیلوگرم و قزاقستان در وزن ۸۶ کیلوگرم موفق به کسب سهمیه نشده‌اند و ژاپن میزبان بازی‌های المپیک نیز تنها ۲ سهمیه در وزن‌های ۶۵ و ۷۴ کیلوگرم گرفته است.

اسامی کشورهایی که در کشتی آزاد موفق به کسب سهمیه المپیک شده‌اند به این شرح است:

۵۷ کیلوگرم: روسیه، قزاقستان، صربستان، ایران، ترکیه، هند، کلمبیا، آمریکا، الجزایر، گینه‌بیسائو، بلغارستان، ارمنستان، ازبکستان و چین.

۶۵ کیلوگرم: روسیه، قزاقستان، مغولستان، ژاپن، مجارستان، هند، کوبا، آرژانتین، تونس، سنگال، جمهوری آذربایجان، ارمنستان، ایران و قرقیزستان.

۷۴ کیلوگرم: روسیه، قزاقستان، آمریکا، ژاپن، لهستان، ایتالیا، کوبا، پورتوریکو، مصر، گینه بیسائو، جمهوری آذربایجان، گرجستان، ایران و ازبکستان.

۸۶ کیلوگرم: روسیه، سوییس، سن‌مارینو، ایران، کلمبیا، هند، پرو، آمریکا، الجزایر، نیجریه، بلاروس، ترکیه، ازبکستان و چین.

۹۷ کیلوگرم: روسیه، قزاقستان، آمریکا، جمهوری آذربایجان، مقدونیه، گرجستان، کوبا، کانادا، الجزایر، تونس، بلاروس، ترکیه، ایران و ازبکستان.

۱۲۵ کیلوگرم: کوزوو، اوکراین، چین، ایران، ترکیه، گرجستان، کانادا، آمریکا، الجزایر، مصر، آلمان، بلاروس، قزاقستان و مغولستان.

سرخط اخبار ورزش

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha