هشدار افزایش ابتلا  به کرونا در بین جوانان آمریکای لاتین

تهران - ایرنا - سازمان بهداشت پان آمریکن نسبت به افزایش شدید تعداد مبتلایان جوان به کرونا و پر شدن تخت های بیمارستانی در بخش‌های مراقبت ویژه کشورهای آمریکای لاتین هشدار داد.

به گزارش روز پنجشنبه ایرنا به نقل از تارنمای سازمان ملل، سازمان بهداشت پان آمریکن بر اساس ارزیابی‌های هفتگی سیر تحولات همه‌گیری در منطقه آمریکای لاتین و کارائیب اعلام کرد، در بیمارستان‌ها نه فقط شاهد حضور بیماران سالمند هستیم، بلکه بخش‌های مراقبت‌های ویژه از افراد جوان مبتلا به کرونا «به طور خطرناکی» پر شده است .

کاریسا اِتیِنه (Carissa Etienne) رئیس سازمان بهداشت پان آمِریکن با تاکید بر اینکه ابتلای جوانان به کرونا به صورت وخیم و حتی منجر به مرگ بوده، گفت، میزان موارد بستری مبتلایان زیر ۳۹ سال در شیلی، ۷۰ درصد افزایش یافته است. همچنین در برزیل، بیشترین افزایش بستری‌ها در افراد ۴۰ ساله گزارش شده است.  

وی افزود: در برزیل در بازه زمانی دسامبر ۲۰۲۰ تا مارس ۲۰۲۱ (آذر تا فروردین) میزان مرگ‌ومیر بیماران زیر ۳۹ سال، دو برابر، در افراد حدود ۴۰ سال چهار برابر و در بیماران ۵۰ ساله حدود سه برابر افزایش یافته است.  

مدیر سازمان پان آمریکن با اشاره به اینکه ظرفیت تخت‌های بیمارستانی در بخش‌های مراقبت ویژه در سال ۲۰۲۰ در کشورهایی همچون کلمبیا، پاناما و جمهوری دومینیکن دو برابر، در کشورهایی از جمله شیلی و پرو سه برابر و در مکزیک و هندوراس چهار برابر شده است هشدار داد که بیمارستان‌های سراسر منطقه به طرز وخیمی اشباع شده است.

وی افزود، حتی در صورت افزایش نامحدود ظرفیت بیمارستان‌ها، زمان کافی برای استخدام و آموزش به موقع وجود ندارد. در نتیجه بهترین گزینه برای مقابله با کرونا همچنان رعایت اقدامات پیشگیرانه و دستورالعمل‌های بهداشتی است.

این نهاد بهداشتی وابسته به سازمان ملل همچنین پیرامون شیوع گونه جهش‌یافته هندی اعلام کرد، تاکنون فقط یک مورد ابتلا به ویروس هندی در مکزیک شناسایی شده و موارد دیگری از سایر کشورهای منطقه گزارش نشده است.

بر اساس آمار تارنمای وردو میترز تاکنون بیش از ۲۹ میلیون و ۴۷۶ هزار نفر در آمریکای لاتین و کارائیب به ویروس کرونا مبتلا شده و افزون بر ۹۴۰ هزار نفر در اثر ابتلا به این بیماری جان خود را از دست داده اند.

برزیل، آرژانتین، کلمبیا، مکزیک و پرو به ترتیب با ثبت بیش از ۱۴ میلیون و ۹۳۶ هزار، سه میلیون و ۷۱ هزار، دو میلیون و ۹۳۴ هزار، دو میلیون و ۳۵۵ هزار و یک میلیون و ۸۲۴ هزار مورد ابتلا به کووید-۱۹ در جایگاه پنج کشور نخست درگیر به ویروس کرونا در این منطقه قرار دارند.

همچنین پس از آمریکا با ثبت بیش از ۵۹۳ هزار مورد فوت کووید-۱۹، برزیل با بیش از ۴۱۴ هزار مورد فوت در جایگاه دومین کشور در فهرست جهان قرار دارد.  
 

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha