تصویب منطقه آزاد تجاری تحقق مطالبه مرزنشینان قصرشیرین است

قصرشیرین - ایرنا - فرماندار قصرشیرین گفت: تصویب منطقه آزاد تجاری در این شهرستان مطالبه و خواسته چندین ساله مرزنشینان است که تحقق یافت و آینده روشنی را برای این منطقه رقم خواهد زد.

مرادعلی تاتار روز شنبه در گفت وگو با خبرنگار ایرنا با تبریک تصویب منطقه آزاد تجاری قصرشیرین پس از سال‌ها چشم انتظاری مرزنشینان، افزود: اکنون فصل مهمی از توسعه و پیشرفت برای این شهرستان مرزی آغاز شده و این روز مهمی در تاریخ پر افتخار قصرشیرین است.

وی اظهار داشت: مردم قصرشیرین در هشت سال دفاع مقدس سختی های زیادی متحمل شدند و امروز تصویب منطقه آزاد تجاری می‌تواند سبب رونق اقتصادی منطقه و ارتقای وضع معیشت مردمان این منطقه و در واقع استان کرمانشاه شود.
فرماندار قصرشیرین گفت: این شهرستان با وجود داشتن ۲ مرز رسمی و بین المللی از هر نقطه دیگر کشور برای تبدیل شدن به منطقه آزاد تجاری مستعدتر بود و با تصویب آن اکنون راه برای سرمایه گذاری، سرمایه گذاران داخلی و خارجی هموار و فراهم شده است.

تاتار ادامه داد: این یک آرزوی دیرینه برای مردمان منطقه بود و امید است شکوفایی و رونق اقتصادی قصرشیرین بتوانند سختی هایی را که مردمان مظلوم این دیار در دوران جنگ تحمیلی متحمل شدند را جبران کند.
فرماندار قصرشیرین یادآور شد: شایسته است در این رابطه از تلاش و پیگیری های زیاد استاندار کرمانشاه، نماینده مردم شهرستان در مجلس شورای اسلامی و تمام دست اندارکارانی که تلاش کردند تا قصرشیرین به منطقه آزاد تحاری تبدیل شود، تقدیر کنیم.

وی اضافه کرد: منطقه آزاد تجاری شدن می‌تواند قصرشیرین را به روزهای اوج و شکوفایی پیشین خود بازگرداند و امکان بازگشت مردم مقیم دیگر نقاط را به این منطقه و زادگاهشان فراهم کند.

منطقه آزاد مطالبه جدی مردم کرمانشاه

منطقه آزاد تجاری قصرشیرین به عنوان یک مطالبه و خواست اصلی مردم استان کرمانشاه برای مجاب کردن دولت برای تصویب آن برای الحاق به مناطق هفتگانه آزاد تجاری کشور در سفر رییس جمهوری به این شهرستان مطرح شد که نام قصرشیرین پس از قول رییس جمهوری در سفر استانی کرمانشاه (تیر ۹۵) به این لایحه اضافه شد.

پیشنهاد لایحه مناطق آزاد تجاری هفتگانه را رییس جمهوری تیرماه ۹۵ تقدیم مجلس شورای اسلامی کرد و کلیات آن در همان سال به تصویب نمایندگان رسید.

به گزارش ایرنا؛ دولت در تیر ۱۳۹۵ لایحه ایجاد هشت منطقه آزاد تجاری در استان‌های گلستان (اینچه برون)، ایلام (مهران)، اردبیل (اردبیل)، سیستان و بلوچستان (سیستان)، کردستان (بانه، مریوان)، هرمزگان (جاسک)، بوشهر (بوشهر)، کرمانشاه (قصرشیرین) را به مجلس فرستاد و گرچه در آنجا تصویب شد اما با مخالفت شورای نگهبان به مجمع تشخیص مصلحت رفت.

در نهایت روز چهارشنبه اعضای مجمع تشخیص مصلحت نظام با قرار گرفتن قصرشیرین به عنوان منطقه آزاد تجاری موافقت کردند.

شهرستان مرزی قصرشیرین با بیش از ۲۷ هزار نفر جمعیت در غرب کرمانشاه، با عراق ۱۸۶ کیلومتر مرز دارد که در امتداد این مرز، ۲ معبر رسمی پرویزخان و خسروی قرار دارد که مبادلات اقتصادی، تجاری و صادرات کالا به اقلیم کردستان و حکومت مرکزی عراق از این ۲ مرز انجام می‌شود.

مرز خسروی در ۲۰ کیلومتری قصرشیرین دارای بزرگترین پایانه زمینی بین المللی خاورمیانه است.

مرز رسمی پرویزخان در شهرستان قصرشیرین به صورت رسمی در سال ۸۶ تاسیس و راه اندازی شد که هم مرز با اقلیم کردستان عراق و در همسایگی استان سلیمانیه قرار دارد.

هم اکنون عمده کالاهای صادراتی از مرز رسمی پرویزخان قصرشیرین با مناطق کردنشین عراق به ویژه شهرهای کلار، سلیمانیه، موصل، خانقین و کرکوک در بخش مرکزی این کشور انجام می شود.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha