۱۶ اردیبهشت ۱۴۰۰،‏ ۱۰:۵۱
کد خبرنگار: 854
کد خبر: 84319757
۰ نفر

برچسب‌ها

ذبح منافع مردم در سیاسی کاری

تهران- ایرنا- روزنامه ابتکار در سرمقاله ای نوشت: وقتی منافع مردم بین دعواهای صرفاً سیاسی ذبح می شود آنچه در ذهن افکار عمومی رسوب می کند، بی‌اعتمادی به شعارهای احتمالی کاندیداها در انتخابات پیش رو است که حالا جریان اصولگرایی خود را از پیش پیروز آن می داند.

در ادامه سرمقاله ۱۶ اردیبهشت ۱۴۰۰ روزنامه ابتکار به قلم ژوبین صفاری می خوانیم: بعد از سخنان رهبر انقلاب در خصوص مجری بودن وزارت خارجه به عنوان یک قاعده مرسوم، ثابت شد که آنچه در موضوع مذاکرات هسته ای رخ داده است نه محصول سیاست های وزیر و تیم دیپلماسی که تصمیم حاکمیت بوده است با این حال اما رسانه های اصولگرا به جای عقب نشینی و پذیرش اشتباه، تیم مذاکره کننده را مجری بد سیاست های کلان نامیدند.

گزاره‌ای که به دلایل متعدد قابل رد است از جمله اینکه اگر این کارگزاران مجریان بد سیاست ها بودند قطعاً از سوی مقامات تصمیم گیر در جای خود ابقا نمی شدند و البته آنچه در خلال مذاکرات هسته ای می شد دید ارتباط مستمر و مدام مذاکره کنندگان با مقامهای عالی‌رتبه کشور بوده است. آنچه در این ماجرا بیش از همه خودنمایی می کند نگاه سیاسی جریان های کشور به پدیده ها به خصوص در جریان اصولگرایی است که در این بزنگاه ها خود را بیشتر از همیشه نشان می دهد. حتی در موضوعات اقتصادی نیز این نگاه سیاسی عموماً رخ نمایی می کند. به بیان دیگر آنجا که باید منافع مردم در اولویت قرار گیرد سیاست ورزی به نفع جریان متبوع خود را مد نظر قرار می دهند.
مذاکره و رفع تحریم بد است اما از آن طرف دولت باید به معیشت مردم توجه کند هرچند دولت حسن روحانی پر از مشکل و ایراد به خصوص در زمینه اقتصاد است اما به واقع چه کسی است که نداند تحریم ها چقدر اثرگذار بوده است که حتی برای ورود واکسن نیز به دلیل صعب بودن نقل و انتقالات مالی به مشکل خورده ایم. مگر نه اینکه تصویب fatf از سوی رسانه های اصولگرا مدام مورد مذمت قرار می گیرد اما چرا یک بار از تبعات عدم تصویب آن و یا تحریم هایی که باید با مذاکره حل شود سخنی گفته نمی شود؟
این نگاه البته آسیب‌های جانبی دیگر نیز به همراه خواهد داشت. مردم با دیدن این رفتارهای دوگانه نه تنها اعتمادی به بخش‌های مختلف سیاسی نخواهند داشت که خود را در کوران حوادث مختلف تنها می‌بینند. در واقع وقتی منافع مردم بین دعواهای صرفاً سیاسی ذبح می شود آنچه در ذهن افکار عمومی رسوب می کند بی‌اعتمادی به شعارهای احتمالی کاندیداها در انتخابات پیش رو است که حالا جریان اصولگرایی خود را از پیش پیروز آن می داند.

آنچه تا کنون نیز رخ داده و مخالفت‌هایی هم که با مذاکرات وین و احیای برجام صورت گرفته ناشی از تاثیر آن بر انتخابات پیش روست هرچند که این جریان غافل از این است که معادلات انتخابات پیش رو متفاوت از حتی احیای برجام در شرایط فعلی است. یاس مردم در وضعیت موجود ریشه‌های عمیق تری دارد که جریان های سیاسی با غفلت از آن مسائل را تحلیل و تصمیم گیری می کنند و این همان فاصله‌ای است که بین سیاستمداران و مردم در حال عمیق‌تر شدن است. فاصله‌ای که با سیاسی کاری بیشتر، عمیق‌تر هم خواهد شد.

سرخط اخبار پژوهش

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha