بهترین راه مقابله با کم آبی و خشکسالی کدام است؟

تهران- ایرنا- نتایج افکار سنجی آنلاین در ایرنا نشان داد: ۶۶.۹ درصد پاسخگویان به میزان «زیاد» نگران آثار کم آبی و خشکسالی در سال جاری هستند. همچنین پیشنهاد «استفاده از فناوری باروری ابرها» با ۴۰.۲ درصد برای مقابله با بحران کم آبی در کوتاه مدت از سوی مخاطبان انتخاب شده است.

کاهش بارش ها در سال آبی جاری که کم شدن ۱۹ درصدی حجم آب موجود در مخازن سدهای کشور را به دنبال داشته است زنگ خطر کم آبی و خشکسالی را د رکشور به صدا درآورد، در این راستا اداره کل پژوهش و بررسی های خبری نظرسنجی  آنلاین هفته اخیر  خود را به موضوع انتخابات ۱۴۰۰  اختصاص داد.  پرسش های این نظرسنجی در روزهای ۸  تا ۱۵ اردیبهشت  ماه جاری بر روی سایت ایرنا قرار گرفت و نزدیک به ۶ هزار نفر در این نظرسنجی آنلاین شرکت کردند.

خبرگزاری جمهوری اسلامی در افکار سنجی آنلاین خود از مخاطبانش خواست تا میزان نگرانی خود را از آثار کم آبی و خشکسالی در سال جاری را اعلام کنند. ۶۶.۹ درصد مخاطبان نگرانی خود را  «زیاد » ، ۲۲.۸ درصد « تاحدی» و ۱۰.۳ درصد «کم » اعلام کردند.   

 در این افکار سنجی، چهار  پرسش « پیشنهاد شما برای مقابله با بحران کم آبی در کوتاه مدت چیست؟ ، کدام یک از روش های زیر برای مقابله با بحران کم آبی می تواند نقش بیشتری داشته باشد؟ ، به نظر شما کدام بخش باید در اولویت تامین آب باشد؟ و تا چه میزان نگران آثار کم آبی و خشکسالی در سال جاری هستید ؟ » مطرح شد .

نتایج این گزارش نشان داد؛ « استفاده از فناوری باروری ابرها »  با ۴۰.۲ درصد و « جلوگیری از کشت محصولات آب بر » با ۲۷ درصد از سوی پاسخگویان به عنوان پیشنهاد برای مقابله با بحران کم آبی در کوتاه مدت انتخاب شده است . همچنین « محدود کردن فعالیت صنایع آب بر » با ۱۴.۴ درصد ، « قطع آب مشترکان پر مصرف » با ۱۳.۲ درصد » و « افزایش بهای آب» با ۵.۲ از دیگر انتخاب پاسخگویان به عنوان پیشنهاد برای مقابله با کم آبی در کوتاه مدت است.

براساس این بررسی، « شیرین سازی آب دریا و انتقال آن به مناطق بحران زده » با ۳۲.۷ درصد ، « تغییر الگوی کشت و ارتقای شیوه های کشاورزی » با ۲۸.۴ درصد به عنوان روش هایی که می تواند نقش بیشتری در مقابله با بحران کم آبی داشته باشد از سوی پاسخگویان انتخاب شده است. « آموزش و اصلاح الگوی مصرف » با ۱۹.۲ درصد ، « تصفیه و بازیافت آب » با ۱۱.۵ درصد ، « محدود تر کردن فعالیت های صنایع آب بر خصوصا در مناطق خشک » با ۸.۲ درصد از دیگر انتخاب های پاسخگویان به عنوان روش های مقابله با بحران کم آبی  است .

 پاسخگویان در پاسخ به سوال « به نظر شما کدام بخش باید در اولویت تامین آب باشند؟» با ۶۱.۵ درصد « بخش خانگی» را انتخاب کردند . « کشاورزی» با ۲۲ درصد ، « طبیعت » با ۱۲.۵ درصد و « صنایع » با ۴ درصد از سوی پاسخگویان در اولویت های بعدی قرار گرفتند.

سازمان خبرگزاری جمهوری اسلامی (ایرنا) به منظور اطلاع‌رسانی و کسب آرای عمومی در مورد موضوع‌ها و مسائل مختلف جامعه از ۲۹ مهرماه برنامه «افکارسنجی» آنلاین را برای نخستین‌بار در تارنمای اصلی خود راه‌اندازی کرد.

ایرنا ضمن قدردانی از مشارکت مخاطبان در این رویکرد پژوهشی تا کنون توانسته دیدگاه‌ها و مطالبات عمومی را در ۲۸ نظرسنجی برگزار شده در مورد موضوع‌های مختلف از جمله همه‌گیری ویروس کرونا، محدودیت‌های کرونا، خرید آنلاین و وضعیت بورس، خودرو، بازار مسکن، آلودگی هوا، افزایش نرخ ارز، ادامه محدودیت‌های کرونایی، هتک حرمت مسئولان، افزایش پهنای باند، انتخابات ۱۴۰۰، بازارهای مالی، انتخابات شوراها ، چهارشنبه آخر سال، سفرهای نوروزی ، نگاه مردم به سال ۱۳۹۹ و ۱۴۰۰ ، روز طبیعت، فعالیت در شبکه های اجتماعی ، چالش های رونق تولید، ارزهای دیجیتال ، انتخابات ریاست جمهوری و بحران کم آبی  مطرح کند.

سرخط اخبار پژوهش

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha