قدس نزد مسلمانان از جایگاه ویژه ای برخوردار است

کابل - ایرنا - دبیرکل حزب نهضت اسلامی افغانستان گفت که تجلیل از روز جهانی قدس شریف، سنت دیرپایی است که با پیشینه زیاد در دل مسلمانان جا دارد.

به گزارش روز پنجشنبه ایرنا، مولوی «محمدمختار مفلح» در گفت وگو با خبرنگار ما افزود: این روز در واقع مظهری برای اندیشه آنانی است که برای دین، دلواپسی داشته  و مسائل اسلام دغدغه خاطر آنان است.

وی در پاسخ به این پرسش که روز جهانی قدس از چه بار و تفکری برخوردار است؟، گفت: دهه‌ها می گذرد و زمان نتوانسته تا سیمای قدس را بپوشاند و از ارزش آن بکاهد، پاسخ روشن است، روز جهانی قدس از یک حمایت روحی و معنوی ای برخوردار است که این روز را از سایر روز های قرار دادی در تقویم های رسمی کشورها متمایز می سازد.

مفلح تصریح کرد که قضیه فلسطین مربوط به همه جهان اسلام است. هر چند دشمنان اسلام و حتی گروه های قومیت‌گرا در جهان عرب تلاش کردند تا مساله فلسطین را مربوط به جهان عرب بسازند و به این ترتیب مانع ایجاد اجماعی از امت اسلامی در مورد حل این قضیه گردند اما در عمل مسلمانان در سراسر جهان مساله فلسطین را مربوط به همه جهان اسلام می دانند و همه یک صدا از حقوق حقه این ملت مظلوم دفاع می کنند.

به گفته دبیرکل  نهضت اسلامی افغانستان، همراهی شوم آمریکا و رژِیم صهیونیستی و برخی کشورهای اروپایی و عربی علیه ملت و مساله فلسطین واضح است که این همه ناهنجاری‌ها در اثر وجود موجودی بنام اسرائیل است.

به عقیده وی ، اسرائیل است که با بی حرمتی به ساحت مقدس مسجد اقصی هیزم برآتش غیرت مسلمانان می ریزد و بعد هم با مظلوم نمایی کاذبانه، مسلمانان را با همیاری وهمدستی اربابان خود به القابی چون تروریسم وغیره متهم می کنند.

این سیاستمدار افغانستانی گفت: کسانی که امروز از ژاپن تا اروپای شرقی عراق و افغانستان نیروی نظامی خود را گسترده اند، هدف آنها چه چیزی می تواند باشد؟ وقوع جنگ‌های موهوم وخیالی، این دلیل را روشن می سازد تا دربرابر آن آمادگی داشته باشیم.

به گفته مفلح ، آمریکا و اسرائیل با دخالت در امور کشورهای اسلامی و ایجاد جنگ همه عالم اسلام را نا بسامان کرده و ملت ها را با این اشغالگری ها در تقابل قرار داده و دشمن کرده اند. 

وی توضیح داد که مادامی برای مشکل شرق میانه حل عادلانه پیدا نشود، جهان اسلام و از جمله افغانستان روی خوشی را نخواهد دید .

به عقیده مفلح ،‌ازطرف دیگر تازمانی که حمایت غرب از رژیم اسرائیل قطع نشود  و رژیم صهیونیسیی دست از کشتار مردم صلح دوست فلسطین نکشد، هیچ صلحی  در جهان اسلام دوام نخواهد داشت .

رهبر نهضت اسلامی افغانستان تاکید کرد که راه حل این است تا با اعمال فشار از هر طریقی و به طور همه جانبه علیه رژیم اشغالگر اسرائیل وارد شود و حمایت از مردم مظلوم فلسطین را در همسویی با منافع مسلمانان قرار دهیم و دراین راه تلاش های جهانی صورت گیرد که به نتیجه برسد.

 *نقش ملت ها و دولت ها در حمایت از مردم فلسطین

این سیاست مدار افغانستانی گفت که جهان اسلام تشکیل شده از جهان رهبران و فرمانداران کشورهای اسلامی و دیگری جهان ملت ها و به اصطلاح امت اسلامی، جهان اسلام دسته نخست بیشتر با استکبار جهانی در معامله است.

مفلح توضیح داد: حاکمیت آنان در کشورهای اسلامی بیشتر برای استعمار حیاتی است تا برای مردم کشورهای تحت فرمان این دست حاکمان، این حاکمان که باکمال تاسف اکثریت مرزهای فلسطین را در دست دارند بیشتر برای امنیت رژیم صهیونیستی می‌اندیشند تا به رهایی قدس شریف. اما دسته دوم، امت اسلامی است که راه روشنی دارند و به چیزی کمتر از نجات قدس و نابودی اسرائیل راضی نیستند. 

به گفته وی، مردم مسلمان افغانستان بنا به سابقه دینی، انسانی و الهی خود بیش از چند دهه در طول تاریخ اشغال فلسطین و بویژه قدس شریف توسط صهیونیست جهانی، با شیوه‌های مختلف از مبارزات برحق و آزادیخواهانه برادران مسلمان خود در فلسطین حمایت کرده اند.

دبیر کل نهضت اسلامی افغانستان یادآورشد که با پیروزی نظام جمهوری اسلامی در ایران به رهبری حضرت امام خمینی (ره) و با اعلام جمعه آخر ماه مبارک رمضان به عنوان روزجهانی قدس در سال ۱۳۵۸ با هدف همبستگی ملت های آزاده جهان با مردم مظلوم و رنجدیده فلسطین و توجه این ملت ها بسوی بیت المقدس قبله اول مسلمین که همچنان تحت سیطره صهیونیزم جهانی است و قرار دادن مشکلات  فلسطین در محور توجه جهانیان، بویژه ملل مسلمان، حمایت از مردم فلسطین و بیت المقدس رنگ و وجهه تازه ای گرفت و این حمایت ها در مقیاس وسیعتری صورت گرفت.

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha