بارش‌های اردیبهشت سیستان و بلوچستان در ۳۰ سال اخیر بی‌سابقه بود 

زاهدان- ایرنا- مدیرکل هواشناسی سیستان و بلوچستان با بیان اینکه بارش‌های اردیبهشت این استان در ۳۰ سال اخیر بی سابقه بوده است گفت: در حالی تا یک هفته قبل تمام بارش‌های هفت ماهه  استان به پنج میلیمتر می رسید که حالا با ادامه فعالیت سامانه بارشی میانگین بارش‌های منطقه به بیش از ۱۲ میلیمتر رسید.

محسن حیدری شامگاه چهارشنبه در گفت‌وگو با خبرنگار ایرنا اظهارداشت: در شبانه روز گذشته فعالیت سامانه بارشی در استان ادامه یافت و تعداد ایستگاه های تحت تأثیر بارش به ۱۲۰ ایستگاه هواشناسی و بارانسنجی رسید به طوریکه بارش های ۳۵ ایستگاه بین ۲۰ تا ۱۰۵ میلی متر گزارش شده است.
وی بیان کرد: بارش های این سامانه هم به لحاظ وسعت تأثیر و هم به لحاظ ارتفاع بارش در این موقع از سال کم سابقه بوده است به طوریکه حداقل ۱۰ رکورد جدید بارشی در ایستگاه های بارانسنجی استان به ثبت رسید.
مدیرکل هواشناسی سیستان و بلوچستان افزود: این رکوردها مربوط به ایستگاه های «کارواندر» خاش با ۷۲.۵، «چاهان» نیکشهر با ۶۴، «کوشه» تفتان با ۵۱.۵، «اسپکه» نیکشهر با ۴۵.۵، «ابتر» ایرانشهر با ۴۵، «دستگرد» نیکشهر ۳۹، «تیمور آباد» هامون با ۳۳.۵، «جزینک» زابل با ۳۱.۳، «میلک» هیرمند با ۲۸، «کوه خواجه» هامون با  ۲۲.۲ و «کلاته سیاه» زاهدان با ۲۱.۵ بوده است.
عضو ستاد مدیریت بحران سیستان و بلوچستان ادامه داد: در یک هفته اخیر بارش های شهر ایرانشهر نیز به ۲۲ میلی متر رسید که این مقدار بارش در این موقع از سال در ۳۸ سال اخیر بی سابقه بوده است. 
وی بیان کرد: اردیبهشت از ماه های کم بارش استان محسوب می شود به طوریکه در شرایط نرمال تنها ۲.۹ میلی متر از بارش های سالانه استان در این ماه تأمین می شود.
حیدری افزود: بر اساس آخرین خروجی نقشه های پیش یابی و مدل های جوی همچنان تا آخر هفته شرایط برای بارش های بهاره در سطح استان فراهم است و انتظار وقوع بارش‌های رگباری، تندبادلحظه ای، تگرگ، رعد و برق و صاعقه، آبگرفتگی معابر و سیلابی شدن مسیل ها وجود دارد.

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha