ساماندهی رودخانه مرزی ارس تسریع می‌شود

اردبیل - ایرنا - مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای استان اردبیل گفت: ساماندهی رودخانه مرزی ارس در پارس‌آباد مغان با تامین اعتبار لازم تسریع می‌شود.

به گزارش ایرنا ، عباس جنگی مرنی روز پنجشنبه در بازدید از طرح ساماندهی رودخانه مرزی ارس پارس‌آباد افزود: این پروژه با اعتبار ۱۰۰ میلیارد ریال و با استفاده از اعتبارات متمرکز طرح ملی ساماندهی رودخانه‌های مرزی در  حال اجرا است و هم‌اکنون ۵۰ درصد پیشرفت فیزیکی دارد.

 وی اضافه کرد: با اجرای این طرح، از فرسایش و تخریب اراضی مرغوب تراس بالای رودخانه ارس جلوگیری و ساحل رودخانه در برابر سیلاب‌ها حفاظت خواهد شد.

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای اردبیل بر تسریع عملیات اجرایی پروژه لایروبی و مرمت سد انحرافی میل و مغان تاکید کرد و گفت: دریافت اعتبار ۳۳۰ میلیارد ریال از مدیریت بحران برای پروژه‌های آبی مهم استان اردبیل برای اولین بار انجام شده است که ۲۵۰ میلیارد ریال از آن برای پروژه مرمت و لایروبی سد انحرافی میل و مغان و ۸۰ میلیارد ریال دیگر هم برای ساماندهی رودخانه بالهارود اختصاص می‌یابد.

جنگی مرنی ادامه داد: ۵۰۰ میلیارد ریال اعتبار برای تکمیل و اتمام عملیات لایروبی و مرمت سد انحرافی میل و مغان نیازمند است که برای تخصیص آن تلاش می‌شود تا این پروژه بموقع تکمیل شده و آب آشامیدنی، کشاورزی، صنعت و خدمات منطقه مغان به صورت پایدار انجام شود.

فیروز ندایی ، معاون حفاظت و بهره‌برداری شرکت آب منطقه‌ای استان اردبیل هم در این بازدید بر لزوم کنترل و حفاظت سواحل رودخانه‌های مرزی بعنوان یکی از اولویت‌های شرکت آب منطقه‌ای اردبیل اشاره کرد و افزود: رودخانه‌های مشترک شریان‌های حیاتی استان هستند و باید ضمن بهره‌برداری مناسب، حفاظت و از تخریب سواحل جلوگیری کرد.

رود خانه ارس مهم‌ترین و پر آب‌ترین رودخانه شمالی ایران در منطقه آذربایجان است که از غرب جلفا در استان آذربایجان‌شرقی تا اصلاندوز مغان در استان اردبیل در طول نوار مرزی ایران ، جمهوری آذربایجان ، ارمنستان و جمهوری خودمختار نخجوان به طول ۹۱۰ کیلومتر جریان دارد .

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha