نماینده مجلس:برای ارتقای جاده‌های شهرستان بروجن چاره‌اندیشی شود

شهرکرد- ایرنا- نماینده مردم شهرستان بروجن در مجلس شورای اسلامی با اشاره به ضرورت توسعه زیرساخت‌ها گفت: دولت برای ارتقای جاده‌های ترانزیتی این شهرستان چاره‌اندیشی و اقدام کند.

حجت‌الاسلام امیرقلی جعفری روز چهارشنبه در نشست بررسی مشکلات شهرداری‌های شهرستان بروجن که با حضور معاون عمران و توسعه امور شهری و روستایی وزیر کشور و رییس سازمان شهرداری‌ها و دهیاری‌های برگزار شد، تاکید کرد: قرار گرفتن این شهرستان در مسیر استان‌های فلات مرکزی ایران به بنادر جنوب غرب و جنوبی کشور و تردد افزون‌بر ۵۰ هزار خودرو از جاده‌های این شهرستان در شبانه‌روز آسیب‌های جدی به وضعیت جاده‌های منطقه وارد کرده است.
وی با اشاره به فعالیت ۶ شهر در شهرستان بروجن افزود: شهرداری‌های این شهرستان توان اقتصادی مطلوب، ماشین‌آلات مناسب و نیروی انسانی کافی برای رفع خسارت‌های وارد شده به جاده‌های ترانزیتی در شهرهای این شهرستان را ندارند.
جعفری به از بین رفتن زیرساخت‌های شهری در شهرستان بروجن اشاره و تصریح کرد: دولت باید برای ارتقای کمی و کیفی جاده‌های شهری در این شهرستان اعتباراتی را از سطح ملی اختصاص دهد.
وی مساله کمبود آب را بزرگ‌ترین مشکل چهارمحال و بختیاری دانست و یادآور شد: با توجه به تخلیه آب‌خوان‌ها و خشکسالی‌های افزون‌بر یک دهه گذشته در استان، احتمال قطعی آب آشامیدنی برخی از شهرهای شهرستان بروجن مانند فرادنبه و سفیددشت وجود دارد.
عضو کمیسیون کشاورزی،آب و منابع طبیعی مجلس اظهار داشت: متاسفانه هم‌اکنون ۹۰ درصد فضای سبز شهرهای کشور با آب آشامیدنی شهری آبیاری می‌شود.
وی گفت: جداسازی آب فضای سبز در شهرهای شهرستان بروجن به‌عنوان یکی از مهم‌ترین طرح‌های اولویت‌دار در دستور کار مدیریت شهر قرار دارد اما تسریع در روند اجرا، تکمیل و بهره‌برداری از آن نیازمند تزریق اعتبارات دولتی و ملی است.
جعفری تاکید کرد: تمامی شهرداری‌های شهرستان بروجن از ابتدای شیوع ویروس کرونا تاکنون به‌طور جدی برای مقابله با این ویروس اقدام کرده‌اند و هزینه‌های زیادی را متقبل شده‌اند که البته باید بخشی از این هزینه‌های در قالب تخصیص اعتبارات ملی جبران شود.
وی افزود: با توجه به استقرار جمعیت قابل‌توجه در طرح‌های مسکن مهر شهرها، اما همچنان زیرساخت‌ها و آماده‌سازی این محله‌ها مشکل دارد که باید هر چه سریع‌تر برطرف شود.

فرماندار بروجن گفت: ۸۲ درصد جمعیت این شهرستان در شهرها سکونت دارد.

فرماندار شهرستان بروجن نیز تاکید کرد: این شهرستان ۶ شهر و ۴۲ روستا دارد که تنها ۱۸ درصد جمعیت در روستاها ساکن است.

مسعود ملکی در این نشست با اشاره به استقرار ۴۰ درصد از صنایع چهارمحال و بختیاری در پنج شهرک و واحد صنعتی شهرستان بروجن و قرار گرفتن این شهرستان در مسیر استان‌های فلات مرکزی ایران به بنادر جنوب غرب و جنوبی کشور افزود:‌ در شبانه‌روز افزون‌بر ۵۰ هزار خودرو از جاده‌های این شهرستان عبور می‌کند.
ملکی تصریح کرد: همین عامل باعث شده تا هزینه‌های مازاد و خارج از توان و وظایف شهری به شهرداری‌های شهرستان بروجن تحمیل شود.
وی یادآور شد: شهرستان بروجن ۱۵ مسیر ورودی و خروجی با شهرستان‌های همجوار و استان‌های مجاور دارد که بسیاری آن‌ها از میان شهرهای این شهرستان عبور می‌کند.
ملکی اظهار داشت: به‌همین منظور ضرورت دارد تا منابع مورد نیاز از محل اعتبارات ملی برای خرید و تجهیز شهرداری‌های شهرستان بروجن به ماشین‌آلات تخصصی اختصاص یابد.
شهردار بروجن نیز گفت: این شهر ۵۹ هزار نفر جمعیت دارد که همین عامل باعث شده تا نتواند از سهمیه‌های دولتی شهرهای زیر ۵۰ هزار نفر به‌خصوص در قیر و ماشین‌آلات بهره‌مند شود.
حمزه‌علی ولییان تاکید کرد: نبود درآمد پایدار و نداشتن کمربندی در بروجن باعث شده تا تمامی زیرساخت‌های شهری و آسفالت معابر این شهر با آسیب جدی مواجه شود.
وی با اشاره به خشک‌سالی‌های افزون‌بر یک دهه گذشته در چهارمحال و بختیاری افزود: اکنون به‎‌علت کمبود شدید منابع آب، فضای سبز شهری در بروجن با مشکلات جدی مواجه شده و در معرض نابودی قرار گرفته است.
ولییان تصریح کرد: به‌همین منظور جداسازی آب مورد نیاز برای فضای سبز در دستور کار شهرداری بروجن قرار گرفته است.
وی یادآور شد: شهرداری بروجن ضمن برخورداری از کارخانه آسفالت اما به‌علت مشکل در تامین قیر نمی‌تواند با ظرفیت کامل فعالیت و نیاز شهرها و روستاهای اطراف را برطرف کند.
شهردار بروجن با اشاره به شیوع ویروس کرونا در جامعه گفت: در این مدت شهرداری‌های مختلف در سطح ملی و استانی به‌طور مستقیم با خسارت‌های ناشی از شیوع این ویروس مواجه شدند.
وی تاکید کرد: در همین راستا درخواست می‌شود حداقل یک دستگاه آمبولانس مخصوص برای حمل متوفیات ناشی از فوت بر اثر ویروس کرونا به شهرداری بروجن اختصاص یابد.
ولییان با اشاره به کمبود ماشین‌آلات در شهرداری‌ها افزود: شهرداری بروجن هم‌اکنون برای تسریع در روند توسعه شهری، حداقل به یک دستگاه بیل بکهو نیاز جدی دارد.
به گزارش ایرنا، معاون عمران و توسعه امور شهری و روستایی وزیر کشور و رییس سازمان شهرداری‌ها و دهیاری‌های کشور به‌منظور رسیدگی به مشکلات شهرداری‌های شهرستان‌های بروجن و لردگان به چهارمحال و بختیاری سفر کرد.
بروجن در ۶۰ کیلومتری مرکز چهارمحال و بختیاری واقع شده است.


 

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha