هشدار ایران درباره استفاده از سازوکارهای حقوقی درپرونده دیپلمات ایرانی

لندن – ایرنا – سفارت ایران در بروکسل با صدور بیانیه‌ای هشدار داد که برای آزادی اسدالله اسدی، دیپلمات بازداشت شده کشورمان در بلژیک از تمامی سازوکارهای حقوقی از جمله پروتکل اختیاری کنوانسیون وین در خصوص حل و فصل اجباری اختلافات استفاده خواهد کرد.

به گزارش چهارشنبه ایرنا، سفارت در این بیانیه که یک نسخه آن در توئیتر منتشر شد مراتب اعتراض شدید خود را به حکم اخیر دادگاه بلژیک علیه دیپلمات کشورمان اعلام و تصریح کرد:‌همانطور که در بیانیه مطبوعاتی پیشین نیز اعلام شد جمهوری اسلامی ایران مراتب اعتراض خود نسبت به نقض کنوانسیون وین در خصوص روابط دیپلماتیک (۱۹۶۱) توسط آلمان و بلژیک را اعلام کرده و اقدامات این دو دولت را نقض آشکار حقوق بین‌الملل عرفی و رویه‌های دیپلماتیک می‌داند.

این بیانیه می‌افزاید: حکم دادگاه آنتورپ در ۱۶ بهمن ۱۳۹۹ نشان داد نظام قضایی بلژیک توجهی به ماهیت الزام آور تعهدات مندرج در کنوانسیون وین ندارد. جمهوری اسلامی ایران با ارسال دو یادداشت رسمی به بلژیک و آلمان و با استناد به نقض مصونیت شخصی آقای اسدی به عنوان یک دیپلمات وفق کنوانسیون ۱۹۶۱ وین به طور رسمی صلاحیت دادگاه بلژیکی را مردود دانسته است.

در بیانیه یادشده آمده است: براساس مفاد دو یادداشت فوق الذکر، جمهوری اسلامی ایران حق خود را برای استفاده از تمامی سازوکارهای حقوقی از جمله پروتکل اختیاری کنوانسیون وین در خصوص حل و فصل اجباری اختلافات محفوظ می‌دارد.

این بیانیه درحالی صادر می‌شود که پیشتر منابع خبری به نقل از وکیل بلژیکی «اسدالله اسدی» دیپلمات بازداشت شده ایرانی در این کشور گزارش دادند او قصد ندارد برای تجدیدنظر در حکمش درخواست دهد زیرا صلاحیت قضایی بلژیک را قبول ندارد و دوره محکومیت خود را سپری خواهد کرد.

بر اساس این گزارش، «دیمیتری دی بکو»  وکیل وی در جمع خبرنگاران در شهر «آنتورپ» بلژیک گفت: برای من کار در این نقطه تمام است. موکل من صلاحیت دادرسی بلژیک را برای قضاوت (پرونده خود) به رسمیت نمی‌شناسد.

وی تاکید کرد اسدی به عنوان رایزن سوم سفارت ایران در وین مصونیت قضایی داشته است.

به گزارش ایرنا،  اسدالله اسدی دیپلمات ایرانی سفارت جمهوری اسلامی در اتریش در تیر ماه ۹۷، درحالی که ایام تعطیلات خود را در نزدیکی شهر آشافنبورگ واقع در ایالت بایرن آلمان می‌گذراند، با حکم جلبی که توسط دولت بلژیک در اتحادیه اروپا صادر شده بود دستگیر شد.

دادستانی کل آلمان مدعی شد که وی به یک زوج ساکن در آنتورپ در بلژیک سفارش داده تا میتینگ سالانه منافقین را منفجر کنند.بعد از دستگیری اسدی دولت این کشور با لغو مصونیت دیپلماتیک  وی موجب شد تا آلمان وی را به بلژیک مسترد کند و اکنون  با رای دادگاه محکوم به۲۰ سال زندان شده است.

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha