۱۵ اردیبهشت ۱۴۰۰،‏ ۱۶:۲۱
کد خبرنگار: 884
کد خبر: 84319113
۰ نفر

برچسب‌ها

سقف مصرف انرژی برای هر استان تعیین شد

تهران- ایرنا- سخنگوی صنعت برق گفت: امسال برای هر استان سقف مصرفی در نظر گرفته شده و این برنامه به استانداران ابلاغ شده است.

به گزارش روز چهارشنبه ایرنا از شرکت مدیریت تولید، انتقال و توزیع نیروی برق ایران (توانیر)، «مصطفی رجبی‌مشهدی» افزود: مشترکان در هر استان می‌توانند در زمینه مصرف با توجه به سقف تعیین شده همکاری کنند.

وی ادامه‌داد: امسال رشد مصرف ۲۲ درصدی را داشته‌ایم که عدد قابل توجهی است در حالی که هر ساله این میزان پنج تا هفت درصد بود.

سخنگوی صنعت برق، یکی از مهمترین دلایل این رشد مصرف را شروع خوب و پرقدرت صنایع در سال جاری دانست.

رجبی‌مشهدی خاطرنشان‌کرد: با این حال به دلیل قرار گرفتن در شرایط کم‌بارشی، شاهدیم ۳۵ درصد از حجم سدهای کشور خالی است که این موضوع سبب می‌شود در ساعت‌های پیک حدود چهار هزار مگاوات از تولید نیروگاه‌های برق آبی را در اختیار نداشته و دچار کمبود در تولید برق باشیم.

وی گفت: همواره بیش از ۶۰ درصد از مصرف برق در ماه‌های گرم سال به وسایل سرمایشی اختصاص دارد.

سخنگوی صنعت برق ادامه‌داد: به‌منظور بهره‌گیری از این ظرفیت برای مدیریت مصرف برق، در اقدامی پیش‌دستانه تصمیم گرفته شد که استفاده از کولر در شرکت‌های آب و برق زیرمجموعه وزارت نیرو ممنوع و در سایر شرکت‌ها و اداره‌های دولتی نیز با همکاری استانداران،  محدود باشد.

رجبی‌مشهدی افزود: براساس این ابلاغیه که به شرکت‌های تابعه وزارت نیرو ارسال شده است، این شرکت‌ها باید مصرف برق خود را نسبت به سال گذشته ۵۰ درصد کاهش دهند.

وی، این اقدام را الگویی برای سایر شرکت و نهادهای دولتی دانست که می‌تواند به صورت گسترده مورد توجه و اجرا قرار گیرد.

این مقام مسوول بیان‌داشت: اگر دمای کولر گازی را یک درجه افزایش دهیم، حدود سه درصد از مصرف برق آن کاسته می‌شود که به عبارت دیگر اگر کولرهای گازی یا دستگاه‌های سرمایشی روی ۲۵ درجه قرار گیرند، حدود ۲۰ درصد از مصرف برق کاهش می‌یابد.

رجبی‌مشهدی خاطرنشان‌کرد: امسال پایش‌ها از دستگاه‌های اجرایی را تشدید خواهیم کرد و در عین حال از طریق کنتورهای هوشمند و به‌کارگیری  اینترنت اشیا (IOT) مصرف برق آنها کنترل خواهیم کرد و پس از ساعت کار اداری، برق سیستم های سرمایشی آنان قطع خواهد شد.

رعایت دمای ۲۵ درجه، کلید گذر از تابستان امسال

سخنگوی صنعت برق افزود: کلید گذر از تابستان امسال با رعایت دمای ۲۵ درجه در کولرهای گازی، استفاده از دور کند کولرهای آبی و استفاده نکردن از وسایل برقی پرمصرف در ساعت اوج مصرف است که به راحتی توسط همه هموطنان قابل اجراست.

وی در ادامه با تسلیت به مناسبت جان باختن ۶ نفر از همکاران صنعت برق در حادثه سیل اخیر در منطقه گلباف کرمان، گفت: همکاران سختکوش صنعت برق در سخت‌ترین شرایط، برای پایدار ماندن شبکه برق و روشن و خنک ماندن خانه‌های هموطنان، حتی جان خویش را نیز از دست می‌دهند.

به گزارش ایرنا، در پی بارندگی‌های روز دوشنبه (۱۳ اردیبهشت ماه) در شمال استان کرمان و قطع برق، کارکنان اداره برق گلباف در ساعت ۱۵ و ۳۰ دقیقه به منطقه اعزام شدند که در حین ماموریت به دلیل بارش سنگین باران و تگرگ و وقوع سیلاب، جان خود را از دست دادند.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار اقتصاد

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha